Zaštita Kože Bebe i Deteta od Uboda Insekata

Zastita Koze Bebe i Deteta od Uboda Insekata

Zaštita kože bebe i deteta od uboda insekata je neophodna. Ubod insekata može prouzrokovati različite reakcije (bezopasne lokalne, ali i opasne sistemske usled alergija ili prenošenja infektivnih bolesti).

Kako zaštititi bebu i dete od komaraca?

Insekti koji roditeljima beba i male dece najčešće zadaju muku jesu komarci. Iako komarci mogu biti značajni prenosioci različitih bolesti, srećom, mnoge nisu karakteristične za naše podneblje. Međutim, kad su komarci u pitanju, kod beba i male dece se može javiti drugi problem – reakcija na ubod ovih insekata koja može biti izraženija nego kod odraslih, zbog čega pažnju treba posvetiti zaštiti – sprečavanju uboda.

Zastita Koze Bebe i Deteta od Uboda Insekata

Kako zaštititi kožu bebe i deteta

Na tržištu su dostupni različiti preparati za zaštitu kože beba i dečije kože od uboda insekata (tzv. insekt repelentni proizvodi) u vidu spreja, gela, stika, rastvora u roll-on ambalaži, losiona, kremova, pa čak i maramica i kod njihovog korišćenja vrlo je bitno pratiti uputstvo za bezbednu i pravilnu upotrebu. Takođe, nisu svi proizvodi pogodni za bebe i malu decu do 2 godine, te treba posebno obratiti pažnju kome je proizvod namenjen.

Koja sredstva za zaštitu od insekata su bezbedna za decu?

Iako kod nas postoji preporuka da se bebe i deca do 2 godine ne štite ovim proizvodima, ovo se odnosi na preparate sa sintetskim repelentnim supstancama (pikaridin, DEET), te su na našem tržištu dostupni i preparati za bebe nakon rođenja (0m+) i starije od 3 meseca (3m+) koji sadrže isključivo repelentne supstance prirodnog porekla (etarska ulja i izolovane biljne sastojke). Proizvodi za decu preko 2 godine (i za odrasle) sadrže pomenute sintetske repelentne supstance.

Od samog rođenja

Sa druge strane, dostupni su i prenosivi uređaji protiv komaraca koji rade na baterije, a mogu se koristiti od samog rođenja deteta, kao i mrežice za zaštitu koje je moguće postaviti na kolica i nosiljke.

Zastita Koze Bebe i Deteta od Uboda Insekata

Čega se treba pridržavati pri korišćenju insekt repelentne preparata?

Ukoliko se roditelji ipak odluče za insekt repelentne preparate, treba da se pridržavaju sledećeg: preparat prvo treba rastrljati (ili raspršiti) u svojim rukama, a zatim ga u tankom sloju naneti samo na delove kože deteta koji su otkriveni (nikako ne nanositi preparat na kožu koja je ispod odeće niti ga direktno raspršivati na kožu deteta); ne raspršivati preparat u blizini hrane i u zatvorenom prostoru; ne nanositi na lice, dlanove i šake deteta, niti na rane, posekotine, iritiranu kožu ili kožu zahvaćenu ekcemom; nakon povratka u kuću, isprati preparat odmah vodom i sapunom prilagođenim koži beba ili male dece.

U slučaju da dođe do iritacije (najčešća nežljena reakcija na ove proizvode je iritacija), odmah isprati preparat i savet potražiti od pedijatra (poneti preparat sa sobom i pokazati pedijatru). Savet od pedijatra treba potražiti i ukoliko ipak dođe do većeg broja uboda komaraca ili ako se kao reakcija na ubod jave izražen otok i crvenilo.

Šta se prvo nanosi, insekt repelentni proizvod ili proizvod za zaštitu od sunca?

Ukoliko se u letnjem periodu istovremeno koriste proizvodi za zaštitu kože od insekata i od sunca, neophodno je prvo naneti proizvod za zaštitu kože od sunca, pa tek onda insekt repelentni proizvod!

Predaje na Visokoj školi zdravstvenih radnika. Objavljivala radove na temu kozmetičkih proizvoda i neinvanzivnih estetskih postupaka i bezbednosti tokom trudnoće i dojenja.
Preporučujemo vam...
Prirodno lečenje ureaplazme
Prirodno lečenje ureaplazme je preporučeno pored antibiotika
Zašto je prirodno lečenje ureaplazme preporučeno pored antibiotika? Upotreba antibiotika je neophodna. Ali poželjno je u lečenju vaginalnih bakterijskih infekcija uključiti i prirodne preparate na biljnoj bazi. Prirodno lečenje ureaplazme Koja je uloga eteričnih ulјa aromatičnih bilјaka sa antibakterijskim, antifungalnim, antivirusnim i citotoksičnim svojstvima? Vaša terapija kod prirodnog lečenja ureaplazme…