Položaji za Dojenje

Položaji za dojenje

Položaji za dojenje su veoma važni za ostvarivanje uspešnog dojenja.Postoji više različitih položaja u kojima je moguće dojiti bebu. Položaj ispod ruke (fudbalerski), klasični sedeći položaj (položaj kolevke) i ležeći položaj.

Šta je dobar položaj za dojenje?

Osnova dobrog položaja je da se prvo mama udobno smesti. Tako ćete sprečiti pojavu napetosti I bolova u mišićima i kičmi  I pomoći bebi da se dobro postavi u efikasno sisa. Jastuk može da pomogne.

Svaki tim, koji sačinjavaju mama i beba, vremenom pronađu onaj koji im je najlakši, najbolji iili najefikasniji. Dojenje prestaje da bude izvor brige i napetosti I počinjete da uživate u tim jedinstvenim trenucima bliskosti sa Vašom bebom.

Vrlo su važni prvi dani posle rođenja deteta, kada se tim majka-beba  počinje da se uhodava; kasnije pitanje postavljanja bebe na dojku i položaja za dojenje treba ponovo razmotriti ako se jave problemi oko dojenja.

Kasnije, kada se uhodate kao pravi tim, vi i vaša bebica, menjaćete položaje u zavisnosti od vašeg i bebinog raspoloženja, kao i trenutne situacije, ali u prvim danima, najbolje je ponavljati dojenje u jednom položaju. Najbitnije je da taj položaj bude i vama i bebici ugodan i da možete opušteno da se prepustite dojenju.

Položaji za dojenje

Ležeći položaj

Preporučuje se prvih dana posle porođaja, naročito za mame kojima je rađena epiziotomija ili su porođene carskim rezom. Majka I beba leže na boku, tela su paralelna, okrenuta jedno ka drugom grudima I trbuhom.

polozaji-za-dojenje-clanak-1

Klasični sedeći položaj (položaj kolevke)

Bebu pridržavate rukom sa iste strane, ili suprotnom; slobodnom rukom pridržavate dojku, ukoliko je potrebno.

polozaji-za-dojenje-clanak-2

Položaj ispod ruke (fudbalerski)

Najčešće se koristi za blizance koji istovremeno sisaju. Ukoliko su dojke prepune mleka i neki deo se slabije prazni, preporučuje se i ovaj položaj da bi se svi delovi dobro praznili.

polozaji-za-dojenje-clanak-3

 

Pravilno postavljanje bebe na dojku i dobar položaj za dojenje neophodni su preduslovi za uspeh dojenja.

Majci omogućava da podoji budu prijatno iskustvo, a bebi da sisanje bude efikasno. Mama i beba su dva aktivna učesnika u dojenju i od oboje se očekuje dobra saradnja I usklađenost. Zdravo novorođenče najčešće instinktivno od početka uspešno obavlja svoj deo zadatka, dok mame, naročito prvorotke, moraju da nauče da doje, vežbanjem i posmatranjem drugih majki.

Položaji za dojenje

Posebno su važni prvi dani posle rođenja deteta, kada se tim majka-beba uhodava; kasnije pitanje postavljanja bebe I položaja za dojenje treba ponovo razmotriti ako se jave problemi, kao što su prepunjene dojke ,mastitispojava ragada ili slabije napredovanje bebe.

Dugogodišnji šef Neonatološkog odeljenja u Bolnici za ginekologiju i akušerstvo KBC „Zvezdara“. Član je Republičke komisije za podršku dojenja, porodične i razvojne nege novorođenčeta i spoljašnji ocenjivač Agencije za akreditaciju zdravstvenih ustanova.
Preporučujemo vam...
festival kreativnih mama
Festival kreativnih mama nudi 4 različita sadržaja
U susret Uskrsu u danima pred praznike, portal Trudnoća i zdravlje uz partnerstvo Blic Žene, organizuje festival kreativnih mama. Festival se održava 02. Aprila (nedelja), od 10 do 18 časova. U poznatom prostoru  Dorćol Platza, ulaz je slobodan i roditelji kao i budući roditelji, su dobrodošli. Povedite mališane jer smo…