Kontakt “koža na kožu” mame i bebe posle porođaja, pomaže laktaciju, uspostavlja bliskost, brže se izbacuje posteljica i smanjuje rizik od krvarenja majke…
U svetu, se sve više promoviše kontakt mame i bebe u prvih 30 do 60 minuta od rođenja – “koža na kožu”.
Od rođenja, dodir je od ključnog značaja za psihički i fizički razvoj. Bebe položene na stomak majke odmah po rođenju u prvih 30 minuta, instinktivno žele doći do majčine bradavice. Kontakt koža na kožu, ako nema medicinskih prepreka, treba odrzavati u prvih 60 minuta po rodjenju bebe.
Značajno za uspostavljanje laktacije
Bebe koje su stavljne na majku radi procedure “koža na kožu” uspešno sisaju, smirenije su i bolje spavaju. Izlaganje bakterijama na koži majke, pomaže razvoju imunog sistema, uspostavljanje korisnog mikrobioma.
Svetski nacionalni vodiči promovišu porodičnu orijentaciju zdravstvenih ustanova, gde su roditelji aktivni učesnici u pružanju nege, uz odgovarajuću obuku i nadzor od strane zdravstvenih profesionalaca a radi primene metode ,kontakt koža-na-kožu“ (Kangaroo Mother Care) i rano započinjanje prirodne ishrane, dojenja.
Video KODIRANJE MIKROBIMA MAJKE možete pogledati OVDE
Kontakt ‘koža na kožu’ je moguće ostvariti i kada je u pitanju carski rez?
Osim, ako postoje medicinski razlozi koji to sprečavaju. Naravno, ako bebi nije dobro, prvo je potrebo da se odgovarajuće zbrine, ali i preterminske bebe kada uslovi dozvoljavaju mogu da budu u kontaktu koža na kožu, -Kangaroo Mother Care.
Utiče i na brže izbacivanje posteljice
Osim važnosti ranog hranjenja i za stvaranje privrženosti, beba u naručju majke, odmah po porođaju, može pomoći da se brže izbaci posteljica, čime se smanjuje rizik od obilnog postporođajnog krvarenja.
Ovakav dodir omogućava mami i bebi da se upoznaju. Mame u ovom slučaju osećaju sigurno i sposobno u ispunjavanju potreba bebe. Oksitocin se pojačano luči upravo dodirom koža na kožu i dojenjem. Bebe ovako odmah upoznaju majčin miris i dodir.