Zašto je veština disanja veoma važna kada radimo jogu? Nijedna vežba ne može se pravilno uraditi ukoliko nismo savladali veštinu pravilnog disanja. Pravilno disanje je veština za ceo život!
Zašto je veština disanja veoma važna
Sve što se dešava u našoj svesti utiče na disanje, dah nam se ubrzava kada se uznemirimo, a dublji je, usporeniji i tiši kada smo opušteni. Dah je veza između fizičkog i mentalnog tela. Pranayama (veština disanja), pre svega podrazumeva svesnost daha. Prana se može opisati kao nešto što neprekidno teče u nama, ispunjava nas i održava živim: to je naša vitalnost, naša životna energija.
Možemo uticati na kvalitet disanja?
Disanje možemo čuti, osetiti i brojati. Krvni pritisak, moždani talasi, imune ćelije, elektroliti i varenje se mnogo teže osvešćuju i dovode pod kontrolu, pa ipak se funkcionisanje i ovih sistema obično poboljšava s efikasnijim disanjem. Praktikujući pranayamu, mi se oslobađamo toksičnih materija i koncentrišemo sve više i više prane( vitalne energije ) unutar tela.
Za vreme pranayame (upražnjavanja tehnika disanja) nema vidljivog kretanja, već koncentrisanja na pokrete disanja unutar tela. Jedini dinamični proces je disanje. Možemo se fokusirati na deo tela u kojem možemo osetiti ili čuti dah, možemo pokušati da pratimo kretanje daha u telu, osećajući udisaj počevši od ključnjača, nadole, kroz grudni koš, sve do dijafragme, kao i pratiti izdah nagore iz abdomena. Drugi način poklanjanja pažnje disanju je da obratimo pažnju na osećaj mesta gde vazduh ulazi i napušta naše telo .
Moguće je i slušati dah, posebno ukoliko blago kontrahujemo grkljan kod tzv. ujjayi disanja. Sve su to načini kako možemo da održimo pažnju na disanje i time sprečimo da naša praksa postane čisto mehanička.
Iz koliko faza se sastoji potpuno yoga disanje?
Sastoji se iz tri osnovne faze: Trbušno disanje ili disanje dijafragmom, grudno disanje i klavikularno disanje.
Trbušno disanje ili disanje dijafragmom
Za vreme udaha dijafragma se pomiče nadole i pritiska trbušne organe potiskujuci trbušni zid napolje. Pri izdahu dijafragma se vraća gore, a trbušni zid se povlači. Suprotno udahu, izdah je pasivan proces. Ova faza je temelj potpunog joga disanja, omogućava punu iskorišćenost zapremine pluća i na prirodan način produbljuje disajni proces i opuštanje.
Grudno disanje
Kod grudnog disanja, pri udahu rebra se podižu, a grudni koš širi, dok se pri izdahu rebra vraćaju u početni položaj. Struja vazduha teče srednjim delom pluća koja se pune nešto manje nego pri trbušnom disanju, a disanje je brže i površnije.
Klavikularno disanje
Kod klavikularnog disanja, pri udahu vazduh puni vrhove pluća, pri čemu se podiže gornji deo grudnog koša i područje ključnih kostiju. Disanje samo vrhovima pluća je površno i brzo, a posledica je izrazito stresnih situacija, panike ili teškoća u disanju.
Zdravo i prirodno disanje u jednom dahu sadrži sva tri oblika disanja koji se sjedinjuju u jedan neprekidni talas. Pri udahu stomak se ispupči, a grudni koš širi, dok se pri izdahu vraćaju u početni položaj. Disanje na ovaj način i korišćenje cele zapremine pluća nazivamo potpunim joga disanjem.
Koje su koristi od pravilnog disanja?
Koristi od kvalitetnog disanja su brojne, pranayama čini da pravilno radimo jogu i da svaki položaj i pokret tela bude blagotvoran na naš fizički i duhovni razvoj, čisti naše telo i um. Povećava kapacitet pluća i time doprinosi svim drugim sistemima u telu, neutrališe mlečne kiseline koje mogu biti uzročnik osećaja umora, opušta mišiće lica i tela, menja negativan mentalni stav u pozitivan, poboljšava varenje, vitalnost, percepciju, pamćenje…