Angularni heilitis je kožna infekcija koja se drugačije naziva angularni stomatitis, perlèche, a u narodu se naziva žvale.
Zašto se javljaju žvale?
Žvale izazivaju razni faktori, a neki od njih mogu biti alergije, hronična oboljenja, nedostatak vitamina, dehidratacija, infekcije bakterijom (stafilokokom ili streptokokom) ili gljivicom. Žvale, angularni heilitis, se javljaju u vidu crvenila, koje se širi od usana ka koži. Zatim nastaje pukotina, praćena pojavom otoka i bolom. Žvale nastaju u jednom, a nekad i u oba ugla usana. Žvale se mogu pojaviti u bilo kom uzrastu.

Žvale zbog nedostatka nekih vitamina
U najvećem broju slučajeva, žvale nastaju zbog nedostatka vitamina i minerala. Nedostatak vitamina B, cinka i gvožđa slabi kožnu barijeru u predelu ugla usana i koža je tada sklona infekcijama.
Oralna higijena i mehaničko povređivanje
Neadekvatna oralna higijena i neodgovarajući protetski radovi takođe mogu dovesti do nastanka žvala. Stalno lizanje usana i uglova usana. Mehaničko povređivanje prilikom upotrebe konca za zube, nedogovarajuće četkice ili proteze su potencijalni uzročnici.
Alergijska reakcija
Mogu da se jave i kao alergijska reakcija na određenu hranu ili sastojke koja se koriste u oralnoj higijeni i kozmetičkim preparatima. Zato, uzmite i ovu opciju u obzir.

Kod određenih bolesti
Žvale se javljaju kod Kronove bolesti, anemija, dijabetesa i kod osoba sa slabim imunim odgovorom.
Infekcije
Žvale mogu nastati i usled infekcije bakterijom (stafilokokom ili streptokokom) ili gljivicom. Deca često stavljaju igračke u usta, pa je bitna higijena igračaka. Takođe, neadekvatna higijena čaša i pribora za jelo u restoranima može biti uzrok infekcije…
Šta uraditi kada se pojave žvale
Potrebno je otići kod lekara da ustanovi uzrok pojave žvala. Kada je poznat uzrok pojave žvala, odrediće se i adekvatna terapija. Lekar treba da utvrdi uzrok upale da bi je pravilno lečio. Važno je odmah napraviti i razliku: ugaoni heilitis ili žvale nisu isto što i herpes ili groznica! Simptomi se obično poboljšavaju u roku od par nedelja lečenja. Higijena usana je važna za sve slučajeve (uzroke) pojave žvala. Usta trebaju da budu čista i suva. Ako je uzrok loše postavljena proteza ili loš zagriz, neophodna je konsultacija sa stomatologom. Da ne bi došlo dodatne infekcije, potrebno je izbegavati dodirivanje rukama i jezikom.

Terapija kada se pojave žvale
Od uzroka zavisi i sama terapija, Ona može biti nadoknada vitamina i minerala, rehidratacija, izbegavanje alergena u hrani i kozmetičkim preparatima. U nekim slučajevima se preporučuje upotreba masti i krema koje treba da smanje infekciju i ubrzaju proces zarastanja. U kućnim uslovima možete koristiti med, vitaminske kreme, kreme sa alojom verom, kokosovo ili maslinovo ulje.
Prevencija pojave žvala
Prevencija se postiže pravilnom i izbalansiranom ishranom, unosom dosta tečnosti i uzimanjem vitamina i minerala. Potrebno je voditi računa o pravilnoj oralnoj higijeni, tehnici pranja zuba i sastavu paste koju koristite.

Mogu li se inficirati?
Angularni heilitis je često stanje koje se može zakomplikovati ili biti izazvano bakterijskom ili gljivičnom infekcijom. Naročito kod osoba sa slabijim imunitetom i dijebetesom. U tim slučajevima se koriste antibiotske i antimikotske masti. Lekar će proceniti da li je potrebno uraditi bris i ustanoviti da li su prisutne bakterije ili gljivice.
Da li su žvale zarazne?
Ne žvale nisu zarazne i ne mogu se preneti na drugu osobu, sem ukoliko je uzrok žvala infekcija. I to bakterijom ili gljivicom. Može doći čak i do više infekcija – i gljivične i bakterijske infekcije u isto vreme. U tom slučaju, korišćenjem iste čaše, nedovoljnom higijenom pribora za jelo i piće ili direktno poljupcem, može se preneti.