Društvene mreže mogu biti prava klopka, evo i kako… Mnoge mame, komentarišući na društvenim mrežama i forumima, mogu biti meta nedobronamernih i loših uzvratnih komentara i izlagati se nepotrebnom stresu.
Društvene mreže
Mnoge majke se na društvenim mrežama svakodnevno osećaju kao loše mame, sumnjaju u svoje roditeljske veštine, bivaju postiđivane zbog nekih svojih odluka i postupaka, neretko i prestravljene nekim informacijama na koje nailaze. To su zamke zbog kojih nećemo doći u smrtnu opasnost, niko neće fizički nastradati, „samo“ ćemo se osećati veoma, veoma loše.
Loši komentari u grupama…
Neke mame se osećaju veoma, veoma loše kada na grupama na Vajberu iznesu neki svoj stav i budu surovo izvređane, omalovažene i postiđene. Kada kažu da, recimo, ponekad fizički kazne svoje dete i druge mame odreaguju preneraženo, kriminalizujući ih, satanizujući ih, predstavljajući ih kao nekoga ko je u najboljem slučaju loše informisan i neznalica, a u najgorem neko kome nije stalo do svog deteta i ko mu čini zlo. Isto je i ako kažete da ste za vakcinisanje, ili da ste protiv vakcinisanja, za davanje u vrtić ili protiv, za veronauku ili protiv, i tako dalje.
Kako se sve komentariše?
Teško da će neko ostati ravnodušan kada mu upute rečenice poput: „Šta je vama važnije – posao ili zdravlje vašeg deteta?“; „Zašto pravite nesposobnjakovića od svog deteta?“;„Zar ne shvatate da mu time činite medveđu uslugu? Da će biti nesrećno kasnije u životu?“; „Ja to nikada ne bih dozvolila svom detetu“; „Moje dete to nikada ne bi uradilo“… A to su rečenice koje se vrlo često vide na raznoraznim forumima i u komentarima.
Nepotrebni stres?
Sve majke žele da budu najbolje majke za svoje dete. Zato ih je lako uplašiti, povrediti i postideti. Ali jako je mala verovatnoća da će bilo šta od toga što radite u svom roditeljevanju ostaviti neke katastrofalne posledice po dete. Ovakvi komentari će vam samo napraviti štetu u vidu nesigurnosti, umanjene vere u sebe i upropastiće vam uživanje u svom roditeljstvu. Kada odlučujete šta da radite, informišite se kod stručnjaka koji su vama od poverenja, pitajte za savet lekare, psihologe i druge stručnjake koji vam se čine da znaju šta rade.
Razmotrite različita mišljenja i onda odlučite šta po vama ima najviše smisla. I onda tako postupite. Vaša odluka je prava za vas i vaše dete. Možda postoji brži, lakši ili praktičniji način da se nešto postigne, ali za vas je pravi onaj u koji vi čvrsto verujete.