Bebe još u stomaku znaju sta mama jede – Šta beba voli?

Bebe još u stomaku znaju sta mama jede

Da li bebe jos u stomaku znaju šta mama jede? Da! Beba još u stomaku, u prenatalnom periodu može da oseti ukuse hrane koje majka jede. Beba u stomaku naročito reaguje na slatku hranu.

Bebe još u stomaku znaju šta mama jede?

Odgovor je da. Kada mama jede, beba reaguje, jer beba na taj način još u stomaku oseća i uči ukuse koje majka unosi u svoj organizam. Naime, bebe počinju da razlikuju ukuse između 13. i 15. nedelje trudnoće. Fetus oseća ukus i miris, jer se upravo ti ukusi i mirisi koje trudnica unosi u svoj organizam osećaju u materici, tačnije amnionska tečnost poprima ukuse, nju beba guta i na taj način upoznaje ukuse hrane koja dolazi iz spoljašnjeg sveta!

Bebe jos u stomaku znaju sta mama jede
Beba još u periodu od 13. do 15. nedelje vaše trudnoće raspoznaje ukuse.

Jede mi se, jede mi se, šta beba voli…

Dobro je poznato da se trudnicama javljaju razne želje za određenom hranom, to se dešava jer plod pravi selekciju koji mu ukusi odgovaraju, a koji ne. Jako je važno da trudnica osluškuje svoje telo i zadovolji potrebu za ukusima koja dolazi i od bebe. Kada majka unosi ukuse koji ne prijaju plodu, oseća mučninu i gađenje prema toj hrani. Otud i sve one dobro poznate rečenice, “U trudnoći sam jela samo jabuke“, ili “U trudnoći nisam mogla da pogledam uopšte kuvani kupus, a pre sam ga stalno jela“. Pored toga što je neka hrana teže svarljiva i treba je izbegavati, treba osluškivati i zadovoljiti potrebu za raznim ukusima.

Bebe jos u stomaku znaju sta mama jede
Beba pamti ukuse i prepoznaje ih kada se rodi. Voli slatko! To je specifična priprema za dojenje.

Beba u stomaku naročito reaguje na slatku hranu, jer je to priprema za dojenje!

Na isti ovaj način se prenose i štetne materije, ukusi i mirisi koje majka unosi u svoj organizam, poput alkohola, duvana, tako da i to i te kako treba imati u vidu. Kada trudnica pije pivo npr. i  njena beba u stomaku oseća iste ukuse, pri tom bebi prenosi i određenu količinu alkohola preko krvi. Naime, trebalo bi da pazimo koju hranu unosimo u svoj organizam tokom trudnoće i da se hranimo zdravije.

Bebe jos u stomaku znaju sta mama jede
Raznovrsnom i zdravom ishranom u trudnoći povećavate šansu da beba kasnije jede raznovrsnu hranu.

Isto se dešava i sa ukusom majčinog mleka tokom dojenja. Mleko poprima ukuse hrane koju majka jede i doslovno ih prenosi bebi. I na ovaj način, učimo bebu ukusima preko mleka, kako bi kasnije lakše prihvatila nove ukuse i nemlečnu ishranu.

Zato tokom trudnoće i nakon porođaja jedite što zdraviju, raznovrsniju i vitaminima obogaćenu hranu i imajte na umu da u hrani ne uživate samo vi, već i vaša beba.

Master psiholog Iskustvo je stekla radom na odeljenju psihijatrije Kliničkog centra Vojvodine, u radu sa decom podstiče sposobnosti kod dece. U timu Crvenog krsta učestvovala je u projektima na temu vaspitanja i razvoja dece.
Preporučujemo vam...
Kineziotejping u rehabilitaciji dijastaze
Kineziotejping u rehabilitaciji dijastaze trušnih mišića
Kineziotejping u rehabilitaciji dijastaze trušnih mišića može biti dobro pomoćno sredstvo. Primenjuje se u prvoj fazi rešavanja problema dijastaze. Dijastaza trbušnih mišića Dijastaza (razdvojenost) pravog trbušnog mišića predstavlja normalnu pojavu u trudnoći. Ona se dešava kako beba raste. Na taj način se proširuje prostor za rast bebe. Nakon porođaja razdvojenost…
Prirodno lečenje ureaplazme
Prirodno lečenje ureaplazme je preporučeno pored antibiotika
Zašto je prirodno lečenje ureaplazme preporučeno pored antibiotika? Upotreba antibiotika je neophodna. Ali poželjno je u lečenju vaginalnih bakterijskih infekcija uključiti i prirodne preparate na biljnoj bazi. Prirodno lečenje ureaplazme Koja je uloga eteričnih ulјa aromatičnih bilјaka sa antibakterijskim, antifungalnim, antivirusnim i citotoksičnim svojstvima? Vaša terapija kod prirodnog lečenja ureaplazme…