1. mesec novorođenčeta, kakve su potrebe bebe za mlekom

1. mesec novorođenčeta

Sadržaj

1. mesec novorođenčeta, kakve su potrebe bebe za mlekom, pitaju se mlade majke i brinu, da li je beba gladna. Ako i dalje mislite da je vasa beba gladna, evo dokaza da nije! Koje su potrebe za mlekom u prvih mesec dana novorođenčeta! Ako ga dojite, znajte da vaša beba dobija najbolju hranu.

1. mesec novorođenčeta

Za mame koje doje: 1. mesec novorođenčeta i količina mleka

U prvim danima nakon porođaja, većinom dok ste još u bolnici, vaše grudi luče kolostrum i proizvodite ga tek 50 ml na dan. Proizvodnja mleka  „kreće“ 30-40 sati nakon porođaja. Prelazno mleko lučite u sledećih 14 dana i količina se postepeno povećava i do 500 ml na dan .

Zrelo mleko će doći maksimalno 3 nedelje nakon porođaja, u količini i do litar dnevno. Povećanje količine mleka prati povećane potrebe vaše bebe!  Može biti potrebno i 5-6 nedelja da bi se postigla ravnomerna i optimalna proizvodnja mleka. Složeni proces lučenja mleka može se sažeti u vrlo jednostavnu istinu: koliko beba pojede, toliko će se mleka proizvesti. Priroda se davno pobrinula da ovaj mehanizam savršeno funkcioniše. Na vama je da se pobrinete da beba dovoljno često i efikasno sisa, a najbolje je rukovoditi se upravo bebinim zahtevima. Dojite bebu onoliko često koliko traži.

1. mesec novorođenčeta

1. mesec novorođenčeta –  Koliko mleka treba da pije beba?

Kapacitet želudca vašeg novorođenčeta nije tako veliki.

Očekivana količina obroka u prva dva dana je 5-10ml, odnosno 1-2 kašičice.   Ovo su izmerene količine unetog kolostruma za zdravo doneseno novorođenče:

vreme(sati)          količina po obroku(ml)

prvih 24                          2-10

24-48                            10-15

48-72                            15-30

72-96                            30-60

Treba imati u vidu da je fiziološki gubitak u težini prosečno 7% i da ne treba da pređe 10% kod zdrave novorođenčadi rođene ne vreme.

Pre nego pređete na mlečnu formulu, šta  treba proveriti?

Ne znači da bebu koja je izgubila 10% težine odmah treba nahraniti formulom. 

-Proverite kakav je položaj i prianjanje beba na dojku tokom podoja.

-Razmislite da li unosite dovoljno tečnosti i imate redovne obroke

-Da li možete sebi da priuštite više odmora i sna?

-Probajte da se manje sekirate oko količine mleka, to će povoljno uticati na laktaciju!

„Kako da budem sigurna da moja beba dobija dovoljno mog mleka“ je pitanje koje muči sve mame, naročito ako vam je prva beba.

1. mesec novorođenčeta

Da li beba dovoljno sisa?

Količinu posisanog mleka ne možete  izmeriti, ali postoje pouzdani načini da procenite da li beba dovoljno sisa.

  • Da li ima dovoljan broj mokrih pelena, a to znači da od 4.dana ima bar četiri teške mokre pelene sa bistrom, bledom mokraćom
  • Da ima tri žute stolice dnevno od 5.dana života
  • Da snažno plače i da se lako budi
  • Da vaše grudi budu mekše i manje pune nakon podoja.

Merenje bebine težine je pouzdan pokazatelj, ali bebu ne treba meriti svakog dana i improvizovati merenje u kućnim uslovima. Merenje pre i posle obroka može samo da unese zabunu, jer bebe koje sisaju na zahtev ne unose za svaki obrok istu količinu mleka.

Kako ide napredovanje bebe?

Povratak na težinu na rođenju očekuje se do 10. dana života (nekada i do 14. ako nadolaženje mleka sporije kreće). Dalje napredovanje u težini je prosečno 25-30 grama dnevno. To znači da na prvoj kontroli sa navršenih mesec dana neke bebe imaju „samo“ 400 grama veću težinu od one na rođenju. Da li tada treba uvesti formulu! Ne, ako želite da dojite svoju bebu, ako iz bilao kog razloga ne možete da dojite, naravno, uvodite AD formulu.

Majke mogu imati vrlo različite kapacitete dojki, ali to ne utiče na ukupnu količinu mleka. Majke sa manjim kapacitetom će jedino morati češće da prazne dojke, da bi ukupna proizvedena količina bila ista.

1. mesec novorođenčeta

Prvi i najvažniji koraci u uspostavljanju laktacije

  1. Kontakt koža-na-kožu odmah po rođenju deteta
  2. Prvi podoj u okviru 1-2 sata od porođaja
  3. Boravak majke i bebe u zajedničkoj sobi i dojenje na zahtev
  4. Nedavanje detetu vode niti mlečnih formula u porodilištu
  5. Pravilno postavljanje bebe na dojku i udoban položaj u toku dojenja
  6. Informisanost majke o dojenju pre porođaja
  7. Informisanost oca i njegova podrška i aktivna uloga

Ako znate kolika je količina  bebi potrebna u prvim danima života i kako da podstaknete lučenje mleka na dobrom ste putu da uspešno dojite svoju bebu!

avatar
Dugogodišnji šef Neonatološkog odeljenja u Bolnici za ginekologiju i akušerstvo KBC „Zvezdara“. Član je Republičke komisije za podršku dojenja, porodične i razvojne nege novorođenčeta.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Vaspitanje dece i disciplina – Granica između strogosti i podrške

Sve o carskom rezu – Priprema, operacija i oporavak

Neredovne menstruacije posle porođaja – Kada otići kod lekara

Kako roditelji dece urednog razvoja mogu da podrže roditelje dece sa posebnim potrebama

Preporučujemo vam...

Neintegrisani primitivni refleksi mogu da utiču na sposobnost deteta da razvije fine motoričke veštine, koordinaciju, ravnotežu, kao i sposobnost koncentracije i učenja. Primitivni refleksi su osnovne reakcije koje se javljaju...

Mnoge su nedoumice trudnica koje će se poroditi carskim rezom u vezi mogućeg dojenja bebe, kao i koji je najbolji položaj za dojenje nakon carskog reza. Istraživanja su otkrila da...

Čuli ste, i pitate se da li je istina da same bebe vole rutinu? Svaki roditelj je zbunjen kada beba dolazi na ovaj svet, puno je novih informacija. Kako se...

Zelena stolica kod beba i dece može biti uznemirujuća, ali obično nije razlog za zabrinutost. Izmet zelene boje je posebno čest kod novorođenčadi i beba, mada ga mogu doživeti i...