Programi plivanja za bebe i programi za malu decu su pravi izbor za vašeg mališana. Bebe se rađaju sa urođenim refleksima za plivanje i ronjenje, ali oni spontano nestaju do petog meseca. U kom uzrastu se preporučuje plivanje kao aktivnost?
Programi plivanja za bebe
Decu treba uvoditi u sport i zdrav život od najranijeg detinjstva, tvrde naši sportski stručnjaci, koji svojim radom i smernicama u radu, prate najaktuelnije svetske smernice za pravilan rad sa decom. Da su u današnje vreme deca nedovoljno fizički aktivna, vidi se i po visokom procentu deformiteta stopala i kičme kod dece predškolskog uzrasta.
Preporuka je da bebe vodite na plivanje od najranijeg uzrasta, već od 4. meseca
Plivanje je sjajna „vodena zabava“ za bebe, ali je aktivan boravak u vodi i od velike koristi za pravilan rast, psihomotorni razvoj i zdravlje. Pri tome, beba usvaja prijatnost boravka u vodi i učvršćuje bliskost sa roditeljem.
U metodici rada sa bebama i roditeljima, koristiti se igra, kao sredstvo za prihvatanje vode. Kod svakog učenja pa i kod plivanja, treba poštovati individualne karakteristike svake bebe. Poželjno je da ponesete i neku igračkicu za vodu, kako bi beba pokušavala da je dohvati i na taj način dodatno angažovala mišiće ruku.
Temperatura vode i vazduha u bazenu
Temperatura vode za mališane treba da bude 30 stepeni celzijusovih a vazduha od 31 do 32 stepena. Prostor oko bazena i u svlačionicama treba da ima ugrađeno podno grejanje, a objekat opremljen savremenim sistemima za brzu filtraciju vode i eliminisanje hlora i amonijaka iz vazduha. Obuku plivanja za bebe i roditelje poželjno je da vodi kvalifikovani trener obučeni za rad sa decom.
Programi plivanja za bebe BEBI BUĆ
Tokom časa beba je u vodi sa jednim od roditelja. Roditelji i dete, pod nadzorom profesionalih trenera, prolaze kroz seriju jednostavnih vežbi zahvaljujući kojima se dete navikava na boravak u vodi. Tokom časa dete oseća spokoj i zadovoljstvo. Zahvaljujući ovakvim programima, deca već pri stupanju u predškolsku grupu (od 4. godne), sa lakoćom savladavaju sve zadatke. Oslobodiće se straha, naučiti da uživaju u vodi i pripremiti se za školu plivanja. A i vi ćete se dobro zabaviiti. „
Plivanje nije aktivnost koja treba da se dešava samo tokom leta. Dete koje pliva zimi u bazenu, neće se razboleti ako se pravilno postupa, već će mu imunitet ojačati, imaće bolji tonus mišića, bolji apetit i san.
Plivanje je sjajan podsticaj – stimulacija grube motorike kod deteta
Plivanje poboljšava i osećaj ravnoteže i koordinaciju pokreta (vestibularna stimulacija) i držanje tela, a preporučuje se i kod blažih i težih deformiteta, kao što su iščašeni kukovi, deformiteti grudnog koša, kičmenog stuba i stopala.
Plivanje pomaže kod uspostavljanja telesne šeme kod dece, poznavanja delova tela, orijentacije u prostoru, usmeravanje i održavanje pažnje, koncentracije… Plivanje se ekstremno preporučuje pre 4. meseca bebe ako beba ima dijagnostikovan hipertonus (već posle prve kontrole kod pedijatra, pedijatar može da uputi na terapeutsku proceduru – plivanje nešto pre 4. Meseca).
Bebe uživaju u ovoj divnoj interakciji s majkom ili ocem i u dobroj zabavi! Kada vodite bebu na plivanje, ne treba da bude umorna ili gladna, a nije dobro da “pliva” odmah posle obroka. Budite strpljivi i nemojte odustajati ako prvi trening prođe “neslavno”. Posle boravka u bazenu bebu isperite vodom. Kada dođete kući nahranite bebu i vratite se uobičajenom ritmu.
Važno!
Nikada ne plivate sa bebom u rukama, nogama uvek treba da se oslanjate o dno bazena! Za bazen je potrebno: pelene za vodu, peškir, bademantil i eventualno kapica, ukoliko beba ima dužu kosicu.