Koji zvuci uspavljuju bebu? Znamo da je spavanje bebe važno za zdravlje, rast i razvoj. Dokazano je da je lučenje hormona rasta najveće tokom noćnog spavanja. Poželjno je da novorođenče spava oko 18 sati u 24 sata. Iz meseca u mesec ukupna dnevna dužina spavanja je sve manja, mada postoje velike individualne razlike među decom…
Kako se sve uspavljuje beba, koji zvuci uspavljuju bebu?
Ciklusi spavanja kod beba traju samo oko 50 minuta. I to sa mnogo prelaza između faza spavanja. Ciklusi spavanja se do predškolskog uzrasta produžavaju na 90 minuta. Tokom ovog ciklusa između stanja spavanja bebe se kreću, prave buku i bude. Bebe još ne znaju kako da se vrate u san. Tako da kada postanu budne ili uplašene između ciklusa spavanja, mogu se uzburkati ili zaplakati. I to, kako bi privukle vašu pažnju. Druge bebe mogu praviti buku i kretati se dok se vraćaju u dublji san.
Šta sve roditelji koriste i kako se dovijaju (osim ljuljanja i pevušenja) da uspavaju i umire bebicu?
„Beli Šum“ za uspavljivanje bebe
U svetu roditelji koriste aplikacije ili uređaje za “beli šum” da bi umirili svoje mališane. Teorija kaže da beli šum možda podseća bebe na njihov život u maminom stomaku, kada je mamin stomak prigušivao i maskirao spoljne zvukove. Možda beba sa ovim šumom poveže šumove sa prirodnim umirujućim okruženjem materice.
Bebin svet odjednom postaje vrlo bučno okruženje kada se rode i beba treba da se prilagodi. Ova buka – šum, zvuči kao radio podešen na neiskorišćenu frekvenciju. Postoje značajni dokazi da je “beli šum” zaista efikasan za uspavljivanje beba. Stvara konstantan ambijentalni zvuk koji pomaže prikrivanju drugih zvukova, poput lupanja vrata, i drugih, koji bi mogli probuditi bebu ili joj prekinuti spavanje! Ali, oprez, jer mnoge studije govore o tome da česta upotreba “belih šumova” može da dovede do razvojnih poremećaja, pa možda, treba koristite ovu metodu zaista samo, ponekada.
2 vrste belog šuma
Nije sav beli šum jednak. Postoje 2. kategorije belog šuma i služe veoma različitim svrhama. Visoki beli šum je oštar i šištav, kao što su sirene i alarmi. On je koristan za smirivanje beba koje plaču. Tako što privlači bebinu pažnju. Ali uopšte ne pomažu kod uspavljivanja. Beli šum niskog tona. Monotoni i očaravajući, niski beli šum, poput stalne kiše na krovu savršeni su za uspavljivanje mladih.
“Ružičasti šum” za uspavljivanje bebe
Iako su uređaji za “belu buku/šum” najpoznatiji, manje poznati „ružičasti šum“ možda je bolji izbor za bebu, jer sve više studija pokazuje dugoročne prednosti “ružičaste buke”. To je “beli šum”, ali sa smanjenim višim frekvencijama (zamislite to kao “beli šum” sa pojačanim basom). Smatra se da umiruje više nego “beli šum” i manje uznemirava osetljive uši. Kada dremate, “ružičasta buka” pomaže vama ili vašoj bebi da padnete u dublji i duži san. Pored toga, nekoliko studija o “ružičastoj buci” je pokazalo da spavanje s njom, takođe može poboljšati kratkoročnu i dugoročnu memoriju. Dve novije studije, objavljene 2017. u časopisu Frontiers in Human Neuroscience, odnosno 2016. u Medicini spavanja, takođe su pronašle blagodati “ružičaste buke” u dubokom snu i pamćenju. Ipak, potrebne su brojnije studije o benefitima “ružićaste buke”, koje bi potkrepile ove tvrdnje.
Isprobajte zvuke za bolje bebino spavanje ako vaše dete ima problema sa uspavanjem!
Šta mame primenjuju za uspavljivanje bebe?
Kada je beba sita i suva, ovo su metode koje naše mame najčešće koriste u praksi i koje su delotvorne! Neprekidni, monotoni i glasni zvukovi pomažu bebi da zaspi. Zvuk fena za kosu, veš mašine, zvuk voza, muzičke kutije, su prava pomoć. Ovi zvukovi su efikasniji nego uspavanke ili muzika, pa mnogi roditelji biraju jednostavan, dostupan i efikasan način smirivanja svoje dece! Vremenom, beba će ući u svoj ritam spavanja….
Ali nežna klasična muzika, tihe uspavanke mogu biti dobar način da uključite muziku u bebinu praksu pre spavanja.