Strije u Trudnoći – Nega Kože Trudnice

Strije u Trudnoći - Nega Kože Trudnice

Strije se javljaju kod 90% žena tokom 6. ili 7. meseca trudnoće. Kako negovati kožu i preventivno u toku trudnoće umanjiti strije i kako nakon porođaja.

Zašto se pojavljuju strije u trudnoći?

Šta su strije i kako izgledaju? Javljaju se u vidu atrofičnih linija ili traka, ružičaste ili ljubičaste boje, najčešće u predelu stomaka (donji deo stomaka), bokova, grudi, ali i zadnjice, butina i natkolenica. Nekada mogu biti praćene i  svrabom.

U trudnoći strije nastaju usled hormonskih (povećan nivo hormona koji imaju uticaj na sintezu i strukturu kolagenih i elastičnih vlakana u koži) i fizičkih faktora (mehanički stres – kontinuirano i progresivno rastezanje kože usled povećanja obima abdomena i grudi i povećanja težine), ali ne treba zanemariti i genetsku predsipoziciju (nasledni faktor).

Sam mehanizam nastanka strija je posledica reorganizacije i gubitka strukture kolagena i elastina koji se nalaze u našoj koži. Strije je javljaju u dva oblika kao roze i bele, a njihova širina može biti od jedne tanke linije koja je jedva vidljiva do strija koje su širine prsta na ruci.

Strije u Trudnoći - Nega Kože Trudnice

Posle porođaja strije se ne povlače?

Strije blede, odnosno dobijaju beličastu boju, ali se ne povlače, pa predstavljaju estetski problem. Strije se nakon porođaja ne povlače ni spontano, niti uz upotrebu kozmetičkih proizvoda, zbog čega je tokom trudnoće ključna prevencija – sprečavanje njihovog nastanka ili bar ublažavanje (kod osoba koje imaju genetsku predsipoziciju za nastajanje strija) uz adekvatnu negu kože.

Da izbegnete strije u trudnoći, ključna je prevencija?

Odgovarajuća nega podrazumeva upotrebu kozmetičkih proizvoda koji imaju uticaj na elastičnost i hidrataciju kože i vrše njeno premašćivanje. Na tržištu postoje različiti proizvodi namenjeni prevenciji strija (ulja, buteri, kreme, losioni, serumi, geli) što dodatno komplikuje izbor odgovarajućeg proizvoda. Takođe, treba imati u vidu da nisu svi proizvodi i jednako efikasni.

Za adekvatnu negu u nekim slučajevima dovoljno je na kritične delove tela namazati čist ši buter uz masažu u trajanju od 10 minuta koja podstiče cirkulaciju krvi kroz kožu.

Protiv strija u trudnoći

Ukoliko postoji potreba za “luksuznijim” proizvodom, najbolje je birati one koji pored ši butera sadrže jojobino ulje, ulje semenki grožđa, ulje klice pšenice, avokadovo, ulje makadamije, tokoferol (vitamin E). Proizvode za prevenciju neophodno je nanositi već od četvrtog meseca trudnoće, nekoliko puta dnevno, čime se postiže intenzivna hidratacija i premašćivanje.

Ukoliko nega ne da željene rezultate i strije se ipak pojave, ne treba očajavati. Postoje različiti, pre svega dermatološki tretmani, koji mogu značajno popraviti izgled strija, ali njih treba ostaviti za period nakon porođaja i dojenja. Strije se delimično mogu ublažiti mezoterapijskim koktelima i laserskim tretmanima. 

Predaje na Visokoj školi zdravstvenih radnika. Objavljivala radove na temu kozmetičkih proizvoda i neinvanzivnih estetskih postupaka i bezbednosti tokom trudnoće i dojenja.
Preporučujemo vam...
Prirodno lečenje ureaplazme
Prirodno lečenje ureaplazme je preporučeno pored antibiotika
Zašto je prirodno lečenje ureaplazme preporučeno pored antibiotika? Upotreba antibiotika je neophodna. Ali poželjno je u lečenju vaginalnih bakterijskih infekcija uključiti i prirodne preparate na biljnoj bazi. Prirodno lečenje ureaplazme Koja je uloga eteričnih ulјa aromatičnih bilјaka sa antibakterijskim, antifungalnim, antivirusnim i citotoksičnim svojstvima? Vaša terapija kod prirodnog lečenja ureaplazme…