Netačno je da mlečni zubi nisu važni i da ih ne treba čuvati i leciti ukoliko dodje do pojave karijesa!
Šta prisustvo zdravih i očuvanih mlečnih zuba omogućava?
- pravilan razvoj lica i vilica,
- pravilan govor,
- kvalitetnu ishranu,
- pravilan razvoj i postavljanje stalnih zuba.
Zdravi mlečni zubi su važni za varenje?
Bez kvalitetnog žvakanja nema ni dobrog varenja, a na taj način su ugrožene mnogobrojne funkcije organizma.
Oboleli mlečni zubi su izvor infekcije i kao takvi mogu:
- narušiti opšte zdravstveno stanje deteta
- ugroziti razvoj i zdravlje stalnih zuba.
Patološki izmenjeni, razoreni ili izvađeni mlečni zubi mogu da ugroze i psihološki razvoj deteta.
Najjednostavnij način da se očuvaju mlečni zubi je pravovrmena i pravilna prevencija, što podrazumeva redovne posete stomatologu, još od pojave prvog zubića. Preporuka je da se redovni kontrolni pregledi izvrše najmanje dva puta godišnje.
Pored pravovremenog odlaska stomatologu, redovnih kontrola i održavanja oralne higijene, roditelji moraju da vode računa kako o oralnom tako i o opštem zdravlju bebe na više načina. Poslednjih godina se beleži značajan porast pojave karijesa ranog detinjstva (beba do 3 godine starosti), što zahteva pojačanu preventivnu zaštitu.
Ono na šta se posebno mora obratiti pažnja jesu greške koje roditelji često prave kada je oralno (a samim tim i opšte) zdravlje u pitanju.
- Najznačajniji uzrok nastanka ranog karijesa jeste noćna ishrana (dojenje, flašica sa mlekom, sokom, čajem i sl.). Posle šestog meseca bebe, redovno noćno unošenje hrane postaje štetno po (oralno i opšte) zdravlje bebe, te ga treba prekinuti
- Često unošenje hrane i preterana upotreba šećera bilo koje vrste (slatkiši, grickalice, kašice, griz, sokovi…), stvara naviku neuobročene ishrane deteta, a više od 5 obroka je štetno i po zube i po opšte zdravlje
Kada roditelji imaju važnu životnu naviku održavanja sopstvenog oralnog zdravlja, samim tim će je sprovoditi, a kasnije i stvoriti kod svoje dece. Preporučljivo da roditelji svoje uobičajno pranje zuba povremeno vrše pored deteta kako bi ono dobilo želju da ih kopira.
1 Comment
Pingback: Razvoj govora od druge do treće godine deteta | Logo-centar