Šta su Artificijelne i Funkcionalne Vode?

Artificijelne i Funkcionalne Vode

Sve češće se srećemo sa terminom – artificijelne i funkcionalne vode. Koje su to vode za piće?

Šta su Artificijelne i Funkcionalne Vode?

Artificijalne vode u terminološkom smislu predstavljaju veštačke vode, odnosno vode gde se različitim tehničko-tehnološkim postupcima u toku njenog tretmana-proizvonje može postići željeni kvalitet kao i naknadnim dodavanjem različitih suplemenata.

Artificijelne i Funkcionalne Vode

U dokumentima EU koja se odnose na flaširane vode za piće, kao i američkim dokumentima, veštačke (artificijalne) vode nisu izdvojene kao posebna grupa flaširanih voda,već su u zavisnosti od primenjenih tehnoloških postupaka.

Podeljene na:

– prečišćene vode ili purifited water, a to su vode koje su proizvedene destilacijom, dejonizacijom, reverznom osmozom,

prečišćene vode ili purifited water u koje je pod pritiskom ubačen ugljen dioksid koji izaziva iskričavost,

prečišćene vode ili purifited water itd…

Artificijalne vode se po definiciji, tretmanu i po standardima kvaliteta razlikuju od prirodnih flaširanih i prirodnih mineralnih voda.

Šta su to Funkcionalne vode?

U svetu se takodje proizvode i koriste i takozvane funkcionalne vode, kojima se posle tretmana proizvodnje, dodaju suplementi ( naprimer kiseonik ) a koje zbog svojih posebnih svojstava imaju odredjenu namenu i koriste se selektivno.

Artificijelne i Funkcionalne Vode

O čemu voditi računa kada su flaširane vode u pitanju?

  • Flaširanu vodu ne treba skladištiti u prostoru koji je izložen suncu i visokoj temperaturi. Veća pakovanja vode po otvaranju čepa treba skladištiti u frižideru ili na tamnom i hladnom mestu.
  • Voda se, po pravilu, pije između obroka. Unošenje vode sa hranom razređuje enzime potrebne za varenje hrane, što može da oslabi varenje i dovede do osećaja težine u stomaku i nadutosti. Voda se uzima pre jela ili sat vremena nakon jela.
  • Flaširana voda je pogodna i u situacijama kada smo u prirodi, na sportskim aktivnostima, izletima ili u šetnji i na putovanju, gde je konfornije i higijenski bezbednije otvoriti flašicu i piti nego konzumirati vodu iz česme ili nekog sumnjivog bunara ili izvora.
  • Idealna dnevna količina vode bila bi oko dve litre . Voće i povrće sastoje se od oko 90 odsto vode. Taj oblik vode organizam lako apsorbuje. Crni čaj i kafa, koje u trudnoći treba veoma redukovano konzumirati zbog očuvanja zdravlja trudnica, uzrokuju gubitak vode iz organizma.
  • Trudnica sa šećernom bolešću mora uzimati dodatne količine tečnosti pre sportske aktivnosti. To znači: najmanje jedna čaša vode sat i po pre planiranog sporta, jedna čaša vode 30 minuta pre sporta, u toku sportske aktivnosti pola čaše vode svakih 15 minuta.
Radi u Institutu za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“. U jednom periodu je bila direktor Instituta. Učestvovala u brojnim domaćim i međunarodnim stručnim skupovima kao predavač.
Preporučujemo vam...
Prirodno lečenje ureaplazme
Prirodno lečenje ureaplazme je preporučeno pored antibiotika
Zašto je prirodno lečenje ureaplazme preporučeno pored antibiotika? Upotreba antibiotika je neophodna. Ali poželjno je u lečenju vaginalnih bakterijskih infekcija uključiti i prirodne preparate na biljnoj bazi. Prirodno lečenje ureaplazme Koja je uloga eteričnih ulјa aromatičnih bilјaka sa antibakterijskim, antifungalnim, antivirusnim i citotoksičnim svojstvima? Vaša terapija kod prirodnog lečenja ureaplazme…