Kako dete traži pažnju? Kada je to osnovna potreba deteta, a kako se ponašaju kada žele da budu u centru pažnje? Roditelji treba tu razliku dobro da prepoznaju.
Dečije traženje i potreba za pažnjom u smislu da budu vidjeni, potvrđeni i priznati takvi kakvi jestu, osnovna je potreba dece. U današnjoj porodici sa decom, gde su svi manje-više zauzeti raznim aktivnostima i obavezama, često se vodi žestoka borba za pažnju.

Pažnja je detetu jako važna
Ponekad koristimo reč ´´pažnja´´ u pozitivnom smislu, a drugi put u negativnom smislu. Šta zapravo mislimo? Kada je detetov apel za pažnjom izraz utemeljene egzistencijalne potrebe? A kada nezdrav izraz želje da bude u centru?
Svi se prepoznajemo u jednoj ili više sledećih izjava:
– Deci je potrebno puno pažnje.
– Verovatno samo želi pažnju.
– To radi samo da privuče pažnju
– Deca u današnje vreme dobijaju previše pažnje.
Kako dete traži pažnju
Između ostalog, deca mogu reagovati tako što će postati agresivna, zahtevna, samodestruktivna. U onim slučajevima, ako njihova potreba da budu „viđeni” nije shvaćena i zadovoljena.

Deca, a naročito mlađa deca koja ne govore, komuniciraju kroz svoje ponašanje.
Kada dete traži pažnju, na navedeni, negativan način (agresija, vrištanje, valjanje po podu, ujedanje, udaranje, samopovredjivanje, negodovanje, plakanje…. ) to je zapravo detetov poziv u pomoć.
Šta je pozitivno traženje pažnje deteta?
Pozitivno tražanje pažnje je zapravo pažnja koja zahteva da se vi stalno odusevljavate vasem detetu. Da ga hvalite kako je nešto dobro uradilo, a dete se konstantno trudi da radi razne stvari. Složi igračke, obuče se sam, trči najbrže što moze… Sve u cilju kako bi bilo viđeno i primećeno i dobilo pohvalu od svojih roditelja.
Koji je razlog traženja pažnje deteta?
Razlog traženja pažnje, negativne i pozitivne je zapravo potpuno isti.
A to je koncept potvrde koji je usko povezan sa pažnjom kako sa pozitivnom, tako i sa negativnom. Primećenost je ono što deca zapravo traže kroz pozitivnu i negativnu pažnju, samo na na različite načine.
Dakle, kroz obe pažnje traže naše : ’’ČUJEM TE, VIDIM TE, RAZUMEM TE.’’ Pažnja, bilo da je negativna ili pozitivna, je pravi razlog zašto je toliko vazno odvojiti vreme za igru sa detetom.

Šta je kvalitetno vreme sa roditeljem, mereno dečijim merilom?
Upravo u igri deca imaju priliku da se pokažu po svom nahođenju, po svom osećaju. Samim tim to je prilika roditeljima da upoznaju svoju decu. Deca, kao i odrasli, trebaju da pričaju o tome šta rade, o čemu su razmišljala i šta su iskusila. To ne znači da roditelji moraju nužno misliti da je sve podjednako uzbudljivo. Ali je važno da slušaju i shvate šta dete priča o sebi.
To je vreme koje se ne troši na odgajanje ili podučavanje. Već na to da odrasli slušaju i da se zainteresuju. Ovo je “kvalitetno vreme” mereno dečijim merilom.
IGRA I SPOZNAJA SVETA DETETA, KAKO SE IGRATI SA DECOM

Pokažite detetu kako da izrazi svoja osećanja
Ukoliko češce proživljavate negativno traženje pažnje sa vašom decom i nemate rešenje za to kako da promenite to, smislite jedno ’’mirno mesto’’. Tamo gde odlazite kada se osećate tužno, usamljeno, razočarano. Objasnite detetu šta to znači. Pokažite detetu kako da pokaže svoja osećanja i kako da razgovara sa vama o problemu koji smatra da ima.