Tomatis metoda je moćan alat u razvoju percepcije, koncentracije, motorike, govora i jezika. Ova metoda predstavlja sveobuhvatan pristup koji unapređuje slušanje, percepciju, motoriku, jezik i samopouzdanje.
Metoda nudi podršku kako deci, tako i odraslima, pomažući im da prevaziđu različite razvojne i komunikacione izazove. Bilo da se koristi za rešavanje specifičnih problema ili kao opšti alat za lični razvoj, Tomatis metoda ima potencijal da značajno unapredi kvalitet života korisnika i promeni ga na bolje. Postoji veliki broj studija koje ukazuju na njene pozitivne efekte.
Tomatis metoda
Tomatis metoda se koristi za poboljšanje slušanja i auditivnog procesiranja. Razvio ju je 1950. godine francuski lekar, doktor Alfred Tomatis. Od tada je metoda postala globalno poznata kao moćan alat u razvoju percepcije, koncentracije, motorike, govora i jezika. Tomatis metoda pruža podršku rehabilitaciji, povećava mentalnu energiju i gradi samopouzdanje. Osobe koje koriste ovu metodu ne postaju samo bolji slušaoci; oni postižu bolje funkcionisanje u svakodnevnim aktivnostima, što vodi ka boljem kvalitetu života.
Kako funkcioniše Tomatis metoda?
Proces primene Tomatis metode započinje opsežnim pregledom i analizom individualnih nalaza. Na osnovu simptoma i specifičnih potreba, kreira se personalizovani program slušanja koji je prilagođen svakom pojedincu. Ovaj individualni plan služi kao vodič ka postizanju unapred definisanih razvojnih ciljeva. Svaki program je jedinstven i temelji se na specifičnim potrebama i sposobnostima osobe. To osigurava optimalnu stimulaciju i bolje rezultate. Program uključuje slušanje muzike, najčešće Mocartove, i zvukova modifikovanih specijalnim uređajima. Cilj je stimulacija određenih delova mozga i slušnog sistema. Ovaj pristup se zasniva na tzv. “Mocartovom efektu,” koji doprinosi stimulaciji neuroloških procesa.
Testiranje i kreiranje individualnog programa
Sama procedura započinje testiranjem koje obuhvata procene sluha, auditivne diskriminacije, percepcije i obrade zvukova. A, po potrebi i elektroencefalografiju (EEG). Ove procene pomažu da se identifikuju specifične frekvencije na koje osoba najbolje reaguje. Isto, i one koje izazivaju poteškoće u percepciji ili razumevanju zvuka. Na osnovu dobijenih rezultata, kreira se individualni program slušanja. On je prilagođen potrebama svakog korisnika. Program se kontinuirano prati i prilagođava, kako bi se osigurala maksimalna efikasnost terapije. Tretmani se sprovode najmanje u tri ciklusa. Ponekada traju i duže ukoliko je detetu potrebno.
Tomatis metoda za decu – Kome je posebno korisna
Tomatis metoda se posebno preporučuje deci sa razvojnim poteškoćama. Ona pomaže u prevazilaženju problema kao što su poremećaji jezika, govora, motoričkih veština i kognitivnih sposobnosti. Takođe, metoda se pokazala efikasnom kod dece sa teškoćama u učenju, poput disleksije, diskalkulije, problema sa koncentracijom i rasejanošću. Deca sa problemima u ponašanju, uključujući anksioznost, hiperaktivnost (ADHD) i emocionalno povlačenje, mogu da imaju koristi od ove metode.
Ova metoda je odlična i kod dece sa poremećajima vestibularnog sistema. Tomatis metoda može značajno da poboljša ravnotežu, koordinaciju, percepciju tela i motoriku. Problemi u funkcionisanju vestibularnog sistema često utiču na celokupan kognitivni razvoj deteta. Rad na ovim problemima je od suštinskog značaja za sveobuhvatan napredak. Pored toga, Tomatis metoda se pokazala veoma korisnom i kod dece sa autizmom, uključujući visokofunkcionalni autizam, kao i kod dece sa genetskim sindromima poput Daunovog sindroma.
Primena Tomatis metode kod odraslih
Odrasli takođe mogu značajno da imaju koristi od primene Tomatis metode. Ova terapija je korisna za one koji imaju problema sa komunikacijom, auditivnom percepcijom. Ali i za osobe koje pate od psihosomatskih problema kao što su nesanica i hronična napetost. Tomatis metoda pomaže odraslima da se ponovo povežu sa sobom i svetom oko sebe. Takođe, metoda može da pomogne kod problema sa ravnotežom. Kao što su Menijerova bolest, iznenadni gubitak sluha, problemi sa pamćenjem i preosetljivost na buku. Buka u savremenom svetu postaje sve veći problem, a mnogi ljudi postaju preosetljivi na zvukove koji ih okružuju.
Ova metoda je posebno korisna i za osobe koje se bave profesijama koje zahtevaju korišćenje glasa. Kao što su pevači, glumci i predavači. Takođe, Tomatis metoda se pokazala efikasnom i za odrasle koji imaju poteškoća u učenju stranih jezika. Učenje jezika zahteva specifične slušne sposobnosti. Tomatis metoda pomaže u razvoju tih sposobnosti, čineći proces učenja bržim i efikasnijim.
Kako funkcioniše Tomatis metoda – Od uha do osećaja
Tomatis metoda koristi auditorne stimulacije kako bi aktivirala mozak i promenila strukturu nervnih ćelija u oblastima povezanim sa slušnim putevima. Zvučni talasi prolaze kroz bubnu opnu do unutrašnjeg uha, gde oscilacije membrana pokreću tečnost u srednjem uhu (kohlea). Ove oscilacije se mehanički prenose na Kortijev organ, koji ih pretvara u nervne impulse. Ovi impulsi su ključni za slušni proces, jer omogućavaju pravilnu interpretaciju i obradu zvuka u mozgu.
Impulsi se zatim prenose putem slušnog nerva do moždanog stabla, gde se dalje obrađuju. Slušni nerv šalje impulse u levu i desnu hemisferu mozga, stimulišući različite delove moždanog stabla. Kako se signal obrađuje u mozgu, zadatak postaje složeniji. Omogućavajući dublje razumevanje i obradu zvučnih informacija. Ovaj proces je ključan za celokupno razumevanje zvuka i njegovu integraciju u svakodnevno iskustvo.
Potrebna obuka za primenu Tomatis metode
Primena Tomatis metode zahteva specijalizovanu obuku. Svaki tretman je individualizovan i mora da se sprovodi od strane sertifikovanih terapeuta. Terapeuti prolaze kroz obuku kako bi stekli znanje i veštine potrebne za pravilnu procenu i sprovođenje terapije. Ova obuka omogućava terapeutima da pravilno odaberu i prilagode frekvencije zvuka prema specifičnim potrebama korisnika. Napredniji nivoi obuke, poput onih u Belgiji, omogućavaju dublju i sveobuhvatniju primenu Tomatis metode.To uključuje napredne tehnike kao što je korišćenje majčinog glasa. Stručnjaci sa višim nivoima edukacije mogu postići mnogo dublje i trajnije rezultate u terapiji. Stručnjaci koji imaju završen prvi ili drugi nivo (postoje ukupno četiri nivoa edukacije) imaju mogućnost da koriste samo jedan od nekoliko standardnih programa. Ali ne i mogućnost individualizacije programa ili promene parametara. Zato se informišite o stručnosti terapeuta.