Infekcija urinarnog trakta (UTI) je veoma čest zdravstveni problem u trudnoći. UTI može izazvati ozbiljne probleme u trudnoći ako se ne leči.
Urinarni trakt
Normalan urin je sterilan. Ima tečnosti, soli i otpadne proizvode. Ne sadrži bakterije, viruse ili gljivice. Tkiva bešike se drže odvojeno od urina i toksičnih supstanci premazom. Ovaj premaz pomaže u sprečavanju pričvršćivanja i rasta bakterija na zidu bešike.

Glavni delovi urinarnog trakta su:
- Dva bubrega. Ljubičasto-smeđi organi koji se nalaze ispod rebara prema sredini leđa.
- Dva uretera. Uske cevi koje prenose urin od bubrega do bešike.
- Bešika. Šuplji organ u obliku trougla u donjem delu stomaka.
- Dva mišića sfinktera. Kružni mišići koji pomažu u sprečavanju curenja urina. Oni to rade tako što se čvrsto zatvaraju poput gumene trake oko otvora bešike.
- Uretra. Cev koja omogućava urinu da prođe iz bešike van tela.
NA ŠTA UKAZUJU ANALIZE URINA U TRUDNOĆI PROČITAJTE OVDE
Vrste infekcije urinarnog trakta i bubrega u trudnoći
Tokom trudnoće, normalne promene se dešavaju u načinu rada urinarnog trakta. Jedna promena je da bubrezi postaju veći. Rastuća materica takođe može stisnuti uretere i bešiku. Tokom trudnoće, bešika se takođe oslabljeno prazni. Urin nije tako kiseo. Sadrži više šećera, proteina i hormona. Svi ovi faktori mogu povećati rizik od UTI.

Sve urinarne infekcije treba otkriti na vreme i lečiti. Ovo su moguće vrste infekcije urinarnog trakta:
- Asimptomatska bakteriurija. Ova infekcija nema simptome. Često ga uzrokuju bakterije koje se nalaze u ženskom sistemu pre trudnoće. Ova vrsta infekcije se javlja kod otprilike 1 od 20 do 1 od 10 trudnica. Može dovesti do akutne infekcije bešike ili infekcije bubrega ako se ne leči.
- Akutni uretritis ili cistitis. Infekcija uretre ili bešike. Ovo uzrokuje simptome uključujući bol ili peckanje pri mokrenju, često mokrenje, osećaj potrebe za mokrenjem i groznicu.
- Pijelonefritis. Infekcija bubrega. Simptomi mogu uključivati simptome akutnog cistitisa i bolova u leđima. To može dovesti do prevremenog porođaja, teške infekcije i sindroma respiratornog distresa kod odraslih.

Trudnice uporedo sa korišćenjem terapije treba da unose 2-3 litre tečnosti. Najbolje obične negazirane vode. Preporučuje se i sok od brusnice. Brusnica sadrži D-manozu. D-manoza, se vezuje za površinske receptore bakterije E.coli i tako sprečava njihovo vezivanje za zid mokraćne bešike.
Infekcija urinarnog trakta – Bakterije koje uzrokuju UTI
Najčešća bakterija koja uzrokuje UTI je E. coli (Escherichia coli). Obično se nalazi u vagini i rektalnom području. Druge bakterije takođe mogu izazvati UTI. To uključuje streptokok grupe B i polno prenosivu gonoreju i klamidiju.
Posebno treba napomenuti da neke od polno prenosivih infekcija u trudnoći mogu izazvati pobačaj, prevremeni porodjaj. Takođe preneti se na plod i uzrokovati anomalije ploda, čak i mrtvorodjenost. Zato se preporučuje da se trudnicama uradi vaginalni bakteriološi bris u prvom trimestru trudnoće.

Da bi dijagnostikovao UTI, Vaš lekar će uzeti punu zdravstvenu istoriju i obaviti pregled. Takođe će Vam trebati testiranje urina i kultura na bakterije. Stručnjaci savetuju da se testiraju pri prvoj prenatalnoj poseti i tokom trudnoće.
Lečenje urinarnih infekcija
Lečenje je važno kako bi se sprečile ozbiljne komplikacije. Možda ćete morati da uzimate antibiotike. U svemu, prema urinokulturi. Žene sa pijelonefritisom u trudnoći često moraju da ostanu u bolnici da bi dobile IV (intravenozne) antibiotike.