Mame posle tridesete

Mame posle tridesete

Mame posle tridesete DA –  materinstvo u bilo kojoj životnoj dobi može da bude prelepo. Na primer, ako se odlučimo da postanemo majke sa trideset pet ili više godina. Verovatno ćemo imati neke prednosti u odnosu sa mlađe majke. Ovo se ne odnosi nužno na sve starije majke. Mlađe majke mogu imati slično iskustvo.

Mame posle tridesete – Više samopouzdanja?

Starije majke, uopšteno, imaju više samopouzdanja. Sigurnije su u svoje roditeljske odluke i manje su podložne uticaju raznoraznih saveta i, uglavnom oprečnih, stavova raznih škola roditeljstva. Veća je verovatnoća da će mlađe mame biti nesigurne i da ih zavodljiv način obraćanja nekog psihologa svojoj publici lako može navesti da posumnjaju u svoje stavove.

Mame posle tridesete

Za detetov osećaj sigurnosti samopouzdanje roditelja je neprocenjivo važno

Postoji nešto mnogo važnije od toga da li je majka popustljiva ili stroga,  da li će nekad pustiti bebu da plače ili se toga užasava, da li doji ili se beba hrani formulom. Od tih konkretnih roditeljskih odluka za dete važnije da je mama u miru sa sobom. Majka koja je sigurna u sebe i svoje roditeljske odluke za dete je mnogo bolja od majke koja pokušava da sve uradi kako treba, a pri tome je konstantno pod stresom i uplašena od mogućnosti da pogreši. Majka koja, recimo, odluči da dete hrani formulom i sigurna je u ispravnost svoje odluke, mnogo će više uraditi za svoje dete nego majka koja pokušava da isključivo doji, a koja je zbog toga neispavana, iscrpljena i nesrećna. Detetu je, više od svih mleka i savršenih roditeljevanja ovog sveta, potrebna srećna i stabilna mama.

Veća je verovatnoća da mame 35+ imaju zdraviju i stabilniju vezu?

S godinama naučimo da pravimo svoju sopstvenu sreću, da sa partnerom stvaramo harmoničan odnos i da odlučnije tražimo partnera sa kojim možemo takav odnos stvarati. Za detetov doživljaj sveta i sebe samog od neprocenjivog je značaja da odrasta u porodici u kojoj se mama i tata iskreno vole i uvažavaju. Ono se tada oseća bezbedno i zaštićeno. Osim toga, svojim primerom mu dajemo psihološku dozvolu da jednog dana traži za sebe istu takvu vezu i da ne pristaje na drugačije. Deca starijih roditelja su željena deca. Ona su dugo čekana. Za njihov dolazak su se planirali uslovi, čekao se najpovoljniji trenutak u životu, da imaju sve što im treba, da imaju najboljeg tatu i najbolju mamu, da im bude sve potaman.

Mame posle tridesete

Deca starijih roditelja

Možda ih, zbog toga što su davnije bili njihovih godina, stariji roditelji neće uvek dobro razumeti, koliko bi ih možda razumeli da su mlađi. Ovo se, naravno, može lako prevazići ako su roditelji zainteresovani da uče. Isto tako, generacijski jaz od 20 godina može da bude ogroman ukoliko roditelj ne želi da uči o tome kakav je svet u kome njegovo dete živi. Stariji roditelji mogu biti pod većim pritiskom životnih obaveza (čuvena je tzv. „sendvič generacija“ – generacija koja brine o svojoj maloj deci i o svojim već ostarelim i onemoćalim roditeljima).

Prioriteti 

Često se kaže da su stariji roditelji nervozniji i da imaju manje energije. Međutim, ako pogledate nervoznu osobu – ona je prepuna energije. Ljutnja, bes, napetost – sve je to silna energija, usmerena na pogrešnu stranu. Mlada osoba, jednako koliko i starija, može da bude napeta i nervozna. Količina energije ne zavisi od broja godina nego od prioriteta koje ta osoba ima i načina na koji sagledava i tumači ono što joj se dešava. Ukoliko, na primer, depriviranost snom i iscrpljenost koju joj je donela novorođena beba gleda kao nešto što nije trajno već privremeno, što će da prođe, i ako gleda kako da taj period bude što je manje moguće težak, ona će imati energije. U suprotnom slučaju, ako, kada je neispavana, postaje očajna i ogorčena, ako započinje svađe i optužuje, ako gubi iz vida širu sliku, tada će imati manje volje i energije. S godinama raste i životna mudrost – stvari postavljamo u drugačiju perspektivu i drugačije ih vrednujemo. Ne brinu nas nepotrebne stvari, ne gubimo vreme na njih.  S druge strane, više energije i vremena trošimo na ono što nam jeste bitno.

Jedina mana kod starijih roditelja

Jedina mana kod starijih roditelja je što ih deca možda neće imati u svom životu toliko dugo kao druga deca svoje mlade roditelje (iako se u životu takve stvari ne mogu nikad predvideti). Biti dete starijih roditelja podrazumeva da ćeš imati svu njihovu ljubav i pažnju ovog sveta. Možda nećeš imati brata ili sestru (možda), ali sva je prilika da ćeš odrastati okružen ljubavlju i slobodom da budeš ono što hoćeš i da ćeš, naposletku, izrasti u jedinstveno divno ljudsko biće.

Psihoterapijom se bavi od 2010. godine, najviše iskustva ima u radu sa problemom samopouzdanja i psihologijom traume.
Preporučujemo vam...
Kako čitati knjige malom detetu
3 faze kako čitati knjige malom detetu
Kako čitati knjige malom detetu? Knjiga je važna za razvoj dece, ali neki mališani ih odbijaju. Kako dobiti interesovanje, fokus kod deteta i ljubav ka knjizi? Knjige su jedan prozorčić u čarobni svet i svako dete bi trebalo da dobije mogućnost da ’’gleda kroz taj prozorčić’’. Knjige pomažu u stimulaciji…
Virusna upala grla kod dece
Virusna upala grla kod dece – Simptomi, dijagnoza, terapija
Virusna upala grla kod dece je najčešći razlog  zbog kog roditelji dovode decu na pregled. Koji su simptomi virusne upale grla i kao se leči virusna upala grla? Medicinski naziv za upalu sluznice ždrela je faringitis  a krajnika-tonzilitis. Smatra se da je u 70% slučajeva tonzilofaringitis izazvan virusima. U tim slučajevima je…
Fotografi za trudnice Srbije u 2023. godini
Fotografi za trudnice Srbije u 2023. godini, darivanje koje je vaš portal Trudnoća i zdravlje organizovao, je završeno. Pogledajte sjajne fotoslajdere sa fotografisanja koje su nam podarili vrhunski fotografi, majstori fotografije koji svoju profesiju rade sa puno ljubavi. Fotografisanje trudnica u 9 gradova Fotografisanje u gradovima: Beograd, Novi Sad, Subotica,…