Da li je istina da zubi propadaju u trudnoći? U periodu trudnoće, zbog zdravlja trudnice i bebe, posebnu pažnju treba posvetiti oralnoj higijeni, zdravlju zuba i dobrim navikama.
Kada zubi propadaju u trudnoći?
Ako ima deficita kalcijuma u ishrani trudnice, odakle beba uzima kalcijum? Mnogi od vas su u svom okruženju čuli izjave žena, koje su rađale, kako su im zubi u trudnoći naglo propadali, plombe ispadale ili da su čak pojedine zube morale vaditi tokom trudnoće. Priča da zubi u trudnoći propadaju zato što beba uzima kalcijum iz zuba nije tačna.
Ukoliko je bebi potrebna veća količina kalcijuma, nego što ga trudnica unosi ishranom, on se vuče iz kostiju majke a ne iz zuba! Istina je da se zubi u trudnoći ne menjaju, njihova struktura je potpuno ista.
Da li su zubi i desni u trudnoći ugroženi?
Tačno je da su zubi u trudnoći ugroženiji ali za to postoje drugi razlozi koji prate drugo stanje. Na prvom mestu je hormonski disbalans koji prati trudnoću svake žene a na drugom je nepravilna oralna higijena usta i zuba.
Zbog hormonskog disbalansa desni su neretko uvećane, crvene , osetljive i lako krvare kako prilikom pranja, tako ponekad i tokom samog obroka trudnice. Tako uvećane i bolne desni prekrivaju površine zuba i dodatno otežavaju njihovo čišćenje. Sam strah kod trudnica od krvarenja desni, dovodi do odlaganja pranja zuba i na taj način se pogoršava cela situacija.
Šta je gravidni gingivitis a šta paradontopatija?
Upala desni tokom trudnoće se naziva gravidni gingivitis. Javlja se kod velikog broja trudnica i najčešće prati drugo tromesečje trudnoće. Ukoliko se ovo stanje na vreme primeti i sanira apsolutno ne dovodi ni do kakvih posledica po zube trudnica, to je ono sto je važno znati!
Sa druge strane ako se gravidni gingivitis ne sanira od strane doktora stomatologije i zapusti vrlo često prelazi u paradontopatiju. Paradontopatija je mnogo ozbiljnije oboljenje jer dolazi do propadanja kosti i tkiva oko samih zuba, koja drže zube u kosti. Samim tim posledice nesanirane paradontopatije mogu biti rasklaćeni i ili izvađeni zubi ali isto tako i ozbiljne infekcije koje mogu ugroziti zdravlje ne samo trudnice nego i ploda.
Kako postupiti nakon jutarnje mučnine sa povraćanjem?
Ono sa čime se mnogo trudnice susreću jesu jutarnje mučnine u trudnoći, gađenje i povraćanje. Želudačna kiselina može oštetiti gleđ zuba, savet je nakon povraćanja isprati usta čistom vodom i sačekati oko sat vremena, nakon čega treba oprati zube četkicom i pastom.
Šta činiti kada imate osećaj gadjenja pri pranju zuba u trudnoći?
Ukoliko vam pranje zuba na početku trudnoće izaziva nepodnošljivo gađenje i mučninu probajte prvo sa četkicom sa manjom glavom i sredstvima za ispiranje usta. Pranje zuba samo četkicom bez paste, može neko vreme ali nemojte to predugo raditi. Floridi iz pasti su karijes protektivni a to je ono što je svakako potrebno ženama koje su u drugom stanju.
U kom trimestru sanirati probleme sa zubima?
Veoma važno je održavati redovnu i pravilnu oralnu higijenu tokom trudnoće. Trudnice imaju povećanu želju za grickanjem i za slatkišima, sve to pogoduje nastanku karijesa. Posle svakog obroka bilo bi dobro isprati usta vodom i tek nakon pola sata oprati zube. Stomatološke intervencije u trudnoći su potpuno bezbedne kako za mamu tako i za plod. Drugo tromesečje je najbezbednije za obavljanje stomatoloških intervencija i tad je neophodno sanirati sve probleme koje trudnica ima. Prvi (period organogeneze) i poslednji trimestar rezervisani su ili za kratke preventivne ili za neodložne stomatološke intervencije.