Serumi za lice – Šta treba znati o kozmetičkim serumima

serumi za lice

Sadržaj

Serumi  za lice su koncentrisani proizvodi za negu kože, koji imaju za cilj da u kožu efikasno unesu željene aktivne supstance.

Koje najvažnije osobine treba da imaju serumi za lice?

Najvažnije osobine seruma su da su: koncentrovani, prijatne, lake teksture, nekomedogeni i što je najvažnije-efikasni. Važno je i da se lako  nanose i apsorbuju.

Kako izabrati pravi serum? 

Serum može biti deo neke kozmetičke kolekcije u kojoj dopunjava delovanje ostalih proizvoda. Ili može imati posebno definisanu namenu (smanjivanje hiperpigmentacija, hidratacija, smanjenje lučenja sebuma i sl.).Prilikom izbora seruma, mora se voditi računa o njegovoj nameni. Potrebno je odlučiti da li želimo da:

  • delujemo na neki konkretan problem na koži,
  • trenutno popravimo vidljivo stanje kože, ili
  • serumom dodatno hranimo kožu i na duže staze obezbedimo njen dobar izgled.

serumi za lice

Kako pravilno koristiti serum?

Serum se nanosi na očišćeno lice i dekolte, pre nanošenja kreme. Nanosi se par kapi, blago umasira i ostavi da upije. Obično se koristi uveče, a ako se radi o serumu za hidrataciju, može se koristiti i ujutru.

Da li i koliko često treba menjati vrste seruma?

To zavisi od namene seruma.  Ukoliko ste zadovoljni efikasnošću seruma, nema potrebe da ga menjate. Međutim, ako je serum bio namenjen rešavanju konkretnog problema, recimo uklanjanju hiperpigmentacije, nema potrebe da se  koristi ako je problem rešen.

Da li se u izboru seruma može pogrešiti?

Gotovo da to nije moguće. Serumi sadrže kao aktivne komponente: vitamine, antioksidanse, biljne ekstrakte, hidratišuće supstance i sl. One su korisne za sve tipove i stanja kože. Zbog toga je mala šansa, da će serum, koji ste kupili biti beskoristan. Mnogo je veća mogućnost da se pogreši u izboru drugih proizvoda za negu kože. Najčešće se koriste serum vitamin C, hijaluron serum za lice, retinol, niacin serum, glikolna kiselina, ceramidi, serumi sa peptidima, kolagen serum…

serumi za lice

Da li serum može da zameni kremu?

To nije dobro, čak i u slučaju da je serum u obliku emulzije, zbog toga što će koži nedostajati masne materije. One ulaze u sastav lipidne barijere, koje hrane kožu i čine je mekom.

Da li se serumi za lice mogu koristiti u trudnoći?

Načelno da ali sa oprezom zbog mogućih alergijskih reakcija. Serum prvo probajte na nadlanici da vidite ima li reakcija. Opšte pravilo je da se u trudnoći izbegavaju aktivne supstance. Serum koji sigurno ne treba koristiti u periodu trudnoće je retinol.

Koji su serumi korisni za negu kože posle porođaja?

Ukoliko je tokom trudnoće došlo do promena na koži u vidu pojačane pigmentacije, treba primeniti serume za izbeljivanje. Najbolje C  ili Niacin serum. Ukoliko je koža postala masnija ili su se pojavile i akne, treba koristiti serume za smanjenje lučenja sebuma sa salicilnom kiselinom i niacinom. U koliko je koža samo devitalizovana, zbog pojačanih napora i nespavanja, dobri su svi serumi sa vitaminima i kompleksom hranljivih materija, kao što su na primer Q10 i Kavijar serum.

avatar
Katedra za Biohemijsko inženjerstvo i biotehnologiju TMF Univerziteta u Beogradu. Aktivna je na polju estetike i anti-aging medicine.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Zašto se javlja povodljivost kod deteta?

Trudnoća posle 40. godine i kako se pripremiti

Kako smišljanje priča sa decom podstiče razvoj – Ideje za priče

Neintegrisani primitivni refleksi i razvoj bebe

Preporučujemo vam...

Uspeh trudnoće posle 40. je neizvestan. Mnoge žene zatrudne nakon 40 godina, neke pribegavaju posebnom tretmanu, a neke ne. Nakon 45. godine, prema mišljenju stručnjaka, gotovo je nemoguće zatrudnjeti bez...

Trudnoća posle 40. godine je sve prisutnija u savremenom društvu. Želja žena da zatrudne nakon 40, 45 ili čak 50 godina će verovatno nastaviti da se razvija. Zato je važno...

Gestacijski dijabetes pod kontrolom je moguć. Uz Vašu pažnju, promenu stila života i dobru saradnju sa doktorom koji prati Vašu trudnoću. Gestacijski dijabetes je oblik dijabetesa koji počinje tokom trudnoće...

Bol u leđima uz 4 simptoma, može zahtevati poziv lekaru. Uobičajeno, sama bol u leđima u trudnoći, bez propratnih simptoma samo je nelagodnost. Ne prihvatajte da je bol normalan deo...