Oralna higijena bebe sprovodi se od prvih dana!

Oralna higijena bebe sprovodi se od prvih dana života bebe. Kako sprovoditi dobru oralnu prevenciju bebe i deteta i gde roditelji najčešće greše?

Oralna higijena bebe dok ne niknu zubići

Dok ne niknu zubići, svakodnevno se sprovodi oralna higijena bebe. Beba sisa ili se hrani adaptiranim mlekom i potrebna je higijena! Kako očistiti usta bebe, tj. sprovoditi oralnu higijenu?  Rastvor sode bikarbone: jedna kafena kašičica sode bikarbone na 100gr prokuvane i ohlađene vode. Prst se obavije gazom, potopi u rastvor sode bikarbone i prvo se očisti unutrašnja strana obraza, pa zatim od jezik( od korena ka vrhu jezika).

Oralna higijena bebe sprovodi se od prvih dana!

Redovna oralna higijena bebe

Pored pravovremenog odlaska stomatologu, redovnih kontrola i održavanja oralne higijene, roditelji moraju da vode računa kako o oralnom tako i o opštem zdravlju bebe na više načina. Poslednjih godina se beleži značajan porast pojave karijesa ranog detinjstva (beba do 3 godine starosti), što zahteva pojačanu preventivnu zaštitu.

Oralna higijena bebe kada zubići krenu da izlaze

Tokom nicanja zuba nemojte davati bebi pretoplu hranu. Ako odbija mleko, dajte joj mlak čaj. Ono što bebi dodatno olakšava nicanje jesu glodalice. Na tržištu postoje različite, a ono što je važno prilikom izbora glodalice jeste da je jednostavna za čišćenje, da je proizvedena od bioloških materijala bez dodataka štetnih boja i omekšivača. Oblik je  uvek takav da dete ne može da se povredi. Proizvode se tako da budu nejednakih površina, što bebi omogućava da kroz igru otkrije koji deo glodalice zadovoljava njegove trenutne potrebe.

oralna higijena bebe
Prst se obavije gazom, potopi u rastvor sode bikarbone i prvo se očisti unutrašnja strana obraza, pa zatim od jezik( od korena ka vrhu jezika).

Gde roditelji često greše?

Ono na šta se posebno mora obratiti pažnja jesu greške koje roditelji često prave kada je oralno (a samim tim i opšte) zdravlje u pitanju.

  • Sa oralnom higijenom se počinje odmah po rodjenju deteta, nikako tek kada niknu svi mlečni zubi.
  • Najznačajniji uzrok nastanka ranog karijesa jeste noćna ishrana (dojenje, flašica sa mlekom, sokom, čajem i sl.). Posle šestog mesecabebe, redovno noćno unošenje hrane postaje štetno po (oralno) zdravlje bebe, te ga treba prekinuti.
  • Često unošenje hrane i preterana upotreba šećera bilo koje vrste (slatkiši, grickalice, industrijski sokovi…), stvara naviku neuobročene ishrane deteta.

Pedijatar Prim.dr Olga Stanojlović poručuje:  Od sedmog do devetog meseca periodi spavanja i budnosti su duži i stabilniji, i danju i noću. Izbacuje se jedan noćni podoj, tako da beba noću u kontinuitetu spava duže.  U ovim promenama ritma određenu ulogu igra i promena načina ishrane, kao i veća fizička aktivnost. Svaka beba je jedinstvena; iako bi se moglo dogoditi da vaše dete prespava celu noć sa svega par meseci, isto tako bi moglo tražiti hranu tokom noći dok ne navrši dve godine. Od 6. meseca života bebama, koje lepo napreduju, noćni obrok nije više potreban. Sada je u pitanju samo navika, koja sve teže može da se promeni, što je dete starije.

Navike se stiču od prvih dana

Kada roditelji imaju važnu životnu naviku održavanja sopstvenog oralnog zdravlja, samim tim će je sprovoditi, a kasnije i stvoriti kod svoje dece.

Oralna higijena bebe sprovodi se od prvih dana!

Redovne kontrole

Jako je bitno da sa detetom idete na redovne kontrole, kako bi se sprečila pojava problema sa zubima i desnima.  Ranim otkrivanjem početnih promena, u najvećem broju slučajeva, može se sprečiti pojava defekata (rupica), bušenje zuba i postava plombi. Kod dece, za koju stomatolog proceni da su tzv “rizična grupa”,   obično pranje zuba više nije dovoljno, već se moraju primeniti i neke dodatne preventivne mere.

oralna higijena bebe
Kada niknu prvi zubići

Roditelji treba da pomažu

Većina stručnjaka smatra da bi do 5. godine roditelji trebalo da u tome aktivno pomažu deci i  kontrolišu održavanje oralne higijene. Ono što mozemo prepustiti detetu odnosi se na sticanje navike pranja zuba – možemo povremeno dati bebi da se igra sa četkicom za zube i unosi je u usta, uz nadzor roditelja i na kratak vremenski period. Takođe je preporučljivo da roditelji svoje uobičajno pranje zuba povremeno vrše pored deteta kako bi ono dobilo želju da ih kopira.

Posebnu pažnju u karijeri posvećuje oralnom zdravlju najmlađih. Učesnik je i predavač na brojnim stručnim skupovima.
Preporučujemo vam...
Prirodno lečenje ureaplazme
Prirodno lečenje ureaplazme je preporučeno pored antibiotika
Zašto je prirodno lečenje ureaplazme preporučeno pored antibiotika? Upotreba antibiotika je neophodna. Ali poželjno je u lečenju vaginalnih bakterijskih infekcija uključiti i prirodne preparate na biljnoj bazi. Prirodno lečenje ureaplazme Koja je uloga eteričnih ulјa aromatičnih bilјaka sa antibakterijskim, antifungalnim, antivirusnim i citotoksičnim svojstvima? Vaša terapija kod prirodnog lečenja ureaplazme…