Biljni preparati i čajevi za uspešnije dojenje? Da. Galaktogogi su namirnice, biljke ili lekovi koji postiču proizvodnju mleka. Komorač i anis pomžu laktaciju.
Za uspešnije dojenje mogu pomoći neki biljni preparati?
Galaktogogi ne smeju da zamene evaluaciju i savetovanje majki u vezi pravilnog dojenja i drugih mera koje mogu da utiču na lučenje mleka. Kada su u pitanju biljni preparati koji su bezbedi i za bebu i za majku, oni mogu biti dodatna pomoć za uspostavljanje i održavanje uspešnog dojenja.
9 SAVETA KAKO PODSTAĆI LAKTACIJU I POVEĆATI KOLIČINU MLEKA U DOJKAMA POGLEDAJTE OVDE
Komorač i anis pomžu laktaciju?
Su biljke sa dokazanim pozitivnim uticajem na proizvodnju mleka, poznati još od vremena drevnog Egipta i antičke Grčke. Glavna supstanca u komoraču- anetol- je fitoestrogen, koji utiče na povećanje nivoa estrogena i prolaktina u krvi majke, a samim tim i na povećanu produkciju mleka. Anetol se izlučuje u mleku i smanjuje nadutost i stvaranje gasova kod bebe. Količina anetola koja se izlučuje u mleku je mala i bezbedna za bebu.
Eterična ulja komorača i anisa daju mleku prijatan ukus i podstiču bebu da sisa; sve je više saznanja da se supstance koje daju aromu- miris i ukus- hrani ili piću koje majka uzima izlučuju u mleku; tako se beba još u toku dojenja upoznaje sa različitim ukusima i navikava na njih.
Ove biljke mogu se koristiti kao hrana ili u obliku različitih napitaka, a sada se mogu naći i u obliku kapsula, koje su jednostavne za primenu i obezbeđuju unošenje preporučene dnevne količine. Majke treba da se drže preporuke proizvođača oko dužine primene i dnevne doze.
Koji čajevi mogu povećati laktaciju?
Grčko seme, kim, matičnjak, kopriva su takođe biljke koje se koriste za podsticanje proizvodnje mleka, najčešće u obliku čajeva. Smatraju se čajevima za bolju laktaciju.
Ukoliko koristite ove čajeve vodite računa o preporučenoj dnevnoj količini i dužini korišćenja, jer su opisani neželjeni efekti i na majku i na bebu kod preterane upotrebe. U izboru ovih biljnih preparata preporučuje se da vodite računa i o tome da li su biljke iz organskog uzgoja.
Tokom perioda dojenja vodite računa o dovoljnom unosu tečnosti!
Četiri dodatne čaše tečnosti dnevno trebalo bi da zadovolje dodatne potrebe, ili uvedite naviku da popijete čašu vode uz svaki podoj. Osim vode, preporučuju se ceđeni sokovi.
Izbegavajte gazirana pića, pića koja sadrže veštačke boje, arome i zaslađivače, kao i energetske napitke.