Ima li veće radosti i zadovoljstva za dete nego da zajedno sa roditeljima nešto stvara, pravi i kreira? Ovog puta pravimo čestitku za Uskrs – Uskršnji zeka. Dajemo vam i predlog, kako sa decom obojiti uskršnja jaja prirodnim bojama.
Čestitka za Uskrs i kreativni rad sa decom
Pravite čestitku, koju ćete nameniti Vašoj porodici, i koja će biti na vidnom mestu, u toku proslave jednog od najlepših hrišćanskih praznika.
Potreban materijal:
- hamer zelene boje
- print zeke
- raznobojni tupferi za šminku
- zelena rafija za travu
- malo narandžastog krep papira
- makaze i lepak
Korak 1
Izrezati odštampanog zeku. Detetu od 4 godine, malo pomoći.
Korak 2
Zalepiti izrezanog zeku na hamer veličine koju Vi odredite.
Korak 3
Uzmite roze tupfer, praviti manje kuglice (odvajati parčiće) i naneti lepak.
Korak 4
Kuglice redjati i lepiti na unutrašnjost uha i na njušku zeke.
Korak 5
Od narandžastog krep papira zgužvati oblik koji podseća na šargarepu i zalepiti ispod zekine glave. Tamnu površinu zeke popuniti belim tupferima (kuglicama koje lepite).
Korak 6
Na šargarepu dodajte (zalepite) malo zelene rafije, da liči na list. Rafiju možete staviti i ispod zeke, da liči na travicu.
Ukrasite porukom : Srećan Uskrs i Vaša čestitka je gotova! Ako dete zna slova, neka ono napiše. Potpišite ime deteta (autora).
Stavite čestitku na vidno i značajno mesto
Čestitki će se diviti i radovati se i mama i tata i drugi članovi porodice, podsećati dete na kreativno druženje sa roditeljima i pričinjavati detetu neizmernu radost!
Objasnite detetu u odnosu na uzrast, šta je Uskrs. Uskrs, najveći i najstariji hrišćanski praznik koji se slavi u spomen na Hristovo uskrsnuće, njegovu pobedu nad smrću i nad grehom. Na Uskrs je, prema verovanju, prvo Marija Magdalena srela Hrista, a potom se on ukazao i svojim učenicima. Samo učenik Toma, koji je bio odsutan, nije odmah poverovao da je Hristos uskrsnuo, pa je morao lično da se uveri. Odatle je potekla u narodu uzrečica: „Neverni Toma“.
Objasnite i šta je to porodični praznik. Kada god ste u prilici pričajte mu o porodičnoj tradiciji, to će detetu puno značiti!
Tu je i prilika i za nove zajedničke radosti – da zajedno farbate jaja.
Farbanje jaja vrši se u spomen na događaj kada je sveta Marija Magdalina Mironosica putovala u Rim da propoveda Jevanđelje, i posetila cara Tiberija. Tada mu je, u znak pažnje, kao poklon, predala crveno jaje, i pozdravila ga rečima: „Hristos Vaskrse“.
Farbanje jaja za Uskrs je jedan od najstarijih hrišćanskih običaja. Kod pravoslavnih hrišćana jaja se po tradiciji farbaju na Veliki petak. Ali ne moraju uvek biti industrijske boje, koristiti se mogu i brojne prirodne materije.
Kako obojiti uskršnja jaja prirodnom bojom?
- Žutu boju možete dobiti od kurkume u prahu, kore limuna ili narandže.
- Crvenu boju dobićete od soka od cvekle, smrznutih malina, borovnica, kupina, čaja od šipka (eto obilja nijansi crvene!).
- Smeđu od ljuske crnog luka, lista i ljuske od oraha.
- Plava od soka od borovnice.
- Zelenu boju možete dobiti od koprive, spanaća, listova nane.
- Bordo od sušenih listova kantariona.