Emisija sa decom iz vrtića „Volim, volim“

Emisija sa decom iz vrtića

Emisija sa decom iz vrtića  „Volim, volim“ će nam reći šta deca vole da slikaju i crtaju i koliko je likovna umetnost važna u razvoju mališana, Akademski slikar ANA GEMALJEVIĆ Prof. likovne kulture. Ova mala emisija napravljena je sa mališanima vrtića Peekaboo. Oni su nam rekli, šta vole da crtaju i slikaju. To su bile različite stvari, roditelji, životinje,  i predmeti, ali svima je bila zajednička ljubav prema crtanju!

Emisija sa decom iz vrtića „Volim, volim“

Kako likovna umetnost podstiče razvoj dece?

Evo, šta nam poručuje Ana Gemaljević:

„Maštanje u dečijem stvaralaštvui izražavanju doprinosi da dete bolje spozna svet oko sebe i sebe samog, razvija intelektualne, emocionalne  i socijalne veštine. ,,Mašta je najvažnija. Ona predstavlja uvid u buduće životne lepote.“ Albert Einstein

Mašta je nezamenljivi dar detinjstva, koji odrastanjem postaje prigušen. Nova životna iskustva potiskuju maštu. Danas, u svetu razvijene tehnike i tehnologije, deca sve više vremena provode gledajući televiziju ili su pored kompjutera. To je način zabave koji ih u velikoj meri lišava mašte i kreativnosti u smišljanju igre i kreiranju sopostvenog vremena. Mališani su zarobljeni u okruženju koje ne podstiče razvoj njihove kreativnosti.

Emisija sa decom iz vrtića

Kako se razvija i podstiče mašta mališana?

,,Kreativnost je tako nežan cvet da pohvale podstiču njegov cvat dok ga obeshrabrivanje često uguši u zametku.“  Aleks Osborn.

Deca razvijaju maštu čim postanu svesna sveta oko sebe, ali sa odrastanjem postavljaju sve oštriju granicu između realnosti i mašte. Reproduktivna mašta se javlja kod dece u drugoj godini. Tada dete počinje da identifikuje predmete oko sebe sa predmetima iz slikovnica i bajki koje je slušalo. Kasnije, reproduktivna mašta se pretače u stvaralačku maštu, najpre kroz škrabanje, a kasnije crteže mališana.

Do sedme godine deca nisu u mogućnosti da potpuno razlikuju neralno i realno i tada je njihova mašta najproduktivnija. U tom periodu treba podsticati dete na razvoj mašte.

Emisija sa decom iz vrtića

Roditelji to mogu učiniti vežbanjem crtanja sa decom, upisivanjem na kurs crtanja, vajanja, odlaskom na kreativne radionice. Takođe, ako roditelji  otvorenije razgovaraju  sa decom, razvijaja se mašta. Dečije želje i ideje su jasnije, deca bolje izražavaju potrebe. Stvara se iskreniji odnos u porodici. Roditelji podsticanjem mašte utiču na veći koeficijent inteligencije kod deteta. Pustite svoju decu da budu ono što jesu, dok sanjare u svom svetu mašte. Mašta ne može biti suvišna i štetna. Dete koje je dovoljno izmaštalo, biće spremnije za sve što od njega očekujemo u životu.

Mašta otklanja strah i pruža dozu sigurnosti deci

,,Mašta je najvažnija. Ona predstavlja uvid u buduće životne lepote.“ Albert Einstein

Dopustite mališanima da imaju svoj kreativni kutak i zanemarite haos i nered. Pre početka igre, dogovorite se o obaveznom pospremanju nakon igranja. Time nećete tokom igranja opomenama dete ograničavati u mašti i sputavati ga da se izrazi. Zabluda je vaspitavati decu da je loše maštati, jer time ostaju u nekom svom ružičastom svetu. Pogrešno je govoriti deci da je svet surov i pun borbe, za koji se treba obučavati agresijom i drskošću umesto dobrotom, asertivnošću i nežnošću.

Tokom maštanja mališan ima utisak da ima potpunu kontrolu nad situacijom i da sa akterima može da učini šta god poželi. Dajte deci bojanke sa čudovištima i podstičite ga da dok boji, smisli svoju priču kako je savladalo čudovište i pretvorilo ga u nešto smešno. Ponudite detetu da crta, a zatim da opisuje svoj i neki drugi crtež, i pitajte da li bi volelo nešto da promeni na njima?

,Neki slikari sunce pretvaraju u žutu mrlju. Drugi žutu mrlju pretvaraju u sunce.“ Pablo Picasso.

Unutrašnja i spoljašnja motivacija 

Kada obavljamo nešto iz hobija, zato što je u skladu sa nama i našim vrednostima, posedujemo unutrašnju motivaciju. Volimo te aktivnosti, niko nas na njih ne primorava i ne podseća. Ukoliko nešto radimo da bi se dokazali pred nekim, ostavili utisak, ostvarili korist, zaradili novac, podstaknuti smo spoljašnjim faktorima, spoljašnjom motivacijom.“

Autor projekta Trudnoća i zdravlje. Autor realizovanih uspešnih projekata: Zdrava hrana-Zelena jabuka, Berza male privrede, Svet u srcu i brojnih drugih.
Preporučujemo vam...
Kako čitati knjige malom detetu
3 faze kako čitati knjige malom detetu
Kako čitati knjige malom detetu? Knjiga je važna za razvoj dece, ali neki mališani ih odbijaju. Kako dobiti interesovanje, fokus kod deteta i ljubav ka knjizi? Knjige su jedan prozorčić u čarobni svet i svako dete bi trebalo da dobije mogućnost da ’’gleda kroz taj prozorčić’’. Knjige pomažu u stimulaciji…
Virusna upala grla kod dece
Virusna upala grla kod dece – Simptomi, dijagnoza, terapija
Virusna upala grla kod dece je najčešći razlog  zbog kog roditelji dovode decu na pregled. Koji su simptomi virusne upale grla i kao se leči virusna upala grla? Medicinski naziv za upalu sluznice ždrela je faringitis  a krajnika-tonzilitis. Smatra se da je u 70% slučajeva tonzilofaringitis izazvan virusima. U tim slučajevima je…
Fotografi za trudnice Srbije u 2023. godini
Fotografi za trudnice Srbije u 2023. godini, darivanje koje je vaš portal Trudnoća i zdravlje organizovao, je završeno. Pogledajte sjajne fotoslajdere sa fotografisanja koje su nam podarili vrhunski fotografi, majstori fotografije koji svoju profesiju rade sa puno ljubavi. Fotografisanje trudnica u 9 gradova Fotografisanje u gradovima: Beograd, Novi Sad, Subotica,…