Hipospadija (Hypospadia) kod beba – Vrste i lečenje

hipospadija

Sadržaj

Hipospadija (Hypospadia) i beba, šta je hipospadija, kada nastaje, koje vrste postoje i kako se sprovodi lečenje? Kada se radi operacija?

Šta je hipospadija (Hypospadia)?

Hipospadija (Hypospadia) predstavlja grupu urođenih anomalija penisa na kome se meatus – otvor mokraćne cevi (uretre) ne nalazi pod samim vrhom glansa u obliku pukotine, već je na liniji od uredno očekivanog do sredine skrotuma sa ventralne strane tj. skrotalne strane muškog polnog organa.

hipospadija

Koje vrste hipospadija (Hypospadia) postoje i kako se leči?

Vrlo često ektopični meatus uretre može biti sužen pa se ne može lako ni naći. Suprotno tome se pojavljuju slučajevi sa mega meatusom – jako proširenim otvorom uretre. Penilna koža (prepucijum) je najčešće prisutna samo sa dorzalne strane penisa, a sa ventralne je većinom u nekom stepenu deformiteta ili nedostatka istog. Mogući su slučajevi hipospadija sa potpuno intaktnim prepucijumom. Često su prisutne ventralne krivine celog falusa, a nešto ređe i lateralne krivine i rotacija – uvrnuća penisa.

U zavisnosti gde se otvor tačno nalazi, postoji nekoliko vrsta hipospadija

  • glanularne i koronarne – Otvor uretre je na distalnoj prednjoj strani falusa.
  • subkoronarne i penilne – Kada se otvor nalazi na sredini falusa.
  • skrotalne ili bazalne – Kada se otvor nalazi na korenu falusa, prema mošnicama ili na samim mošnicama dajući nekada vulviformni iznad mošnicama.

hipospadija

Lakši i teži oblici hispopadije – Ozbiljnost hipospadije varira 

Postoje lakši i teži oblici. Što je otvor uretre postavljen niže – ka mošnicama, hirurška intervencija će biti zahtevnija. Kod najtežih formi treba isključiti hromozomske anomalije. Ova urođena anomalija se kod dece uočava vrlo brzo nakon rođenja, najčešće već u porodilištu.

Menja se mesto otvora mokraćne cevi tako što hirurg koristeći deo kože sa falusa primenjuje neku od izuzetno velikog broja tehnika. U skorija vremena mnoge “nove tehnike” su dopunjene ali i  dokazane klasične tehnike u savremenijim uslovima i sa boljim materijalima koje su potrebne za  rekonstrukciju mokraćne cevi. Mikrohirurgija je i u ovoj oblasti našla svoju primenu u savremenom dobu. Zato se ne preporučuje da se dete obrezuje pre ovog zahvata.

 

hipospadija

Kada se radi operacija

Boravak u bolnici varira od 5 – 14 dana. Uglavnom se operacije ne rade kod dece do 3 godine, jer je jako važno da falus poraste kako bi kozmetski efekat bio takođe zadovoljen pored svih ostalih kriterijuma. U novorođenačkom periodu krvni sudovi su jako mali pa je veća verovatnoća da se oni povrede, preseku i slično što bi za posledicu dalo slab ili potpuni zaostatak u razvoju presađenih delova kože penisa od kojih je formirana nova uretra.

avatar
Magistar medicinskih nauka iz oblasti dečije hirurgije, asistent na Medicinskom fakultetu u Beogradu. Pohađao brojna usavršavanja u Evropi i svetu.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Zašto se javlja povodljivost kod deteta?

Trudnoća posle 40. godine i kako se pripremiti

Kako smišljanje priča sa decom podstiče razvoj – Ideje za priče

Neintegrisani primitivni refleksi i razvoj bebe

Preporučujemo vam...

Neintegrisani primitivni refleksi mogu da utiču na sposobnost deteta da razvije fine motoričke veštine, koordinaciju, ravnotežu, kao i sposobnost koncentracije i učenja. Primitivni refleksi su osnovne reakcije koje se javljaju...

Mnoge su nedoumice trudnica koje će se poroditi carskim rezom u vezi mogućeg dojenja bebe, kao i koji je najbolji položaj za dojenje nakon carskog reza. Istraživanja su otkrila da...

Čuli ste, i pitate se da li je istina da same bebe vole rutinu? Svaki roditelj je zbunjen kada beba dolazi na ovaj svet, puno je novih informacija. Kako se...

Zelena stolica kod beba i dece može biti uznemirujuća, ali obično nije razlog za zabrinutost. Izmet zelene boje je posebno čest kod novorođenčadi i beba, mada ga mogu doživeti i...