Vežbe za bebe u drugom i trećem mesecu su tu da pomognu motorni razvoj bebe. Motorni razvoj u prvoj godini života deteta je bazičan za razvoj svih ostalih funkcija. Što je beba mladja veći je uspeh stimulacije i korekcije vežbama.
Vežbe za bebe u drugom i trećem mesecu – II deo prikaza vežbi
Na osnovu pokreta dete dobija informacije o sebi i svojoj okolini, pa je zbog toga motorni razvoj u prvoj godini života bazičan za razvoj svih ostalih funkcija.
Vežbe za bebe od rođenja
Zato se najpre počinje sa pokretom i somatskom stimulacijom i to već od prvog dana rođenja deteta. Koriste se pokreti fleksije i ektenzije, rotacije glave i vrata u supiniranom položaju, pokreti za otvaranje šake, za povećanje amplitude pokreta u zglobu lakta i ramena, fleksija, ekstenzija, adukcija i abdukcija gornjih ekstremiteta, pokreti fleksije kuka i kolena jedne pa druge noge naizmenično, pokreti abdukcije, adukcije i cirkumdukcije, pokreti stopala.
Vežbe u drugom i trećem mesecu bebe
Počinje se sa jačanjem bočnih fleksora trupa u bočnom položaju odojčeta.U proniranom položaju se koriste pokreti za jačanje mišića vrata, ramenog pojasa, gornjih i donjih ekstremiteta, paravertebralne muskulature.
Ove vežbe se sprovode od rođenja do kraja 3 meseca. Na kontroli, neke od ovih vežbi mogu se ukinuti i ranije, pre 3. meseca a nekada se mora nastaviti i posle 3. meseca bebe. Pojedine vežbe se izbacuju u 4. ili 5. mesecu ili se zamenjuju drugim, zavisi od razvoja deteta. ZATO JE VAŽNO DA SE KONSULTUJETE SA STRUČNJAKOM SOMATOPEDOM, a prikazi vežbi koje vam dajemo će vam pomoći kao potsetnik kako pravilno da radite vežbe koje vam somatoped utvrdi.
Vežba 9
Beba leži na ledjima, roditelj polako savija u kuku i kolenu obe noge istovremeno ka stomačiću, zadrži kratko položaj pa noge vrati polako u prvobitan položaj. Kod ove vežbe važno je da se bebina karlica ne podiže od podloge. Vežbu ponoviti par puta.
Vežba 10
Beba leži na ledjima. Roditelj prvo bebi savije nožice u kolenima pa potom i u kuku, tako da noge budu raširene u stranu. Zadržati na kratko položaj pa polako vratiti se u prvobitan položaj bebe. Vežbu ponoviti nekoliko puta.
Vežba 11
Beba i dalje leži na ledjima. Roditelj svojim šakama obuhvata bebina kolena i lagano pravi pokrete u krug, od unutra prema spolja. Važno je naglasiti da se vežba samo u kuku u krug i da se bebina karlica tokom vežbanja ne podiže. Napraviti nekoliko krugova.
Vežba 12
Beba leži na ledjima. Kod ove vežbe naizmenično se vežba sa desnom rukom i levom nogom bebice i obrnuto, levom rukom i desnom nogom bebice. Roditelj jednom rukom drži bebinu desnu ispruženu ruku a drugom rukom levu nogicu bebe savijenu u kolenu.
Cilj je da se laganim pokretom bebinom desnom rukom dodiruje njeno levo koleno. Pre vraćanja u početni položaj napravi se kratka zadrška i vežba po istom principu ponovi nekoliko puta.
Vežba 13
Kod ove vežbe, bebu iz položaja ležanja na ledjima postavljamo prvo na jedan bok, a potom na drugi bok. Na desni bok postavlja se tako da leva noga ide desne noge a dlan leve ruke ( ne vučemo iz ramena ) dodirne butinu leve noge. Ponoviti isto i sa desnom nogom preko leve noge, gde dlan desne ruke bebe dodiruje butinu desne noge. Vežbu naizmenično ponoviti nekoliko puta.
Vežba 14
Za ovu vežbu beba u svom početnom položaju leži na stomaku sa rukama ispod lica, nogama ispruženim i fiksiranim jednom šakom roditelja. Prstima druge ruke roditelj pravi blagi pritisak niz bebina ledja, pored i uzduž kičmenog stuba. Kod ove vežbe beba sama podiže glavui ona treba da stoji pravo, bez padanja u stranu.
Dragi roditelji, poželjno je da stručnjak prvi put (ili nekoliko puta dok ne steknete rutinu i sigurnost) pri izvodjenju ovih vežbi bude uz Vas. Ovih 14 vežbi koje smo uredili za Vas, su blagotvorne Vežbe za Vašu bebu i nadam se da ćete ih redovno sprovoditi.