Gojaznost u trudnoći nije poželjna iz mnogih razloga. Često je pitanje, kada je trudnica gojazna i kako gojaznost utiče na zdravlje trudnice i bebe.
Gojaznost u trudnoći
Očekivano je da se telo žene tokom trudnoće menja pokušavajući da bude najbolji domaćin bebi koja raste. Sve ove promene – par kilograma viška, ožiljci i strije predstavljaju uspomenu na najlepši period života. Međutim, prekomerna gojaznost tokom trudnoće može loše uticati ne samo na Vaše nego i na zdravlje bebe.
Pored genetske predispozicije, pojava gojaznosti najčešće zavisi od životnog stila. Od smanjene fizičke aktivnosti i prekomernog unosa hrane kao posledice stava da u toku trudnoće treba jesti za dvoje. Prekomerni unos kalorija tokom trudnoće rezultira nakupljanjem suvišnih kilograma. Kasnije uglavnom je teže rešiti ih se. Glavni problem nije fizički izgled , već zdravlje trudnice i bebe.
Gojaznost i zdravlje trudnice i bebe
Gojaznost tokom trudnoće nosi sa sobom mnogobrojne komplikacije po majku i plod.
Komplikacije za majku
- Spontani pobačaj.
- Gestacioni dijabet.
- Hipertenzija u trudnoći.
- Sleep apnea (poremećaj disanja u toku spavanja).
- Proširene vene, tromboza.
- Otežan porođaj (loše kontrakcije).
- Završavanje porođaja carskim rezom, vakumom.
- Češće su infekcije rane i krvarenje posle porođaja.
Komplikacije za plod
- Makrozomija (>4kg).
- Porođajne povrede ploda.
- Urođene anomalije.
- Prevremeno rođenje.
- Mrtvorođenost.
Kasnije posledice po dete
Ukoliko u toku trudnoće imate višak kilograma , velika je šansa da Vaše dete u kasnijim godinama bude gojazno, razvije dijabetes i boluje od kardiovaskularnih problema. Visak masnog tkiva u predelu stomaka trudnice može otežati ultrazvučni pregled i uočavanje određenih abnormalnosti.
Kada je trudnica gojazna?
Kombinacija gojaznosti pre i tokom trudnoće je najlošija kombinacija. Ali i u tom slučaju postoje smernice koliko je kilograma dozvoljeno da se trudnica ugoji. Da bismo razumeli koliko je dozvoljeno da se dobije na telesnoj težini u toku trudnoće, nephodno je da prvo izmerimo Index telesne mase (BMI). BMI se izračunava kad se težina osobe u kilogramima podeli sa kvadratom visine u metrima.
Ukoliko je Vaš BMI pre trudnoće bio:
BMI (18,5-24,9) – normalan – normalno je da se tokom trudnoće ugojite 11-16 kg
BMI (<18,5) – pothranjenost- normalno je da se tokom trudnoće ugojite 12-18 kg
BMI (25,0-29,9) – prekomerna TT- normalno je da se tokom trudnoće ugojite 7-11kg
BMI (>30) – gojaznost – normalno je da se tokom trudnoće ugojite 5-9kg
Ukoliko nosite blizance normalno je da se tokom trudnoće ugojite 16-24 kg.
Koliko je normalno da se dobije kilograma po trimestrima trudnoće
Postoje smernice koliko je normalno da dobijete kilograma po trimestrima trudnoće.
- U 1/3 normalno je da trudnica dobije 1-2 kg. Moguće je da zbog čestih mučnina i izgubi neki kilogram.
- U 2/3 je najintenzivniji rast bebe pa je normalno da se ugojite 5-6 kg. U proseku 1,5 kg/ mesečno.
- U 3/3 je normalno da dobijete 3-5kg. Ovde veća težina odlazi na telesnu težinu ploda.
Vaše telo se devet meseci sprema za porođaj , dojenje i iscrpljenost koja ga prati. Ti kilogrami predstavljaju energiju koja će se trošiti na ove zahtevne procese. Ukoliko je trudnica normalno uhranjena pre trudnoće, može se ugojiti 11-16 kg. Na bebu odlazi 3-4 kg, na plodovu vodu i posteljicu 1,5 kg, dok ostatak odlazi na volumen dojki , materice, povećan volumen krvi.
Redukciona dijeta u trudnoći NE
U toku trudnoće nikako nije preporučljivo držati redukcionu dijetu. Bebi je neophodan kontinuirani dotok hranljivih materija da raste i pravilno se razvija. Preporuka je imati 5 obroka (3 glavna i 2 užine), jedite manje a češće. Žvaćite hranu duže i sporije. Birajte zdrave namirnice kao što su crveno meso, riba, morski plodovi, sveže voće i povrće. Takođe, salate, mlad sir i intergralne žitarice.
PLAN ISHRANE TRUDNICE PROČITAJTE OVDE
Idealan period za dobre promene
Gojaznost u trudnoći predstavlja izazov i za trudnicu i za ginekologa kako bi ishod za majku i bebu bio najbolji mogući. Zato imajte na umu da je trudnoća idealan period za promenu životnih navika. Za uravnoteženu ishranu i umerenu fizičku aktivnost