Tumačenje UZ nalaza od4. meseca trudnoće (od 13. nedelje gestacije), do kraja trudnoće se razlikuje od tumačenja do 4. meseca. Mere se pojedini delovi tela ploda i na osnovu njih se proračunava starost trudnoće. Taman trudnice nauče da se meri dužina ploda kada počinju druge mere, dužina ploda više nije pokazatelj starosti trudnoće, zbog individualnih varijacija.

Tumačenje UZ nalaza od 4. meseca trudnoće do porođaja – šta se meri?
Mere se sledeći delovi tela: glava, stomak i donji ekstremitet. Mere se najčešće izražavaju u mm, nekad u cm, i o tome treba voditi računa jer to čini razliku za deset jedinica.
- Na glavi se standardno meri BPD (biparijetalni dijametar – prečnik glave u predelu parijetalnih kostiju), HC (head circumference – obim glave u istom nivou gde se meri i BPD).
- U abdomenu (stomaku) se meri ABD (abdominalni dijametar – prečnik abdomena u nivou vene cave), i AC (abdominal circumference – abdominalni obim u istom nivou).
- Na donjim ekstremitetima se meri FL (dužina femura – butne kosti).
- Registruju se pokreti ploda i ritmičnost srčane radnje, postojanje dovoljne količine plodove vode koja se izražava kao AFI.

Starost ploda na UZ nalazu
Svaka pojedina mera ploda kada se registruje izlazi i starost ploda po toj meri i na štampanim nalazima to stoji, a kada se nalaz piše neko i to upisuje, a na kraju merenja se dobija srednja vrednost starosti trudnoće po merama i to se obavezno upisuje.
Obeležava se položaj posteljice, npr. prednji zid, fundus, zadnji zid. Kada posteljica prekriva unutrašnje materično ušće to je placenta previa centralis i predstavlja nalaz koji mora da se prati i savetuje određen režim trudnicama. Ako nalaz ostane do kraja trudnoće, to je apsolutna indikacija za carski rez.
Postoji i nalaz kada posteljica dopire do unutrašnjeg materičnog ušća, što se obeležava kao placenta previa marginalis, isto se prati i najčešće se posteljica podigne (potrebno je da napomenemo da se posteljica podiže do 32 nedelje i to treba ispratiti ).
Kada se konstatuju odstupanja zakazuju se češće kontrole ili se pacijentkinja upućuje na ekspertski ultrazvučni pregled.

Šta pokazuje ekspertski UZ u trudnoći
Kod ekspertskog ultrazvučnog nalaza se vrše detaljna merenja u svim gore napomenutim delovima tela, i postmatra se da li ima odstupanja i koliko su ozbiljna da bi se preduzela dalja često invazivnija dijagnostika i ako se proceni da treba i terapija.
Takođe ako postoje razlozi, bilo da su konstatovani na UZ pregledu ili anamnestički u porodici, radi se i fetalna ehokardiografija gde se na ultrazvučnom pregledu gledaju srčane strukture ploda, kao i veliki krvni sudovi koji ulaze i izlaze iz srca (kod postojanja urođenih srčanih mana u porodici to je obavezan pregled).
Moramo da napomenemo
Što je trudnoća starija češće se javlja odstupanje između NG/UZ (nedelja starosti trudnoće po UZ nalazu) i NG/KL (nedelja starosti trudoće po poslednjoj mentruaciji). Jako je važno da se registruje simetrično (ravnomerno zastupljeno) odstupanje kod svih mera ploda.
Ako postoji asimetrično odstupanje (da samo jedna mera ploda odstupa značajno od ostalih po veličini) to je nalaz koji zahteva ekspertni ultrazvučni pregled i u zavisnosti od njega i dalju invazivnu dijagnostiku.
Savet je da se uvek konsultujete sa izabranim ginekologom oko svega što je predmet vašeg interesovanja.