Kako Prevazići Probleme Specijalnih Režima Ishrane u Trudnoći?
Trudnoća i laktacija, zahtevni periodi u životu žene
Trudnoća i period laktacije su specifična stanja ženje, i posebno zahtevna kada je unos neophodnih nutrijenata u pitanju kako bi se očuvalo zdravlje žene, ploda i bebe. Trudnoća je nutritivno jedan od najzahtevnijih perioda u životu žene. Ishrana i nutritivni status pre i tokom trudnoće utiču na ishod trudnoće pa je važno da trudnica od početka bude na optimalnom režimu ishrane, koji će zadovoljiti energetske potrebe, potrebe za proteinima, ugljenim hidratima, mastima, kao i potrebe za vitaminima i mineralima. Kako prevazići probleme specijalnih režima ishrane, imaju li atipični načini ishrane prednosti i koje greške se najčešće prave kod ove vrste ishrane?
Kako Prevazići Probleme Specijalnih Režima Ishrane u Trudnoći?
Potrebno je kontinuirano pratiti zdravstveno stanje i laboratorijske nalaze, te u slučaju potrebe upotrebljavati odgovarajuće suplemente. Još jednostavnije je da se atipični načini ishrane dopune izvorima hrane životinjskog porekla (organskim mlekom, mlečnim proizvodima i mesom). Hrana životinjskog porekla, a posebno ćurka, bogata je aminokiselinom triptofanom iz koje se stvara serotonin – hormon sreće, te je to još jedan razlog za unos mesa i mlečnih proizvoda. Treba imati u vidu da je za pravilan unos esencijalnih aminokiselina iz hrane biljnog porekla potrebno dosta raznovrsnih izvora.
Imaju li atipični načini ishrane neke prednosti u odnosu na konvencionalnu ishranu za trudnice?
Osnovna prednost je visoka svesnost o važnosti prirodne hrane, kakva je organska hrana. Takođe, sa smanjenim unosom hrane životinjskog porekla konzumira se daleko manje hormona, antibiotika i štetnih supstanci koje su u lancu ishrane, kao i zasićenih masnoća.
Koje su najčešće greške kod atipičnih načina ishrane?
Nedovoljno poznavanje referentnog dnevnog unosa potrebnih hranljivih materija, nepoznavanje dobrih izvora ovih nutrijenata, skučen izbor namirnica, neadekvatna priprema i loše kombinacije u pripremi obroka. Poseban oprez u periodu trudnoće.
Da li treba u periodu trudnoće promeniti uobičajenu ishranu?
Zaključak može biti, da je potrebno puno znanja i umeća pri sastavljanju dnevnog menija trudnice i kombinovanja namirnica, koja se „atipično hrani“, kao i da je primerena suplementacija neophodna, ili privremena orijentacija na promenu načina ishrane , naravno u dogovoru sa izabranim ginekologom.