Važna je i Uloga Oca u Uspostavljanju Laktacije

značaj tate u uspostavljanju laktacije

Uloga oca u uspostavljanju laktacije je važna, naglašavaju najnovija istraživanja. Brojni hormoni utiču na proces laktacije.

Uloga oca u uspostavljanju laktacije je važna?

Najvažniji faktor za uspešnu laktaciju je kvalitet intereakcije majke i bebe. Laktacija je proces lučenja mleka. Laktacija i dojenje su kompleksni procesi, koji su pod uticajem brojnih unutrašnjih i spoljnih činilaca. Unutrašnji uključuju fizičko i psihičko zdravlje, ranija iskustva, planove u vezi dojenja. Spoljašnji uključuju socioekonomske i porodične faktore, podršku bolničkog osoblja i dr. Količina mleka koje će se lučiti nije srazmerna veličini dojki, pa majke sa malim dojkama ne treba da se brinu: imaće dovoljno mleka i grudi nekoliko brojeva veće, bar dok doje.

Brojni hormoni utiču na proces laktacije. Dva ključna su prolaktin, koji stimuliše lučenje mleka i oksitocin, koji omogućava istiskivanje mleka iz žlezdanog tkiva dojke u kanaliće. Nivo prolaktina raste dok beba sisa i zato je važno da se beba stavi na dojku što je moguće ranije posle porođaja i da sisa što ćešće; noću se oslobađa najviše prolaktina, pa su noćni podoji veoma važni u početku.

Važna je i Uloga Oca u Uspostavljanju Laktacije

Hormoni trudnoće utiču i na emocije i ponašanje

Prolaktin podstiče agresivno/odbrambeno ponašanje majke (“majka tigrica“) i pomaže majci da bebine potrebe stavi na prvo mesto. Oksitocin (hormon ljubavi) podstiče osećaj altruizma; pomaže ženi ne samo fizički, već i emocionalno u procesu tranzicije ka materinstvu. Prolaktin kombinovan sa oksitocinom,što se događa brzo posle porođaja i tokom dojenja,podstiče euforiju i nesebičnu posvećenost detetu a time doprinosi majčinom zadovoljstvu, procesu vezivanja i bebinom fizičkom i emocionalnom zdravlju.

Dojenje bebe

Kolostrum se luči već u trudnoći i beba ga dobija sa prvim podojima. Laktacija uglavnom započinje 30-40 sati posle porođaja, što prati povećanje bebinih potreba za tečnošću i hranom. To je jedan do razloga zašto se preporučuje da boravak zdrave majke i novorođenčeta u porodilištu bude 48-72h, da bi osoblje moglo da pruži majci pomoć i savete u periodu, nekad naglog, nadolaženja mleka.

Pušenje i laktacija

Kao i tokom trudnoće, unos nikotina majčinim mlekom ima brojne negativne uticaje na novorođenče. Pušenje može prouzrokovati neuspešno uspostavljanje laktacije, kao i poseban tip mastitisa (periduktalni mastitis) koji zahteva hirurško lečenje.

Dugogodišnji šef Neonatološkog odeljenja u Bolnici za ginekologiju i akušerstvo KBC „Zvezdara“. Član je Republičke komisije za podršku dojenja, porodične i razvojne nege novorođenčeta i spoljašnji ocenjivač Agencije za akreditaciju zdravstvenih ustanova.
Preporučujemo vam...
Prirodno lečenje ureaplazme
Prirodno lečenje ureaplazme je preporučeno pored antibiotika
Zašto je prirodno lečenje ureaplazme preporučeno pored antibiotika? Upotreba antibiotika je neophodna. Ali poželjno je u lečenju vaginalnih bakterijskih infekcija uključiti i prirodne preparate na biljnoj bazi. Prirodno lečenje ureaplazme Koja je uloga eteričnih ulјa aromatičnih bilјaka sa antibakterijskim, antifungalnim, antivirusnim i citotoksičnim svojstvima? Vaša terapija kod prirodnog lečenja ureaplazme…