Kako da izaberem porodilište, i da li imam mogućnost izbora? Kada postoji mogućnost izbora, o čemu voditi računa?
Kako da izaberem porodilište?
Neka porodilište imaju i program BABY FRIENDLY „Bolnica prijatelj beba“. Potrebno je obići porodilišta, ukoliko u vašem gradu postoji izbor. Kako se opredeliti za porodilište? Verovatno je najčešće kriterijum da li nekoga poznajete u porodilištu, akušera ili babicu, jer se tada trudnica oseća sigurnije…
Ako možete da birate porodilište o čemu voditi računa?
Ukoliko želite da uspešno dojite svoju bebu i da se u porodilištu osećate prijatno raspitajte se da li porodilište u kome planirate da se porodite:
- Sprovodi bar neke elemente programa – Bolnica prijatelj majki( Baby Friendly)
- Sprovodi korake Bolnice prijatelja beba, pre svega kontakt koža-na-kožu, prvi podoj i zajednički smeštaj majke i bebe
- Pruža porodiljama pomoć i podršku za dojenje i negu novorođenčeta
- Sprovodi program uvažavajući zdravstveno stanje i trenutne mogućnosti porodilje, odnosno omogućava joj odmor ukliko joj je potreban
- Ima uslove da majka ostane u bolnici sa bolesnim novorođenčetom do njegovog oporavka.
Kako da nam porodilišta postanu bolja?
Upravo ste vi, budući roditelji, oni koji treba da kažu kakva porodilišta žele. Zajedno sa zravstvenim radnicima- akušerima, babicama, neonatolozima, pedijatrijskim sestrama- treba da se zalažete da porodilišta postanu prijatelji majkama i bebama u svemu što to podrazumeva. Neki koraci su lakši, zahtevaju malo bolju organizaciju i promene nekih ustaljenih navika, dok su za druge potrebna veća materijalna ulaganja. Potrebno je da donosioci odluka čuju vaš glas i mišljenje!
ZAŠTO JE BABY FRIENDLY INICIJATIVA VAŽNA
Važna je zato što je dojenje važno! O prednostima dojenja za dete i majku možete pročitati na https://trudnocaizdravlje.rs/prednosti-majcinoghumanog-mleka/ , https://trudnocaizdravlje.rs/prednosti-dojenja-za-bebu/ , https://trudnocaizdravlje.rs/prednost-dojenja-za-majku/ I drugim našim člancima u podmenijuDOJENJE.
BFHI (Baby-friendly hospital initiative) je program čiji je cilj promocija, podrška i zaštita dojenja.
Prava deteta
Ono što treba dodati je da je pravo na optimalnu ishranu jedno od osnovnih prava deteta i da je dojenje jedna od ključnih komponenti Globalne strategije za zdravlje žena, dece i adolescenata 2016-2030, kao važan korak u borbi protiv gojaznosti. Činjenica je da je isključivo dojenje više zastupljeno u nerazvijenim zemljama i zemljama u razvoju, nego u najrazvijenijim. Ali je činjenica i da u najbogatijim zemljama najviše doje najobrazovanije majke!!! Za svako dete najbolja hrana je mleko njegove majke, za koje se danas zna da je zapravo primer personalizovane medicine, sa dugoročnim pozitivnim efektima na doživotno zdravlje deteta.