Karijes u trudnoći

karijes u trudnoci

Da li je karijes u trudnoći učestao problem?

Karijes u trudnoći – da li zubi propadaju u trudnoći?

Studije su  pokazale da u periodu trudnoće  zubi ne gube na svom kvalitetu, tj. značajnijeg povlačenja kalcijuma ili drugih minerala iz zubnih tkiva nema.

Medjutim, broj određenih  kariogenih mikroorganizama pljuvačke može se povećati u trudnoći, istovremeno sa promenom salivarnog sastava, što može stvoriti uslove za nastanak karijesa. Većina ovih efekata može se izbeći upraznjavanjem pravilne oralne higijene.

karijes u trudnoci
Dobar izbor četkice za zube i oralna higijena su neophodni u sprečavanju karijesa

Koliko je učestao karijes u trudnoći?

Istraživanja su pokazala da četvrtina žena u reproduktivnom dobu ima karijes. Trudnice su pod većim rizikom od narušavanja strukture zuba i oralnog zdravlja uopšte,  iz više razloga, uključujući i povećanu kiselost u usnoj duplji i ishranu bogatu šećerima.

Kako smanjiti rizik od karijesa u trudnoći?

Trudnica treba da smanji rizik od nastanka karijesa pranjem zuba bar dva puta dnevno, po najmanje dva minuta, pastama za zube sa fluoridima. Takodje, trudnice treba da ograniče ishranu bogatu šećerima, a da konzumiraju dobro izbalansirane, hranljive namirnice.

Ukoliko Vaš stomatolog prilikom pregleda ustanovi prisustvo jednog ili više karioznih zuba, u zavisnosti od stadijuma oboljenja zuba i složenosti intervencije koju bi trebalo da obavi, stomatolog će proceniti i zakazati odredjenu intervenciju.

Zubni konac i interdentalne četkice su pomoćna sredstva za održavanje oralne higijene, koje bi trebalo koristiti podjednako kao i četkicu i pastu, jer su to sredstva koja nam omogućavaju da očistimo i one površine zuba,odnosno prostora izmedju zuba, do kojih samom četkicom nemamo pristup.

karijes u trudnoci
Lokalni anestetici pri stomatološkim intervencijama nisu kontraindikovani u trudnoći

Lokalni anestetici nemaju štetan uticaj na fetus!

Anestezija se, kao i većina medikamenata, izbegava u prvom trimestru, ali nije kontraindikovana. Smatra se da bol izazvan nekom intervencijom ima veći uticaj na javljanje stresa kod trudnice, a samim tim i bebe. Preporka: ukoliko je neophodo, trudnice mogu i treba da prime aneseziju prilikom stomatološke intervencije.  Kao što joj i sam naziv kaže, lokalna anestezija se aplikuje i deluje lokalno (primenom pravilne tehnike davanja anestezije uz sve mere predostrožnosti, o kojima stomatolog vodi računa), u regiji zuba koji se sanira. Dakle, nije u pitanju sistemska primena, tako da nema bojazni od uticaja na plod.

Popravka zuba u trudnoći, kada?

Kada kod stomatologa? U idealnom slučaju, stomatološke procedure treba da budu zakazane tokom drugog tromesečja trudnoće, kada je organogeneza  završena. Hitne stomatološke intervencije se mogu i moraju izvršiti uvek. Zmači, u prvom trimestru ako nije hitno, ostaivite popravku zuba za drugi trimestar, što isto važi i za treći trimestar.

karijes u trudnoci
U trudnoći je najčešći stomatološki problem karijes.
Istraživanja su pokazala da četvrtina žena u reproduktivnom dobu ima karijes.

Nedavno istraživanje pokazalo je da većina žena ne posećuje stomatologa u toku trudnoće jer postoji verovanje i bojazan da su intervencije u periodu trudnoćeopasne, neizvodljive, da mogu da naškode fetusu, i da trudnice tome ne bi trebalo ni da pokušaju da se izlože. To je netačno. Naprotiv, tokom trudnoće, poželjno je posetiti stomatologa bar jednom u tri meseca. Tokom tih poseta, lekar će izvršiti pregled svih zuba, sanirati one zube koji imaju karijesne lezije, temeljno očistiti zube od naslaga i zubnog kamenca.

Redovne kontrole kod stomatologa u trudnoći

Ovakva sanacija zuba je veoma važna, jer naslage i zubni kamenac povećavaju rizik od nastanka karijesa i upale desni. Redovno i profesionalno čišćenje zuba trudnice smanjuje i usporava mogućnost nastanka karijesa. Zanemareno oralno zdravlje i zubi destruirani karijesom mogu da postanu izvor infekcije, koja se može proširiti na čitav organizam, dovodeći u opasnost i majku i dete.

Stomatološki tretman je bezbedan i omogućava trudnicama postizanje optimalnog nivoa zdravlja zuba tokom trudnoće.

Posebnu pažnju u karijeri posvećuje oralnom zdravlju najmlađih. Učesnik je i predavač na brojnim stručnim skupovima.
Preporučujemo vam...
Prirodno lečenje ureaplazme
Prirodno lečenje ureaplazme je preporučeno pored antibiotika
Zašto je prirodno lečenje ureaplazme preporučeno pored antibiotika? Upotreba antibiotika je neophodna. Ali poželjno je u lečenju vaginalnih bakterijskih infekcija uključiti i prirodne preparate na biljnoj bazi. Prirodno lečenje ureaplazme Koja je uloga eteričnih ulјa aromatičnih bilјaka sa antibakterijskim, antifungalnim, antivirusnim i citotoksičnim svojstvima? Vaša terapija kod prirodnog lečenja ureaplazme…