Infekcije očiju novorođenčeta i bebe nisu retka pojava. Blage iritacije očiju ili krmeljanje, sužen ili zapušen suzni kanal i konjuktivitis, su najčešći problemi i infekcije očiju kod novorodjenčeta i bebe.
Infekcije očiju novorođenčeta i bebe – Upale sluzokože oka kod novorođenčeta
Upale vežnjače (sluzokože oka), koje se javljaju tokom prvog meseca života bebe zovu se Neonatalni konjuktiviti tj Ophtalmia neonatorum. Konjuktiva (sluzokoža) je providna, glatka i sjajna struktura koja povezuje zadnju površinu kapaka i očnu jabučicu.

Aseptičke upale sluzokože oka novorođenčeta
Aseptičke, najčešće hemijski uzrokovani reakcijom na lekove koji se u skladu sa zakonima pojedinih zemljama, u porodilištima preventivno sipaju u oči upravo rodjene bebe. Kao što su Rastvor Srebrnog Nitrata, Eritromicin… Oni se primenjuju da bi se sprečio razvoj septičkih konjuktivita. Nekada se i kod nas koristio srebrni nitrat u prevenciji trachoma. Javljaju se odmah po primljenom leku. Reakcije nisu burne. Crvenilo, otok vežnjače i kapaka kod novorodjenčeta. Uglavnom se leče ispiranjem očiju, veštačkim suzama i prolaze u roku od nekoliko dana.
Septičke upale sluzokože oka novorođenčeta
Nastaju infekcijom tokom porodjaja odnosno prolazom ploda kroz porodjani kanal od majke. Mogu biti uzrokovani bakterijama ili virusima. Najčešće su infekcije gonokokom (gonoreja), streptokokom, hlamidijom, virusom herpesa. Obavezno je uraditi bris oka.

Simptomi i lečenje upale oka novorođenčeta
Simptomi se javljaju od 5 dana do 2 nedelje nakon rodjenja. To su bolnost, obilna gnojna sekrecija, crvenilo kapaka i vežnjača. Lečenje je neophodno započeti odmah za hlamidiju i sistemsko .
U grupu ovih konjuktivita ne idu na sreću blage iritacije očiju ili krmeljanje koje najčešće dobije novorodjenče a koje zabrinu roditelje. Za njih je dovoljna higijena. Redovna higijena, umivanje, ispiranje vodom ili fiziološkim rastvorom, čiste ruke onih koji brinu o bebi.
Šta može biti uzrok krmeljanju i suzenju oka?
Sužen ili zapušen suzni kanal može uzrokovati pojačano suzenje i uporno krmeljanje na jednom ili oba oka. Lečenje počnite sa ispiranjem oka bebe i masažom područja suznog kanala. Neophodno je da se javite oftalmologu.
Higijena Očiju Novorođenčeta PROČITAJTE OVDE
Infekcije Očiju
Aktivnosti oko bebe prilagodjavamo prema tome koje je doba dana. Kao i kod odraslih, posle jutarnjeg budjenja i beba treba da se umije. Za umivanje lica bebe, koristite vodu koja nije previše hladna ali ni topla, mlaku vodu. Posebnu pažnju posvetite predelu oko očiju. Pravite pokrete od spoljašnjeg dela oka ka unutrašnjem delu, to jest ka nosiću bebe.
Prilikom svake toalete treba ponoviti prebrisavanje predela oko očiju i samo oko, više puta, sve dok se kompletan sekret ne otkloni. Veoma je važno da za svaki pokret, koristite novi tupfer!

Ukoliko se pojavi blaga sekrecija, krmelj u očima, umesto mlake vode, može se koristiti Fizološki rastvor. Natopite tupfer pamučne vate i obrišite oko bebinih očiju i oko. Više puta u toku dana. Ako se simptomi otklone, nastavite još jedan dan da prebrisavate predeo oko očiju samo oko. Tri puta dnevno. Zatim se prelazi na uobičajenu jutarnju toaletu i redovno kupanje, u okviru koga se umiva i lice. Ako nema poboljšanja i krmeljivost ili povećana sekrecija traje vise od tri dana, konsultujte pedijatra.