Kontakt koža na kožu posle porođaja

kontakt koža na kožu posle porođaja

Sadržaj

Kontakt koža na kožu posle porođaja pomaže laktaciju, uspostavlja bliskost, brže se izbacuje posteljica i smanjuje rizik od krvarenja majke…

Kontakt koža na kožu posle porođaja je od velikog značaja?

U svetu, se sve više promoviše kontakt mame i bebe u prvih 30 do 60 minuta od rođenja – “koža na kožu”.

Od rođenja, dodir je od ključnog značaja za psihički i fizički razvoj. Bebe položene na stomak majke odmah po rođenju  u  prvih 30 minuta, instinktivno žele doći do majčine bradavice. Kontakt koža na kožu, ako  nema medicinskih prepreka, treba odrzavati u prvih 60  minuta po  rodjenju bebe.

Kontakt koža na kožu

Kontakt koža na kožu je značajan i za uspostavljanje laktacije?

Bebe koje su stavljne na majku  radi  procedure  “koža na kožu” uspešno  sisaju,  smirenije su  i bolje spavaju. Izlaganje bakterijama na koži majke, pomaže razvoju imunog sistema, uspostavljanje korisnog mikrobioma.

Svetski  nacionalni  vodiči promovišu  porodičnu orijentaciju zdravstvenih ustanova. Tamo, gde su roditelji aktivni učesnici u pružanju nege. Naravno, uz odgovarajuću obuku i nadzor od strane zdravstvenih profesionalaca. Sve radi  primene metode ,kontakt koža-na-kožu“ (Kangaroo Mother Care) i rano započinjanje prirodne ishrane, dojenja.

Video KODIRANJE MIKROBIMA MAJKE možete pogledati  OVDE

Kontakt koža na kožu je moguće ostvariti i posle carskog reza?

Osim, ako postoje medicinski razlozi koji to sprečavaju. Naravno, ako bebi nije dobro, prvo je potrebo da se odgovarajuće zbrine.  Ali  i preterminske  bebe kada uslovi  dozvoljavaju mogu da budu u kontaktu koža na kožu. -Kangaroo Mother Care.

Prirodni porođaj je veća  mogućnost za kontakt “koža na kožu”

Prolaskom novorođenčeta kroz majčin porođajni kanal, ono se „naoružava“ korisnim bakterijama koje omogućavaju stvaranje optimalne crevne mikrobiote u njegovom digestivnom sistemu.  Za koju se zna da, između ostalog, povećava otpornost na crevne, ali i respiratorne infekcije. Takođe i smanjuje rizik od alergija u kasnijem životu.

Utiče i na brže izbacivanje posteljice

Osim važnosti ranog hranjenja i za stvaranje  privrženosti, beba u naručju majke, odmah po porođaju,  može pomoći da se brže izbaci posteljica.  Time se smanjuje rizik od obilnog postporođajnog krvarenja.

Ovakav dodir omogućava mami i bebi da se upoznaju

Mame u ovom slučaju osećaju sigurno i  sposobno u ispunjavanju potreba bebe. Oksitocin se pojačano   luči upravo dodirom koža na kožu i dojenjem. Bebe  ovako odmah upoznaju  majčin miris i dodir.

avatar
Pedijatar, pulmolog Radi u KBC Dr Dragiša Mišović, učesnik brojnih stručnih skupova. Doprinos je dala u prevenciji i lečenju alergijskih pulmoloških problema dece.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Sve o carskom rezu – Priprema, operacija i oporavak

Neredovne menstruacije posle porođaja – Kada otići kod lekara

Kako roditelji dece urednog razvoja mogu da podrže roditelje dece sa posebnim potrebama

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Preporučujemo vam...

Neintegrisani primitivni refleksi mogu da utiču na sposobnost deteta da razvije fine motoričke veštine, koordinaciju, ravnotežu, kao i sposobnost koncentracije i učenja. Primitivni refleksi su osnovne reakcije koje se javljaju...

Mnoge su nedoumice trudnica koje će se poroditi carskim rezom u vezi mogućeg dojenja bebe, kao i koji je najbolji položaj za dojenje nakon carskog reza. Istraživanja su otkrila da...

Čuli ste, i pitate se da li je istina da same bebe vole rutinu? Svaki roditelj je zbunjen kada beba dolazi na ovaj svet, puno je novih informacija. Kako se...

Zelena stolica kod beba i dece može biti uznemirujuća, ali obično nije razlog za zabrinutost. Izmet zelene boje je posebno čest kod novorođenčadi i beba, mada ga mogu doživeti i...