Kontakt koža na kožu posle porođaja

kontakt koža na kožu posle porođaja

Kontakt koža na kožu posle porođaja pomaže laktaciju, uspostavlja bliskost, brže se izbacuje posteljica i smanjuje rizik od krvarenja majke…

Kontakt koža na kožu posle porođaja je od velikog značaja?

U svetu, se sve više promoviše kontakt mame i bebe u prvih 30 do 60 minuta od rođenja – “koža na kožu”.

Od rođenja, dodir je od ključnog značaja za psihički i fizički razvoj. Bebe položene na stomak majke odmah po rođenju  u  prvih 30 minuta, instinktivno žele doći do majčine bradavice. Kontakt koža na kožu, ako  nema medicinskih prepreka, treba odrzavati u prvih 60  minuta po  rodjenju bebe.

Kontakt koža na kožu

Kontakt koža na kožu je značajan i za uspostavljanje laktacije?

Bebe koje su stavljne na majku  radi  procedure  “koža na kožu” uspešno  sisaju,  smirenije su  i bolje spavaju. Izlaganje bakterijama na koži majke, pomaže razvoju imunog sistema, uspostavljanje korisnog mikrobioma.

Svetski  nacionalni  vodiči promovišu  porodičnu orijentaciju zdravstvenih ustanova. Tamo, gde su roditelji aktivni učesnici u pružanju nege. Naravno, uz odgovarajuću obuku i nadzor od strane zdravstvenih profesionalaca. Sve radi  primene metode ,kontakt koža-na-kožu“ (Kangaroo Mother Care) i rano započinjanje prirodne ishrane, dojenja.

Video KODIRANJE MIKROBIMA MAJKE možete pogledati  OVDE

Kontakt koža na kožu je moguće ostvariti i posle carskog reza?

Osim, ako postoje medicinski razlozi koji to sprečavaju. Naravno, ako bebi nije dobro, prvo je potrebo da se odgovarajuće zbrine.  Ali  i preterminske  bebe kada uslovi  dozvoljavaju mogu da budu u kontaktu koža na kožu. -Kangaroo Mother Care.

Prirodni porođaj je veća  mogućnost za kontakt “koža na kožu”

Prolaskom novorođenčeta kroz majčin porođajni kanal, ono se „naoružava“ korisnim bakterijama koje omogućavaju stvaranje optimalne crevne mikrobiote u njegovom digestivnom sistemu.  Za koju se zna da, između ostalog, povećava otpornost na crevne, ali i respiratorne infekcije. Takođe i smanjuje rizik od alergija u kasnijem životu.

Utiče i na brže izbacivanje posteljice

Osim važnosti ranog hranjenja i za stvaranje  privrženosti, beba u naručju majke, odmah po porođaju,  može pomoći da se brže izbaci posteljica.  Time se smanjuje rizik od obilnog postporođajnog krvarenja.

Ovakav dodir omogućava mami i bebi da se upoznaju

Mame u ovom slučaju osećaju sigurno i  sposobno u ispunjavanju potreba bebe. Oksitocin se pojačano   luči upravo dodirom koža na kožu i dojenjem. Bebe  ovako odmah upoznaju  majčin miris i dodir.

Pedijatar, pulmolog Radi u KBC Dr Dragiša Mišović, učesnik brojnih stručnih skupova. Doprinos je dala u prevenciji i lečenju alergijskih pulmoloških problema dece.
Preporučujemo vam...
Kako čitati knjige malom detetu
3 faze kako čitati knjige malom detetu
Kako čitati knjige malom detetu? Knjiga je važna za razvoj dece, ali neki mališani ih odbijaju. Kako dobiti interesovanje, fokus kod deteta i ljubav ka knjizi? Knjige su jedan prozorčić u čarobni svet i svako dete bi trebalo da dobije mogućnost da ’’gleda kroz taj prozorčić’’. Knjige pomažu u stimulaciji…
Virusna upala grla kod dece
Virusna upala grla kod dece – Simptomi, dijagnoza, terapija
Virusna upala grla kod dece je najčešći razlog  zbog kog roditelji dovode decu na pregled. Koji su simptomi virusne upale grla i kao se leči virusna upala grla? Medicinski naziv za upalu sluznice ždrela je faringitis  a krajnika-tonzilitis. Smatra se da je u 70% slučajeva tonzilofaringitis izazvan virusima. U tim slučajevima je…
Fotografi za trudnice Srbije u 2023. godini
Fotografi za trudnice Srbije u 2023. godini, darivanje koje je vaš portal Trudnoća i zdravlje organizovao, je završeno. Pogledajte sjajne fotoslajdere sa fotografisanja koje su nam podarili vrhunski fotografi, majstori fotografije koji svoju profesiju rade sa puno ljubavi. Fotografisanje trudnica u 9 gradova Fotografisanje u gradovima: Beograd, Novi Sad, Subotica,…