Da li treba povlačiti prepucijum bebi i u kom položaju kod muških beba i dece treba da stoji falus, su dva najčešća pitanja koja majke postavljaju urologu za mušku bebu?
Roditelji su često u nedoumici oko nege muških beba i dece. Retko kada se za savet obrate dečijem urologu, u većini slučajeva pitaju pedijatre ili uopšte ne pitaju, pa kasnije uvide da imaju problem… Jako mnogo dece ima problem sa slepljenom kožicom polnog organa. Ranije, u neuka vremena, taj problem nije postojao, zašto danas važi pravilo ništa ne raditi dok se ne iskomplikuje?!

Da li treba povlačiti prepucijum?
“Da li treba, kada i kako, povlačiti prepucijum?” – Dok se od davnih vremena prepucijum oslobađao od priraslica sa glansom, povlačeći ga u mlakoj vodi u toku kupanja bebe, ka korenu penisa i na taj način odlepljujući milimetar po milimetar na nedeljnom nivou počevši od šestog meseca života, ceo proces se završavao u periodu do godinu dana, izuzetno retko do 18 meseci.
Kako da ne dođe do slepljene kožice kod decaka?
Odlepljen prepucijum do tog perioda je sprečavao nagomilavanje smegme, koja je izvanredna podloga za balanopostite – upale glansa i prepucijuma , najčešće gnojne prirode. Ja smatram da je bolje ovaj problem rešavati na vreme, u prvih godinu dana života muškog deteta , a potom redovnim održavanjem higijene pri svakom kupanju skoro svako veče. Problem se rešava u periodu kada se kasnije dete ne seća svih manipulacija i minimalno bolnih senzacija koje su ponekad moguće. Samim tim, ne ostaju trajne psihološke posledice i strah kod dece. Uostalom, naši stari su tako radili prenoseći sa kolena na koleno i nisu imali zdravstvenih problema ove prirode ili je to bila retkost.

Ne prerano povlačiti prepucijum – zlatni period je do 18 meseci!
Prerano odlepljivanje prepucijuma u prvih 3 -4 meseca života moze biti kontraproduktivno zbog nerazvijenosti svih slojeva pseudoepitela glansa, te amonijak i drugi produkti sadržani u mokraći mogu da lediraju glans u vidu plakova na glansu beba. Saveti za odlepljivanje i kontrola rada roditelja je u delokrugu rada pedijatra.
Kada se propusti zlatni period, a to je do 18 meseci, dalje savete i kontrole obavlja dečji hirurg.
Detetu starosti od 3 do 4 godine problem rešavaju dečji hirurg i dečji urolog, odlepljivanjem cele površine u jednom aktu (jednim potezom) u lokalnoj anesteziji. Jako je vazno ne ledirati glando- prepucijalni frenulum ili kako narod zove “resicu”, jer kroz nju prolaze krvni sudovi i nervi za glans.
Da li u periodu pred polazak u školu, nerešen problem adhezija već prerasta u fimozu?
I tada se ne treba zaletati i obrezivati decu bez razloga, već konzervativno lečiti stenozantni prsten 2 do 3 meseca utrljavanjem specifičnih krema ili masti i tek onda odlepiti priraslice. Jako je važno – Potrebno je na vreme prepoznati neke ozbiljnije urodjene anomalije koje su često prikrivene priraslicama, te je ipri najmanjoj sumnji potrebno konsultovati dečjeg urologa.

U kom položaju kod muških beba i dece treba da stoji falus?
Brižna majka pita da li je ispravan stav pojedinih doktora da falus kod muških beba kao i kod veće dece treba da stoji položen “na dole”- na skrotalnu kesicu, ili treba da bude položen na trbuh i da “gleda ka pupku” ?
Uobičajen položaj falusa muške novorođenčadi je položaj ka trbuhu i pupku, osim kad to izričito nije moguće zbog nekih urođenih anomalija. Nije potrebno specijalno fiksirati. Samim ponavljanjem iste procedure pri prepovijanju u tom položaju postaje navika i najpravilnija pozicija muškog polnog organa kod dece, nezavisno od uzrasta.
Ovaj položaj falusa je značajan jer utiče na prevenciju odredjenih anomalija. To jest, na formiranje pozicione krivine falusa. Falus postavljen ka skrotalnoj kesici moze izazvati formiranje ventralne (prednje) krivine koja. Kasnije u životu, može stvarati probleme i koja se mora hirurški sanirati. U položaju ka pupku, falus je prav i nalazi se u ispravnom položaju.