Mleko i mlečni proizvodi posle porođaja su značajne namirnice za majku i kada doji i kada ne doji.
Zašto su mleko i mlečni proizvodi posle porođaja važni za zdravlje žene?
Posle porođaja organizmu majke, koji se oporavlja, potrebni su svi esencijelni nutrijenti pre svega za obnovu organizma, zatim za održavanje, ali i za dopunu određenih rezervi. Unos esencijelnih nutrijenata postiže se pažljivo balansiranom dijetom, odnosno konzumiranjem adekvatne hrane. Iz tih razloga mleko i mlečni proizvodi zauzimaju značajno mesto u svakodnevnoj ishrani žene posle porođaja.
Za mame koje ne doje
Za majke koje ne doje, preporučuje se svakodnevno konzumiranje dve šolje mleka, jogurta ili kiselog mleka, i povremeno, oko 40 g svežeg sira sa smanjenim sadržajem soli.
Koliko mleka i mlečnih proizvoda optimalno zadovoljava potrebe mame koja doji?
Majci u periodu laktacije je potrebna veća količina energije nego u trudnoći ili u perodu pre trudnoće (u odnosu na svakodnevne potrebe u periodu trudnoće povećava se potreba za unosom energije za 300 calorija, a u periodu laktacije za 500 calorija dnevno) .
Potrebno je posebno istaći, da sastav, odnosno kvalitet mleka majke u pogledu sadržaja esencijelnih nutrijenata ( energetska vrednost, protein, vitamin i mineralne materije) zavisi od ishrane majke. Uz ostale, dobro balansirane namirnice, u ishrani dojilje preporučuje se svakodnevni unos mleka i mlečnih proizvoda
Konzumiranjem pet šolja mleka, kiselog mleka ili jogurta svakog dana zadovoljavaju se:
U potpunosti potrebe za kalcijumom, vitaminima B1 i B12, 48%dnevnih potreba za proteinima, 19% za vitaminomB1, 40% za vitaminom B3, 24% za vitamonom B6, 78% za fosforom i oko 21% za cinkom.
Konzumiranje 50 g svežeg sira obezbeđuje :
10% dnevnih potreba za proteinima, 9% za vitaminom B2, 24% za vitaminom B12, 8% za kalcijumom i 11% za fosforom.
Preporuke su: da, u periodu dojenja, majke svakog dana konzumiraju pet šolja mleka, jogurta ili kiselog mleka, i u okviru jednog obroka, oko 50 g svežeg sira sa smanjenim sadržajem soli.
Hormonalne promene koje se dešavaju tokom perioda trudnoće podrazumevaju i sekreciju hormona prolaktina. Ovaj hormon je značajan jer podstiče laktaciju i stvaranje mleka.Dojenje je svakako, iz mnogobrojnih razloga,najbolji način hranjenja novorođenčrta. To podrazumeva da je kvalitet mleka majke od izuzetnog zanačaja. Kada je u pitanju kvalitet mleka za dojenje potrebno je naglasiti da postoje razlike, kako u količini tako i u nutritivnom sastavu mleka majke u zavisnosti od vremena kada je mleko nastalo. Prvo mleko je colostrum, zatim prelazno i zrelo mleko. Količina pojedinih nutrijenata u mleku majke je prilično konstantna, dok prisustvo određenih nutrijenata zavisi, pored vremena koje je prošlo od porođaja, i od fiziološkog stanja majke, ali i doba dana.