Hipospadija (Hypospadia) kod beba – Vrste i lečenje

hipospadija

Sadržaj

Hipospadija (Hypospadia) i beba, šta je hipospadija, kada nastaje, koje vrste postoje i kako se sprovodi lečenje? Kada se radi operacija?

Šta je hipospadija (Hypospadia)?

Hipospadija (Hypospadia) predstavlja grupu urođenih anomalija penisa na kome se meatus – otvor mokraćne cevi (uretre) ne nalazi pod samim vrhom glansa u obliku pukotine, već je na liniji od uredno očekivanog do sredine skrotuma sa ventralne strane tj. skrotalne strane muškog polnog organa.

hipospadija

Koje vrste hipospadija (Hypospadia) postoje i kako se leči?

Vrlo često ektopični meatus uretre može biti sužen pa se ne može lako ni naći. Suprotno tome se pojavljuju slučajevi sa mega meatusom – jako proširenim otvorom uretre. Penilna koža (prepucijum) je najčešće prisutna samo sa dorzalne strane penisa, a sa ventralne je većinom u nekom stepenu deformiteta ili nedostatka istog. Mogući su slučajevi hipospadija sa potpuno intaktnim prepucijumom. Često su prisutne ventralne krivine celog falusa, a nešto ređe i lateralne krivine i rotacija – uvrnuća penisa.

U zavisnosti gde se otvor tačno nalazi, postoji nekoliko vrsta hipospadija

  • glanularne i koronarne – Otvor uretre je na distalnoj prednjoj strani falusa.
  • subkoronarne i penilne – Kada se otvor nalazi na sredini falusa.
  • skrotalne ili bazalne – Kada se otvor nalazi na korenu falusa, prema mošnicama ili na samim mošnicama dajući nekada vulviformni iznad mošnicama.

hipospadija

Lakši i teži oblici hispopadije – Ozbiljnost hipospadije varira 

Postoje lakši i teži oblici. Što je otvor uretre postavljen niže – ka mošnicama, hirurška intervencija će biti zahtevnija. Kod najtežih formi treba isključiti hromozomske anomalije. Ova urođena anomalija se kod dece uočava vrlo brzo nakon rođenja, najčešće već u porodilištu.

Menja se mesto otvora mokraćne cevi tako što hirurg koristeći deo kože sa falusa primenjuje neku od izuzetno velikog broja tehnika. U skorija vremena mnoge “nove tehnike” su dopunjene ali i  dokazane klasične tehnike u savremenijim uslovima i sa boljim materijalima koje su potrebne za  rekonstrukciju mokraćne cevi. Mikrohirurgija je i u ovoj oblasti našla svoju primenu u savremenom dobu. Zato se ne preporučuje da se dete obrezuje pre ovog zahvata.

 

hipospadija

Kada se radi operacija

Boravak u bolnici varira od 5 – 14 dana. Uglavnom se operacije ne rade kod dece do 3 godine, jer je jako važno da falus poraste kako bi kozmetski efekat bio takođe zadovoljen pored svih ostalih kriterijuma. U novorođenačkom periodu krvni sudovi su jako mali pa je veća verovatnoća da se oni povrede, preseku i slično što bi za posledicu dalo slab ili potpuni zaostatak u razvoju presađenih delova kože penisa od kojih je formirana nova uretra.

avatar
Magistar medicinskih nauka iz oblasti dečije hirurgije, asistent na Medicinskom fakultetu u Beogradu. Pohađao brojna usavršavanja u Evropi i svetu.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Gasimenti
Esensa Propomint
Esensa DevitinD3k1
Femibion 1 i 2
Femibion
Femibion
Femibion 1 i 2
Femibion 2
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Gasimetin kapi – Za grčeve i gasove kod beba i dece

Strahovi trudnica kojih se treba osloboditi (1. deo)

3 pitanja trudnica pre porođaja i odgovori ginekologa akušera

Povećan holesterol u trudnoći – 3 strategije za zdrav nivo holesterola

Preporučujemo vam...

Česta briga roditelja je kako se izboriti sa grčevima i gasovima kod beba i dece. Sa ovim problemom sreću se i sami roditelji. Problem nadimanja stomaka kod odraslih sa grčevima...

Mnoge roditelje brine sisanje palca ali i duža upotreba cucle varalice. Međutim,  sisanje cucle, kao i sisanje palca su deo razvoja i neizbežna stavka kod mnogih mališana. Kako da razumemo...

Uvođenje knjiga u bebin život je jedna od aktivnosti koja bogati detetovo iskustvo. Istovremeno podstiče njen govorno-jezički razvoj. Dok naše bebe rastu, mi primećujemo kako njihovu pažnju privlače različita dešavanja...

Zapušeni mlečni kanali su najčešći problem majki koje doje. Izazivaju bol i nelagodnost i mogu dovesti ido pojave mastitisa. Ovaj problem treba što pre rešavati. Koji su simptomi zapušenih mlečnih...