Da li izgled kože može da ukaže na zdravstveno stanje?

Da li izgled koze moze da ukaze na zdravstveno stanje (3)

Sadržaj

Da li izgled kože može da ukaže na zdravstveno stanje? Da, koža je naš najveći organ, pa se na njoj vidljivo reflektuje stanje našeg organizma.

Ukazuje na bolesti organa i tkiva, kao i način života.  Ove  promene se mogu primetiti  i golim okom, a koriste se u tradicionalnim medicinama kao dijagnostičko sredstvo, kojim se može  pretpostaviti nastanak određenih bolesti.

Da li izgled koze moze da ukaze na zdravstveno stanje (3)

Tamni podočnjaci, pojava akni, crvenilo kože i druge promene na koži ukazuju na zdravstveni problem?

Pojava tamnih podočnjaka može biti znak nedostatka vode u organizmu.  Koža  ispod očiju je mnogo tanja, bliža je kosti i u njoj ima manje lojnih žlezda nego na ostalim delovima. Zbog toga, kada dehidriramo, postaje vidno tamnija. Kod mlađih osoba se problem često rešava unosom dovoljno tečnosti, dok je kod starijih potrebno delovati i lokalno, kvalitetnom hidratantnom kremom, koja podstiče cirkulaciju.

Pojava akni  takođe može biti primer poremećenog zdravstvenog stanja. Veći broj akni na čelu može da ukaže na narušenu funkciju bešike, organa za varenje i jetre. Akne na bradi su nasuprot tome,  često znak hormonskog disbalansa, najčešće kao posledica prevelikog lučenja estrogena ili kortizola.

Da li izgled koze moze da ukaze na zdravstveno stanje (3)

I druge promene, kao što su crvenilo, pečati na obrazima, bleda ili žućkasta boja, mogu ukazivati na ozbiljnije zdravstvene probleme.

Prema kineskoj tradicionalnoj medicini suvi pečati na obrazima mogu  da ukažu na problem sa nepravilnim disanjem. Plitko disanje i nedovoljno izbacivanje vazduha iz pluća , može imati kao posledicu lošu oksigenaciju tkiva, što je najvidljivije na obrazima. Hroničan stres takođe  može da izazove pojavu suvih pečata na obrazima i iritaciju kože.

Pušenje je uzročnik mnogih promena na koži. Protok krvi kroz kapilarne krvne sudove kod pušača je mnogo manji nego kod nepušača. Nakon konzumiranja samo jedne cigarete, protok se smanjuje za oko 24%. Zbog slabije ishranjenosti kože i nedostatka kiseonika, dolazi do pojave sivih i žutih zona na licu, posebno na obrazima.  Pušači mnogo brže razgrađuju, a teže sintetišu novi kolagen, što dovodi do stvaranja bora.  Koža se tanji i gubi elastičnost. Zbog svega toga, koža pušača sa dugim stažom izgleda 10 -20 godina starija nego koža nepušača.

Da li izgled koze moze da ukaze na zdravstveno stanje (3)

Nedovoljno unošenje vode u dužem vremenskom periodu  se odražava i na izgled kože. Koža postaje suva, neelastična i gruba. Prvi znak suvoće je koža bez sjaja, sivo-bele boje. Gubitak vode dovodi do smanjene  kohezije između ćelija u površinskim slojevima kože. Ivice korneocita, ćelija epiderma,  se uvijaju i odvajaju, što primećujemo kao pertutanje kože. Cela površina kože je gruba na dodir. Kako je suva koža manje elastična, manje je  otporna na istezanje i savijanje, pa se stoga  ponekad javljaju  pukotine i naprsnuća.

Kako se promena životnog stila odražava na stanje kože?

Tip kože nasleđujemo od svojih roditelja, a za njeno stanje smo sami odgovorni. Da li ćemo imati, lepu, negovanu kožu ili prerano ostarelu i oštećenu, zavisi od naše brige o sebi.

Stanje kože se može poboljšati promenom životnog stila. Za integritet i dobar izgled kože su najvažniji: pravilna ishrana, dovoljno sna, regulisana probava, adekvatna nega,  boravak na čistom vazduhu i primerena fizička aktivnost i opuštanje. Zapravo, sve ono što pomaže organizmu da ostane zdrav i vitalan, doprinosi i zdravlju kože. Loše stanje kože se može poboljšati promenom životnog stila i adekvatnom negom.

Da li izgled kože može da ukaže na zdravstveno stanje?

Koji sastojci hrane su od posebnog značaja za kožu?

Vitamini, esencijalne amino kiseline, nezasićene masne kiseline, antioksidansi, mikroelementi i voda. Sve to se može obezbediti ishranom sa dovoljnim količinama proteina, svežeg povrća i voća, orašastim plodovima.

Treba izbegavati brzu hranu, namirnice sa puno aditiva i preteran unos šećera. Za dobru probavu i detoksikaciju organizma,  bitan je dovoljan unos dijetnih vlakana i održavanje mikrobiote u dobrom stanju, unošenjem prebiotika i probiotika preko hrane.

Neizbalansirane dijete su loše za izgled i zdravlje kože, jer nedostatak neke hranljive ili zaštitne materije u dužem periodu, remeti i metabolizam  ćelija kože. Neuravnotežena ishrana, često bez dovoljno vitamina i minerala, dodatno povećava rizik od trajnih posledica na koži. Česta promena telesne mase u kratkom vremenskom periodu, može  dovesti  do pojave strija,  bora i opuštene kože.

avatar
Katedra za Biohemijsko inženjerstvo i biotehnologiju TMF Univerziteta u Beogradu. Aktivna je na polju estetike i anti-aging medicine.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Sve o carskom rezu – Priprema, operacija i oporavak

Neredovne menstruacije posle porođaja – Kada otići kod lekara

Kako roditelji dece urednog razvoja mogu da podrže roditelje dece sa posebnim potrebama

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Preporučujemo vam...

Uspeh trudnoće posle 40. je neizvestan. Mnoge žene zatrudne nakon 40 godina, neke pribegavaju posebnom tretmanu, a neke ne. Nakon 45. godine, prema mišljenju stručnjaka, gotovo je nemoguće zatrudnjeti bez...

Trudnoća posle 40. godine je sve prisutnija u savremenom društvu. Želja žena da zatrudne nakon 40, 45 ili čak 50 godina će verovatno nastaviti da se razvija. Zato je važno...

Gestacijski dijabetes pod kontrolom je moguć. Uz Vašu pažnju, promenu stila života i dobru saradnju sa doktorom koji prati Vašu trudnoću. Gestacijski dijabetes je oblik dijabetesa koji počinje tokom trudnoće...

Bol u leđima uz 4 simptoma, može zahtevati poziv lekaru. Uobičajeno, sama bol u leđima u trudnoći, bez propratnih simptoma samo je nelagodnost. Ne prihvatajte da je bol normalan deo...