Fiksne proteze u periodu trudnoće i laktacije

Fiksne proteze u periodu trudnoće i laktacije

Sadržaj

Fiksne proteze u periodu trudnoće i laktacije, da ili ne? Drage naše trudnice i mame koje dojite, dobili smo veliki broj upita na temu trudnoće, laktacije i fiksne proteze. Tu je i pitanje: Da li trudnički gingivitis predstavlja kontraindikaciju za ortodontsku terapiju?

Da li je kontraindikovano nošenje fikne proteze u trudnoći i periodu laktacije?

Naravno, pitali smo našeg člana stručnog tima portala, Dr Ivu Pilipović, doktora  stomatologije, i evo odgovora za Vas: Fiksna proteza ne predstavlja kontraindikaciju kada su trudnoća i dojenje u pitanju. Dakle, trudnocu možete slobodno planirati, bez obzira na ortodontsku terapiju, i nositi fiksnu protezu u periodu trudnoće i laktacije.

Fiksne proteze u periodu trudnoće i laktacije

Da li trudnički gingivitis predstavlja kontraindikaciju za ortodontsku terapiju?

Da potsetimo, postoje neke promene na oralnim tkivima, a karakteristicne su bas za graviditet. Kliničke studije su pokazale da trudnoća može da utiče na oralna tkiva.  Promene u trudnoći su najčešće i najviše izrazene u tkivu gingive, odnosno desni. Trudnoća ne izaziva gingivitis, ali može pogoršati već postojeće bolesti. Najupečatljivije promene se vide u krvnim sudovima gingive. Takvo stanje naziva se trudnički gingivitis, i studije govore u prilog tome da u drugom ili trećem mesecu trudnoće, otprilike polovina trudnica dobije gingivitis zbog povećanog nivoa estrogena i progesterona, koji može napredovati do parodontopatije. Karakteristika ovog gingivitisa je da su desni  tamno crvene, otečene, glatke i lako krvare. Ponekad se može razviti lokalizovano uvećanje desni. Ove promene obično nestaju  nekoliko meseci nakon porodjaja. Upalna promena je obično ograničena na gingivi i ne izaziva trajne promene parodontalnih tkiva.

Fiksne proteze u periodu trudnoće i laktacije

Oralna higijena – ključ oralnog zdravlja!

U tom smislu, pravilnim i redovnim održavanjem oralne higijene, svim osnovnim i pomoćnim sredstvima, sprečava se nastanak eventualnih patoloskih promena u ustima, bilo da su one vezane za zube, desni ili bilo koja oralna tkiva.

Šta podrazumeva pravilnu oralnu higijenu i koja sredstva oralne higijene treba koristiti, možete pročitati OVDE.

Nosite slobodno fiksne proteze, drage trudnice i mame, kada za to postoji potreba, i izborite se za blistavi osmeh! Sada je ponuda različitih fiksnih proteza takva, da ima i potpuno „providnih – boje zuba“ koje su skoro neuočljive, ukoliko Vam je to važno…

Providne folije za ispravljanje zuba

Providne folije za ispravljanje zuba

Korišćenjem nove metode, danas je omogućeno i kod nas, da ispravimo nepravilnosti zuba. Da imamo pravilan zagrižaj i estetski oplemenimo osmeh. Proteze  koje se danas koriste,  mnogo su sofisticiranije u odnosu na neke iz prošlosti. Zato, svaka negovana žena, može da sebi priušti ovu estetsku sjajnu promenu, bez bojazni da će narušiti svoj radni ili životni ritam. Providna proteza za zube je manje upadljiva, pa samim tim i privlačnija za korišćenje. Folije su tanke, providne, lagane, ne žuljaju, brzo deluju. Idealno rešenje za iskrivljene zube u frontu i nepravilan zagriz. Folije za ispravljanje zuba vrlo su slične folijama za kućno beljenje zuba, s tim što su napravljene od tvrđe, ali tanje plastike i skoro uopšte nisu vidljive. Možete da ih nosite svuda i uvek – neprimetno. A efekat ispravljanja zuba je brz.

avatar
Posebnu pažnju u karijeri posvećuje oralnom zdravlju najmlađih. Učesnik je i predavač na brojnim stručnim skupovima.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Zašto se javlja povodljivost kod deteta?

Trudnoća posle 40. godine i kako se pripremiti

Kako smišljanje priča sa decom podstiče razvoj – Ideje za priče

Neintegrisani primitivni refleksi i razvoj bebe

Preporučujemo vam...

Uspeh trudnoće posle 40. je neizvestan. Mnoge žene zatrudne nakon 40 godina, neke pribegavaju posebnom tretmanu, a neke ne. Nakon 45. godine, prema mišljenju stručnjaka, gotovo je nemoguće zatrudnjeti bez...

Trudnoća posle 40. godine je sve prisutnija u savremenom društvu. Želja žena da zatrudne nakon 40, 45 ili čak 50 godina će verovatno nastaviti da se razvija. Zato je važno...

Neintegrisani primitivni refleksi mogu da utiču na sposobnost deteta da razvije fine motoričke veštine, koordinaciju, ravnotežu, kao i sposobnost koncentracije i učenja. Primitivni refleksi su osnovne reakcije koje se javljaju...

Gestacijski dijabetes pod kontrolom je moguć. Uz Vašu pažnju, promenu stila života i dobru saradnju sa doktorom koji prati Vašu trudnoću. Gestacijski dijabetes je oblik dijabetesa koji počinje tokom trudnoće...