Slabomineralne i Mineralne Vode

Slabomineralne i Mineralne Vode

Sadržaj

Slabomineralne i mineralne vode, koje vode kada piti? Na tržištu je mnoštvo različitih prirodnih mineralnih voda .

Slabomineralne i mineralne vode

Za svakodnevnu upotrebu, da bi  se zadovoljila potreba za dnevnom količinom,  treba da konzumiramo niskomineralne vode,  koje će je rehidrirati a neće opteretiti organizam.

Mineralne vode (od 500 do 1500 mg mineralnih materija u 1 l.) trudnica može konzumirati u manjoj količini – jednu do dve čaše dnevno.

Slabomineralne i Mineralne Vode
Na tržištu je veliki izbor flaširanih voda

Koje vode su terapijske vode?

Visokomineralizovane vode, koje  sadrže veće količine minerala (suvi ostatak preko 1500 mg u litri), pa se ne konzumiraju neograničeno zbog svog terapijskog efekta, već po savetu lekara.

Trudnicama u zdravoj ishrani nije preporučena u većoj količini gazirana prirodna mineralna voda.

Starost vode kao parametar kvaliteta vode?

Da, starost vode je prepoznata kao parametar kvaliteta  prirodnih voda. Danas se starost podzemne vode ističe i naglašava na etiketama najpoznatijih pakovanja voda. Da bi neka flaširana voda stekla uslove da postane robna marka, pored svih ostalih ispitivanja kvaliteta, mora da ima i rezultate ispitivanja njene izotopske starosti.

Podzemne vode čija je starost veća od nekoliko hiljada godina potiču iz nekog drugog klimatskog perioda, kada su atmosfera i priroda uopšte bili čistiji ili praktično sterilni u odnosu na današnje vreme. Tada nije bilo ljudskih aktivnosti štetnih za okolinu. Drugim rečima, što je starost vode veća, to je održivost njenog kvaliteta veća. Iz naučnih ispitivanja koja su vršena u Srbiji, za pakovanje – proizvodnju vode kod nas, koriste se vode starije od 3.000 godina, većina voda starija je od 6.000 godina i mnogo njih starije su od 20.000 godina, a samo nekoliko je staro od 1.500 do 3.000 godina.

Slabomineralne i Mineralne Vode
Voda se pravilno čuva u frižideru, na hladnom i van domašaja svetla

Kako pravilno čuvati flaširanu vodu u domaćinstvu?

Flaširanu vodu ne treba skladištiti u prostoru koji je izložen suncu i visokoj temperaturi. Veća pakovanja vode po otvaranju čepa treba skladištiti u frižideru ili na tamnom i hladnom mestu.

Kada se pije voda?

Voda se, po pravilu, pije između obroka. Unošenje vode sa hranom razređuje enzime potrebne za varenje hrane, što može da oslabi varenje i dovede do osećaja težine u stomaku i nadutosti. Voda se uzima pre jela ili sat vremena nakon jela.

Dragocena na putovanjima

Flaširana voda je pogodna i u situacijama kada smo u prirodi, na sportskim aktivnostima, izletima ili u šetnji i na putovanju, gde je konfornije i higijenski bezbednije otvoriti flašicu i piti nego konzumirati vodu iz česme ili nekog sumnjivog bunara ili izvora.

Koliko dnevno piti vode?

Idealna dnevna količina vode bila bi oko dve litre. Voće i povrće sastoje se od oko 90 odsto vode. Taj oblik vode organizam lako apsorbuje. Crni čaj i kafa, koje u trudnoći treba veoma redukovano konzumirati zbog očuvanja zdravlja trudnica, uzrokuju gubitak vode iz organizma. Trudnica sa šećernom bolešću mora uzimati dodatne količine tečnosti pre sportske aktivnosti. To znači: najmanje jedna čaša vode sat i po pre planiranog sporta, jedna čaša vode 30 minuta pre sporta, u toku sportske aktivnosti pola čaše vode svakih 15 minuta.

Kako su označene vode?

  • Izbor flaširane vode za piće na tržištu je veliki. Prirodne mineralne vode su podzemne vode koje su dobile naziv na osnovu sadržaja mineralnih soli i specifičnih osobina.
  • Artificijalne vode u terminološkom smislu predstavljaju veštačke vode, odnosno vode gde se različitim tehničko-tehnološkim postupcima u toku njenog tretmana-proizvonje može postići željeni kvalitet kao i naknadnim dodavanjem različitih suplemenata.
  • U svetu se takodje proizvode i koriste i takozvane funkcionalne vode, kojima se posle tretmana proizvodnje, dodaju suplementi ( naprimer kiseonik ) a koje zbog svojih posebnih svojstava imaju odredjenu namenu i koriste se selektivno.
avatar
IN MEMORIAM Radio u Institutu za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“. Više decenija je posvetio radu na kvalitetu voda, gde je dao značajan doprinos.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Sve o carskom rezu – Priprema, operacija i oporavak

Neredovne menstruacije posle porođaja – Kada otići kod lekara

Kako roditelji dece urednog razvoja mogu da podrže roditelje dece sa posebnim potrebama

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Preporučujemo vam...

Uspeh trudnoće posle 40. je neizvestan. Mnoge žene zatrudne nakon 40 godina, neke pribegavaju posebnom tretmanu, a neke ne. Nakon 45. godine, prema mišljenju stručnjaka, gotovo je nemoguće zatrudnjeti bez...

Trudnoća posle 40. godine je sve prisutnija u savremenom društvu. Želja žena da zatrudne nakon 40, 45 ili čak 50 godina će verovatno nastaviti da se razvija. Zato je važno...

Gestacijski dijabetes pod kontrolom je moguć. Uz Vašu pažnju, promenu stila života i dobru saradnju sa doktorom koji prati Vašu trudnoću. Gestacijski dijabetes je oblik dijabetesa koji počinje tokom trudnoće...

Bol u leđima uz 4 simptoma, može zahtevati poziv lekaru. Uobičajeno, sama bol u leđima u trudnoći, bez propratnih simptoma samo je nelagodnost. Ne prihvatajte da je bol normalan deo...