Da li dete pravilno ili nepravilno sedi na čvrstoj podlozi? Dilema je rooditelja. Deca sede na čvrstoj podlozi i na jedan i na drugi način,a kako nepravilno sedenje može da utiče na motorni razvoj dece? Igra na podu sobe, ili na travi u parku, ili na nekoj drugoj čvrstoj podlozi, omiljena je i preporučljiva u uzrastu od kada dete počne da samostalno sedi do 7. godine.
Da li dete pravilno ili nepravilno sedi pažljivo pratite
Podsticaj pravilnog motornog razvoja deteta, podrazumeva i podsticanje pravilnog sedenja deteta, jer ukoliko dete nepravilno sedi to može biti štetno po razvoj. Zato je važno da uočite da li vaše dete koristi nepoželjne položaje dok sedi na čvrstoj podlozi i korigujete njegove navike.
Kako sve deca sede na čvrstoj podlozi?
Evo i primera, kako sve deca sede dok su na čvrstoj podlozi. Ako udjete u vrtić predškolskog uzrasta dok se deca igraju na podu, možete videti sve ove primere na jednom mestu!
Dete sedi sa raširenim nogama ispred sebe
Najčešći i najbolji način za decu da sede je kada su noge opružene ispred njih. U tom položaju mogu da se igraju, njihovo telo se slobodno kreće u raznim pravcima i mišići su im aktivni za održavanje ravnoteže, a telo se razvija na pravilan način.
Dete sedi na svojim skupljenim nogama
Jedan od načina sedenja je i sa skupljenim nogama. Ovo je dobar način da vaše dete sedi i da se igra u ovom položaju.
Sedenje sa nogama u stranu
Sedenje sa nogama u stranu podrazumeva razvijanje bočne ravnoteže, tako da možemo podsticati da sedenje deteta na ovaj način tako što ćemo mu igračke staviti sa strane, pa da ih dohvati.
„ Turski sed „ Sedenje sa raširenim nogama u kolenima, koje se spajaju/preklapaju kod stopala.
Turski sed je još jedan od načina na koje dete može da sedi a da to bude pravilno. Kretanje je omogućeno, aktivnost mišića prisutna.
Sedenje sa skupljenim podignutim kolenima i spuštenim skupljenim nogama
Ovaj položaj je dozvoljen za sedenje, iako se deca u njemu ne zadržavaju dugo, najčešće su to situacije kada nešto gledaju ili pažljivo slušaju zanimljive priče.
W Sedenje, raširenih nogu koje podsećaju na slovo W
Jedan od načina sedenja koji nije pravilan i ne preporučuje je takozvano w sedenje. Ovaj položaj podrazumeva da dete sedi sa raširenim kolenima. Butine su rotirane ka unutra, a stopala su raširena u stranu. Težinu tela u ovom položaju nose kukovi, a stomačni i leđni mišići nisu aktivni, pa okretanje trupa nije moguće. Ukoliko dete samo zauzme ovaj položaj na kratko, samo da bi se pokrenulo da puzi, nije strašno. Ali dugotrajno sedenje na ovaj nepravilni način može dovesti do različitih tegoba, kao što su neadekvatni razvoj mišića nogu i trupa, moguć je razvoj deformiteta u zglobovima kuka, kolena, stopala, prstiju, zatim održavanje ravnoteže se ne razvija na pravilan način, a to kasnije utiče da se ni aktivnosti trčanja i skakanja neće razvijati na pravilan način, a pri hodu će se dete gegati, a može se javljati i bol u leđima. Koordinacija oko-ruka takođe može biti neadekvatna, a kasnije to utiče na razvoj dominantne ruke, smetnje u pisanju.
Dete će samostalno i postepeno savladati sedenje
Da bi dete došlo samo do sedećeg položaja, da dok sedi ima dobru ravnotežu i da u tom položaju može da radi nešto drugo (da se igra), biće potrebni meseci, dete će provesti dugo vremena na leđima dok ne savlada deo po deo neophodne aktivnosti, korak po korak. Motorni razvoj ima svoje zakonitosti, Ali je važno i da se naglasi da svako dete kroz te faze prolazi na svoj način, u svoje vreme. Da su individualne razlike dozvoljene.
Korigujte svoje dete kada sedi. Ne dopustite da se igra u nepoželjnom položaju. Predočite mu da to nije dobro za njega, Jer ovo je i period kada se stiču navike. Kako dobre, tako i one koje nisu dobre za dete!