1. mesec novorođenčeta, kakve su potrebe bebe za mlekom

1 mesec novorodjenceta kakve su potrebe bebe za mlekom

1. mesec novorođenčeta, kakve su potrebe bebe za mlekom, pitaju se mlade majke i brinu, da li je beba gladna.  Ako i dalje mislite da je vasa beba gladna, evo dokaza da nije! Koje su potrebe za mlekom u prvih mesec dana novorođenčeta! Ako ga dojite, znajte da vaša beba dobija najbolju hranu.

1 mesec novorodjenceta kakve su potrebe bebe za mlekom

Za mame koje doje: Količina mleka?

U prvim danima nakon porođaja, većinom dok ste još u bolnici, vaše grudi luče kolostrum i proizvodite ga tek 50 ml na dan. Proizvodnja mleka  „kreće“ 30-40 sati nakon porođaja. Prelazno mleko lučite u sledećih 14 dana i količina se postepeno povećava i do 500 ml na dan .

Zrelo mleko će doći maksimalno 3 nedelje nakon porođaja, u količini i do litar dnevno. Povećanje količine mleka prati povećane potrebe vaše bebe!  Može biti potrebno i 5-6 nedelja da bi se postigla ravnomerna i optimalna proizvodnja mleka. Složeni proces lučenja mleka može se sažeti u vrlo jednostavnu istinu: koliko beba pojede, toliko će se mleka proizvesti. Priroda se davno pobrinula da ovaj mehanizam savršeno funkcioniše. Na vama je da se pobrinete da beba dovoljno često i efikasno sisa, a najbolje je rukovoditi se upravo bebinim zahtevima. Dojite bebu onoliko često koliko traži.

1 mesec novorodjenceta kakve su potrebe bebe za mlekom

1. mesec novorođenčeta –  Koliko mleka treba da pije beba?

Kapacitet želudca vašeg novorođenčeta nije tako veliki.

Očekivana količina obroka u prva dva dana je 5-10ml, odnosno 1-2 kašičice.   Ovo su izmerene količine unetog kolostruma za zdravo doneseno novorođenče:

vreme(sati)          količina po obroku(ml)

prvih 24                          2-10

24-48                            10-15

48-72                            15-30

72-96                            30-60

Treba imati u vidu da je fiziološki gubitak u težini prosečno 7% i da ne treba da pređe 10% kod zdrave novorođenčadi rođene ne vreme.

Pre nego pređete na mlečnu formulu, šta  treba proveriti?

Ne znači da bebu koja je izgubila 10% težine odmah treba nahraniti formulom. 

-Proverite kakav je položaj i prianjanje beba na dojku tokom podoja.

-Razmislite da li unosite dovoljno tečnosti i imate redovne obroke

-Da li možete sebi da priuštite više odmora i sna?

-Probajte da se manje sekirate oko količine mleka, to će povoljno uticati na laktaciju!

„Kako da budem sigurna da moja beba dobija dovoljno mog mleka“ je pitanje koje muči sve mame, naročito ako vam je prva beba.

Da li beba dovoljno sisa?

Količinu posisanog mleka ne možete  izmeriti, ali postoje pouzdani načini da procenite da li beba dovoljno sisa.

  • Da li ima dovoljan broj mokrih pelena, a to znači da od 4.dana ima bar četiri teške mokre pelene sa bistrom, bledom mokraćom
  • Da ima tri žute stolice dnevno od 5.dana života
  • Da snažno plače i da se lako budi
  • Da vaše grudi budu mekše i manje pune nakon podoja.

Merenje bebine težine je pouzdan pokazatelj, ali bebu ne treba meriti svakog dana i improvizovati merenje u kućnim uslovima. Merenje pre i posle obroka može samo da unese zabunu, jer bebe koje sisaju na zahtev ne unose za svaki obrok istu količinu mleka.

1 mesec novorodjenceta kakve su potrebe bebe za mlekom

Kako ide napredovanje bebe?

Povratak na težinu na rođenju očekuje se do 10. dana života (nekada i do 14. ako nadolaženje mleka sporije kreće).

Dalje napredovanje u težini je prosečno 25-30 grama dnevno. To znači da na prvoj kontroli sa navršenih mesec dana neke bebe imaju „samo“ 400 grama veću težinu od one na rođenju. Da li tada treba uvesti formulu! Ne, ako želite da dojite svoju bebu, ako iz bilao kog razloga ne možete da dojite, naravno, uvodite AD formulu.

Majke mogu imati vrlo različite kapacitete dojki, ali to ne utiče na ukupnu količinu mleka. Majke sa manjim kapacitetom će jedino morati češće da prazne dojke, da bi ukupna proizvedena količina bila ista.

Da podsetimo:

PRVI I NAJVAŽNIJI KORACI U USPOSTAVLJANJU LAKTACIJE

  1. Kontakt koža-na-kožu odmah po rođenju deteta
  2. Prvi podoj u okviru 1-2 sata od porođaja
  3. Boravak majke i bebe u zajedničkoj sobi i dojenje na zahtev
  4. Nedavanje detetu vode niti mlečnih formula u porodilištu
  5. Pravilno postavljanje bebe na dojku i udoban položaj u toku dojenja
  6. Informisanost majke o dojenju pre porođaja
  7. Informisanost oca i njegova podrška i aktivna uloga

Ako znate kolika je količina  bebi potrebna u prvim danima života i kako da podstaknete lučenje mleka na dobrom ste putu da uspešno dojite svoju bebu!

Dugogodišnji šef Neonatološkog odeljenja u Bolnici za ginekologiju i akušerstvo KBC „Zvezdara“. Član je Republičke komisije za podršku dojenja, porodične i razvojne nege novorođenčeta.
Preporučujemo vam...
Kako čitati knjige malom detetu
3 faze kako čitati knjige malom detetu
Kako čitati knjige malom detetu? Knjiga je važna za razvoj dece, ali neki mališani ih odbijaju. Kako dobiti interesovanje, fokus kod deteta i ljubav ka knjizi? Knjige su jedan prozorčić u čarobni svet i svako dete bi trebalo da dobije mogućnost da ’’gleda kroz taj prozorčić’’. Knjige pomažu u stimulaciji…
Virusna upala grla kod dece
Virusna upala grla kod dece – Simptomi, dijagnoza, terapija
Virusna upala grla kod dece je najčešći razlog  zbog kog roditelji dovode decu na pregled. Koji su simptomi virusne upale grla i kao se leči virusna upala grla? Medicinski naziv za upalu sluznice ždrela je faringitis  a krajnika-tonzilitis. Smatra se da je u 70% slučajeva tonzilofaringitis izazvan virusima. U tim slučajevima je…
Fotografi za trudnice Srbije u 2023. godini
Fotografi za trudnice Srbije u 2023. godini, darivanje koje je vaš portal Trudnoća i zdravlje organizovao, je završeno. Pogledajte sjajne fotoslajdere sa fotografisanja koje su nam podarili vrhunski fotografi, majstori fotografije koji svoju profesiju rade sa puno ljubavi. Fotografisanje trudnica u 9 gradova Fotografisanje u gradovima: Beograd, Novi Sad, Subotica,…