Uz pomoć male lopte i lagane vežbe, možemo da jačamo mišiće grudnog koša.
Vežba za jačanje mišića grudi – za ceo život
Korisno je raditi ove vežbe za jačanje mišića grudi nakon porodjaja (posle treće nedelje nakon porodjaja pa na dalje).
Ove vežbe korisno je usvojiti za ceo život. Stavite prostirku na pod. Sedimo u pozi laganog seda / prekrštenih potkolenica.
Prva vežba
Stisnemo loptu dlanovima. Ostanemo u tom položaju 2-3 sekunde pa opustimo položaj – ponovimo 10 puta. Stisnemo loptu, zadržimo položaj pa opustimo.
Druga vežba
Ispod desnog pazuha
Ispod levog pazuha
Loptu stavimo ispod pazuha, dlanovi su sastaljeni, stisnemo loptu. Zadržimo položaj 2 do 3 sekunde pa oputimo. Ponovimo 5 puta ispod jednog pazuha pa ponovimo vežbu ispod drugog pazuha, isto 5 puta.
Treća vežba
Leva ruka ispružena
Desna ruka ispružena
Sada legnemo na bok i jedna ruka je lagano ispružena ispred nas a druga je savijena iznad gleve i dodiruje loptu koja je postavljena tako da bude u visini šake. Samo dodirujemo loptu i ostajemo u tom položaju u kome istežemo mišiće 10 sekundi. Brojimo. Vežbu ponavljamo sa drugom rukom.
Ove tri jednostavne vežbe možete sami raditi kod kuće, potrebna vam je prostirka, manja meka lopta i vaša želja da radimo na sebi.
Vežbanje je značajno za oporavak posle trudnoće i porodjaja, mame često pitaju, kada mogu da počnu da vežbaju? da li smeju da vežbaju jer doje? Ove vežbe su lagane i možete ih raditi posle 40-tak dana od porođaja.
Vežbanje laganih vežbi i briga i nega usmerena na sebe će vam pomoći na više načina
Kao jedan od problema koji se može pojaviti u postporodjajnom oporavku je rizik od pojave depresije. Do pojave depresije dolazi usled različitih faktora, počevši od navedenih hormonskih promena, osećaja gubitka nakon porodjaja, intezivnog fokusiranja pažnje prijatelja i porodice na porodilju, zamora i iscrpljenost, smanjenja samovrednovanja usled telesnih promena koje se događaju tokom trudnoće, teškog temperamenta novorođenčeta, stresa u vezi sa brigom oko novorođenčeta i sl.