Veliki broj trudnica ima pigmentne promene na koži. Koje su to promene i da li nestaju nakon trudnoće? Sve pigmentne promene izraženije su kod žena tamnije puti.
Koje pigmentne promene se javljaju u trudnoći?
Pigmentne promene u trudnoći (hiperpigmentacije, melazma, tamna linija na stomaku) nastaju usled povećane sinteze pigmenta melanina. On je odgovoran za boju kože, kose i očiju. I njegovog nagomilavanja u pojedinim delovima lica ili tela pod dejstvom hormona. Sve pigmentne promene izraženije su kod žena tamnije puti.
Hiperpigmentacija u trudnoći
Tamna preobojenost pojedinih delova kože (hiperpigmentacija) vrlo je česta u trudnoći, javlja se kod 90% trudnica u prvom trimestu trudnoće. Karakteriše je pojačana pigmentacija delova tela koji su inače pigmentisani – areole dojki, bradavice, genitalna regija, pazušna jama i unutrašnja strana butina.
Melazma u periodu trudnoće
Melazma (kloazma ili trudnička maska) se javlja kod 70% trudnica u drugom trimestru trudnoće i predstavlja jasno ograničene, često simetrično raspoređene tamno smeđe fleke nepravilnog oblika na obrazima, čelu, gornjoj usni, nosu i bradi.
Takozvana trudnička linija – linea nigra
U drugom trimestru trudnoće dolazi i do tamnjenja inače prisutne bele linije duž stomaka koja se proteže od pupka do sredine pubične kosti i nastaje tzv. tamna linija. U periodu trudnoće, već prisutni ožiljci, sunčane pege i mladeži takođe mogu postati još tamniji.
Kako se rešiti pigmentnih promena na koži? Da li se pigmentne promene povlače posle trudnoće?
Savet: Sve pomenute pigmentne promene se uglavnom povlače u toku prve godine nakon porođaja, tako da ih ne treba tretirati i ukljanjati, a pogotovo ne u toku trudnoće (pojedini proizvodi za izbeljivanje pigmentacija se i ne smeju koristiti u trudnoći).
Oprezno sa suncem? Kako se negovati i zaštititi?
Treba imati u vidu da sunčevo zračenje podstiče stvaranje pigmenta melanina odgovornog za tamnjenje kože, što bi u slučaju gde već postoje promene, dovelo do dodatnog tamnjenja pigmentisanih delova lica i tela. Iz tog razloga, kožu lica i usana neophodno je štiti od sunca u trudnoći tokom cele godine – potrebno je nositi šešire i koristiti kozmetičke proizvoda za dnevnu negu lica i usana sa zaštitnim faktorom 15, dok je u letnjem periodu potrebna i zaštita svih izloženih delova tela i to proizvodima sa većim faktorom zaštite (minimum SPF 30).
Mladeži u trudnoći
Posebnu pažnju tokom trudnoće treba obratiti na mladeže.Ukoliko dođe do primetne promene u veličini, obliku, ivicama mladeža, mladež značajno promeni boju ili počne da svrbi, tada savet obavezo treba potražiti kod dermatologa. Jednom mesečno obaviti samopregled kože i svih mladeža na licu telu, tabanima, dlanovima.
Samopregled mladeža
Kod samopregleda mogu slediti ABCDEF pravilo:
- A – Da li je mladež asimetričan?
- B – Ima li nejasne ivice ili nareckane granice?
- C – Menja boju ili se sastoji iz više boja?
- D – Koliki je prečnik, da li je veći od 5mm?
- E – Da li je došlo do evolucije odnosno toka promena?
- F – Uočava li se promena raste u visinu odnosno iznad kože?
Kako izgleda dermoskopija – pregled mladeža?
To je bezbolna procedura pregleda mladeža jednim aparatom. On izgleda poput malog fotoaparata ili lupe, postoje i aplikacije za mobilni telefon ili kompjuter. Takav aparat se prisloni na kožu i lekar posmatra promenu pod uveličanjem i odredjenim spektrom svetlosti.