Šta roditelji treba da znaju o očnom pregledu razrokog deteta?

O očnom pregledu razrokog deteta

Sadržaj

Šta treba znati o očnom pregledu razrokog deteta? Strabizam ili razrokost je senzomotorni poremećaj. Šta često ide zajedno sa razrokošću?

Idealan, paralelan položaj očiju pri gledanju na daljinu je tzv ortoforija. Kod strabizma postoji jedva uočljivo ili manifestno skretanje jednog ili oba oka. Skretanje može biti prema nosu ili spolja, ređe prema gore ili dole, često kombinovano. Oko može biti stalno u razrokom položaju, povremeno (npr kod umora ili u nekim pravcima pogleda) ili naizmenično. U razrokom položaju oči “gledaju” drugačije. Ne postoji ili je vrlo manjkavo zajedničko gledanje sa oba oka tzv binokularni vid, često slabovidost razrokog oka.

STRABIZAM ILI RAZROKOST KOD DECE PROČITAJTE OVDE

O očnom pregledu razrokog deteta

Važno je prisetiti se postojanja razrokosti u porodici i osobina razrokosti.  Neki oftalmolozi preporučuju skicu porodičnog stabla, jer u pojedinim porodicama razrokost moze imati zajedničke osobine. Kao i svi drugi lekarski pregledi i ovaj pregled počinje detaljnom istorijom bolesti.

O očnom pregledu razrokog deteta
Skretanje može biti prema nosu ili spolja, ređe prema gore ili dole, često kombinovano.

Prvo, važni su podaci

Važni su podaci o trudnoći majke (moguće bolesti), porođaju (porodjajna težina, prevremeni ili težak porođaj, inkubator –kada i koliko), zdravlju bebe i tok njenog psihofizičkog razvoja. Kada je razrokost primećena, da li odmah po rođenju ili kasnije. Kada kasnije? Kako je započela i kako se javlja: naglo,postupno, povremeno? Da li je izrazitija ujutro ili uveče, zavisi li od umora ili se primetila nakon bolesti praćene visokom temperaturom? Da li je ugao razrokosti veći na blizinu ili daljinu. Takođe – koje je oko razroko?

Šta često ide zajedno sa razrokošću?

Osim “krivog” položaja očiju neretko se može primetiti i krivi položaj glave (tortikolis). Najčešće se glava okreće na jednu a lice na drugu stranu, a u nekim oblicima razrokosti uočljivo je podizanje ili spuštanje brade.

Postoji ceo niz objektivnih i subjektivnih ispitivanja koje je poželjno uraditi .Tu su presudni starost deteta i njegova spremnost za saradnju.

Kod male dece ali i starije nekomunikativne zadovoljavamo se osnovnim objektivnim pregledima. U ostalim slučajevima određuje se vidna oštrina (tablice sa slovima, brojevima ili predmetima poznatih deci), ugao razrokosti( po mogućnosti subjektivni i objektivni te ostale karakteristike zajedničkog vida sa oba oka).

O ocnom pregledu razrokog deteta
Važno je prisetiti se postojanja razrokosti u porodici i osobina razrokosti.

Određivanje dioptrijskog stanja kod deteta

Neophodno je objektivno određivanje dioptrijskog stanja oka sipanjem u oči kap koje šire zenice. Ovoga se boje i roditelji i deca iako bez ozbiljnog , opravdanog razloga. Po proceni oftalmologa mogu se koristiti u toku pregleda u ambulanti, kapi brzog  i kratkog delovanja (šire zenicu 5 do 10 minuta po kapanju i traju do 4 sata).

Za sipanje kod kuće propisuju se najčešće kapi Atropina , najviše 3x dnevno tokom 3 dana. Deluju nakon desetak minuta i traju od 10 do 14 dana. Zbog širokih zenica daju zamagljen vid na daljinu, a pogotovo na blizinu i povećanu osetljivost na svetlo. Bitnije ne ograničavaju svakodnevnu aktivnost deteta osim kod školske dece radi učenja. Dobro je izostaviti opasnije igre, npr vožnju biciklom. Mogu pohađati obdanište ali porazgovarajte sa vaspitačicom.

Moguće alergije na atropin

Moguće su alergije na atropin. Po prvom sipanju kapi mogu se javiti crvenilo kože lica i tela, osip, svrabež, pospanost. Ne paničite. Prekinuti dalje sipanje kapi i dajte detetu da pije što više tečnosti, preporučljivo mleka. Ukoliko se jave znaci zbunjenosti, dezorijentisanosti, nesigurnog hoda, nemira – oni su posledica dejstva na nervni sistem ili predoziranosti. Držite kapi van domašaja dece kako ih možda ne bi popili.Posavetujte odmah sa svojim lekarom.

O ocnom pregledu razrokog deteta (
Kada je razrokost primećena, da li odmah po rođenju ili kasnije. Kada kasnije?

Prvi pregled razrokog deteta

Tokom prvog pregleda ne moraju se uraditi sva neophodna ispitivanja. Možda je dovoljno samo upoznavanje deteta sa pregledom. Pokazati mu sličice i predstaviti pregled kao zanimljivu i bezbolnu igru u kojoj i ono aktivno učestvuje. Na svakoj sledećoj kontroli ćemo ispitati više da bi dobili ukupnu sliku o stanju vida i odredili adekvatno lečenje.

avatar
Dugogodišnje isksutvo stekla je radom u privatnim i državnim ustanovama. Posebno se bavi oftamologijom dece, razrokosti i slabovidosti kod dece i odraslih.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Zašto se javlja povodljivost kod deteta?

Trudnoća posle 40. godine i kako se pripremiti

Kako smišljanje priča sa decom podstiče razvoj – Ideje za priče

Neintegrisani primitivni refleksi i razvoj bebe

Preporučujemo vam...

Zašto se javlja povodljivost kod deteta? Kod neke dece već od malih nogu možemo uočiti povodljivost. Roditelji su zabrinuti, posebno pred pubertet, pitaju se kako da se nose sa tim...

Smišljanje priča je jedan od najboljih načina da podstaknete detetovu maštu, mišljenje i govorno-jezički razvoj. Priče imaju fantastičnu moć da privuku dečju pažnju. Priče mogu biti dobra ideja u svim...

Tomatis metoda je moćan alat u razvoju percepcije, koncentracije, motorike, govora i jezika. Ova metoda predstavlja sveobuhvatan pristup koji unapređuje slušanje, percepciju, motoriku, jezik i samopouzdanje. Metoda nudi podršku kako...

Ako se pitate kakav je uticaj vršnjaka na razvoj dece, on je veliki! Socijalna interakcija među vršnjacima igra presudnu ulogu u razvoju dece, oblikujući njihove socijalne, emocionalne i kognitivne sposobnosti....