Koji je najbolji položaj za dojenje nakon carskog reza?

Položaj za dojenje nakon carskog reza

Sadržaj

Mnoge su nedoumice trudnica koje će se poroditi carskim rezom u vezi mogućeg dojenja bebe, kao i koji je najbolji položaj za dojenje nakon carskog reza. Istraživanja su otkrila da način porođaja ima vrlo mali uticaj na broj majki koje doje svoje bebe. Takođe, govore i da bebe koje su bile u kontaktu koža na kožu sa svojim mamama ubrzo nakon rođenja, imaju veću verovatnoću da će imati uspešno dojenje.

Položaj za dojenje nakon carskog reza

Položaj za dojenje nakon carskog reza

Položaji za dojenje su veoma važni za ostvarivanje uspešnog dojenja. Postoji više različitih položaja u kojima je moguće dojiti bebu. U početku, posle porođaja, dok vaša rana ne zaceli, tradicionalni položaj kolevke za dojenje nije prijatan niti preporučen. Svaki tim, koji sačinjavaju mama i beba, vremenom pronađu onaj koji im je najlakši, najbolji iili najefikasniji. Vrlo su važni prvi dani posle rođenja bebe, Kada se tim majka-beba uhodavaju, najbolje je ponavljati dojenje u jednom položaju. Najbitnije je da taj položaj bude i vama i bebici ugodan i da možete opušteno da se prepustite dojenju.

Američka akademija za pedijatriju (AAP) preporučuje sledeće

  • Ležanje na boku
  • Koristite nekoliko jastuka u krilu da podržite bebu i zaštitite svoj rez
  • Korišćenje “fudbalskog držanja”

Položaj za dojenje nakon carskog reza

Položaj za dojenje ispod ruke (fudbalerski)

U ovom položaju beba je smeštena uz Vaše telo sa stopalima okrenutim iza Vas. Ovaj položaj može pomoći da beba ostane dalje od ožiljka. Korisno je koristiti poseban jastuk za dojenje ili dodatne jastuke koji će Vam pomoći da se osećate udobno dok Vaša beba uči da hvata bradavicu. Poduprite i udobno namestite svoja leđa. Pokušajte da prinesete bebu svojim dojkama, a ne da se naginete napred da biste joj stavili dojku u usta jer se na taj način postiže dublji držač, što je održivije tokom hranjenja. To će sprečiti da vas leđa bole. Ovaj položaj se preporučuje da bi se svi delovi dojke dobro praznili, i mamama koje se nisu porodile carskim rezom.

Ležanje na boku položaj za dojenje

Ovaj položaj pomaže da se odmorite dok dojite. U ovom položaju ležite na boku, sa glavom na jastuku i donjom rukom iznad bebe. Vaša beba tada može da leži na boku, okrenuta prema vama. Veoma je blizu vašeg tela, a bebin nos je u liniji sa bradavicom. Jastuk iza vas će podržati vaša leđa. Tanak jastuk ili presavijeni peškir ispod grudnog koša blago će podići vaše telo i od pomoći je ako imate velike grudi.

U krilu

Koristite nekoliko jastuka u krilu da podržite bebu i zaštitite svoj rez. Specijalni jastuk za dojenje je dobra podrška.

Položaj za dojenje nakon carskog reza

Saveti za dojenje kod kuće nakon carskog reza

  • Mame doživljavaju bol nakon porođaja carskim rezom, što može negativno uticati na uspostavljanje dojenja. Možete uzeti lek za ublažavanje bolova. U redu je uzimati paracetamol i ibuprofen za ublažavanje bolova, ali se aspirin i kodein ne preporučuju tokom dojenja.
  • Najveća stvar koja vam je potrebna kada dojite nakon carskog reza je pomoć oko drugih obaveza. Potrebno je imati nekoga da Vam pomogne oko kućnih poslova i nege bebe tokom prvih nedelja kod kuće.
  • Obavezno pozovite patronažnu sestru ili konsultanta za dojenje, ako naiđete na bilo kakve poteškoće pri dojenju.
  • Prema AAP-u, novorođenčad treba da doje 8-12 puta svaka 24 sata – to je svaka dva ili tri sata non-stop. Ovo je od vitalnog značaja za uspostavljanje zaliha mleka i sprečavanje preopterećenja dojki mlekom.
  • Biće Vam potrebno dodatnih 400-500 kalorija dnevno da biste održali proizvodnju mleka. Prema Akademiji za ishranu i dijetetiku, ograničavanje kalorija tokom dojenja nije dobra ideja jer može smanjiti količinu mleka koje Vaše telo može da proizvede. Oni preporučuju sledeće smernice za ishranu za mama koje doje :Tri obroka dnevno I užine između obroka, puno tečnosti i fizička aktivnost umerenog intenziteta, kao što je brzo hodanje (ali tek kada dobijete zeleno svetlo od lekara posle oporavka od carskog reza). Istraživanja su pokazala da tokom vremena, u poređenju sa onima koje ne doje, one koje doje imaju veću verovatnoću da se vrate na svoju težinu pre trudnoće.

Pravilno postavljanje bebe na dojku PROČITAJTE OVDE

Položaj za dojenje nakon carskog reza

Kada će mi se menstruacija vratiti kada dojim nakon carskog reza?

Carski rez neće uticati na vraćanje postporođajnog perioda. Ne postoji način da se predvidi kada će se Vaš ciklus nastaviti nakon porođaja, bilo da ste se porodili vaginalno ili putem carskog reza.

Američki koledž akušera i ginekologa (ACOG) primećuje da će žene često videti povratak svojih menstrualnih ciklusa negde oko šest meseci nakon porođaja.  Laktacijska amenoreja, zahteva isključivo, često dojenje sa razmakom hranjenja ne više od četiri sata tokom dana i šest sati noću. Neke mame možda će videti da im se menstrualni ciklus vraća tek nakon prestanka dojenja; druge će videti kako se vraća čak i dok doje ili pumpaju. Za neke mame koje doje može proći više od godinu dana ili više pre menstruacije.

Međutim, važno je zapamtiti da ćete ovulirati pre nego što dobijete menstruaciju. Znači da je trudnoća moguća dok dojite pre nego što primetite da Vam se ciklus vratio. Zato obavezno razgovarajte sa lekarom o tome kako biste želeli da se nosite sa kontrolom rađanja nakon porođaja.

avatar
Radi u Porodilištu Opšte bolnice „Sveti Luka“ u Smederevu. Učesnik brojnih stručnih skupova.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Zašto se javlja povodljivost kod deteta?

Trudnoća posle 40. godine i kako se pripremiti

Kako smišljanje priča sa decom podstiče razvoj – Ideje za priče

Neintegrisani primitivni refleksi i razvoj bebe

Preporučujemo vam...

Neintegrisani primitivni refleksi mogu da utiču na sposobnost deteta da razvije fine motoričke veštine, koordinaciju, ravnotežu, kao i sposobnost koncentracije i učenja. Primitivni refleksi su osnovne reakcije koje se javljaju...

Čuli ste, i pitate se da li je istina da same bebe vole rutinu? Svaki roditelj je zbunjen kada beba dolazi na ovaj svet, puno je novih informacija. Kako se...

Zelena stolica kod beba i dece može biti uznemirujuća, ali obično nije razlog za zabrinutost. Izmet zelene boje je posebno čest kod novorođenčadi i beba, mada ga mogu doživeti i...

Za bebe, krevetac je neophodan deo nameštaja jer im pruža udobno i sigurno mesto za spavanje i odmor. Osim što je praktičan, pomaže bebama da razviju dobre navike spavanja, poveća...