Kontakt sa Bebom – Vežba za Trudnice

Kontakt sa bebom

Kontakt sa bebom je yoga vežba za trudnice. Pošaljite svojoj bebi ljubav na način kako vi to osećate. Kontakt sa bebom je vežba za trudnice.

Vežba – Kontakt sa bebom

Sedite u položaj prekrštenih nogu. Leva šaka je na grudnoj kosti, a desna na stomaku. Oči su zatvorene i pažnja je usmerena na nozdrve. Postajete svesni svog daha – vazduha koji protiče kroz nozdrve. Dišete duboko i svesno i sa svakim izdahom postajete sve opušteniji.

Osetite svoje telo, napravite kontakt dlanova s telom. Pratite osećaje u telu. Sada dišete za svoju bebu i počinjete da uspostavljate kontakt s bebom. Upućujete joj lepe reči, tepate joj. Zamislite je u vašem naručju i kako joj pevušite ili milo pričate.

Kontakt sa bebom

Priprema za porođaj

Za razliku od drugih priprema za porođaj, to je složeni pristup vežbama koji pospešuje istezanje, mentalno centriranje i fokusirano disanje. Tako, na primer, istezanje mišića i ligamenata povećava fleksibilnost, te se može očekivati prijatniji porođaj. Vežbe istezanja takođe olakšavaju bolove, naročito u donjim partijama leđa, što je u trudnoći veoma česta pojava. Asane omogućavaju bolju cirkulaciju i smanjuju otoke u telu trudnice.

Ovim vežbama se poboljšava san, smanjuje stres i anksioznost, povećava snaga, elastičnost i izdržljivost mišića koji učestvuju u porođaju. Vežbe takođe smanjuju mučninu, glavobolju i kratak dah. Istraživači ukazuju da se ovim vežbama može smanjiti rizik od prevremenog porođaja i povišenog krvnog pritiska u trudnoći. Od šeste nedelje nakon porođaja, tj. posle perioda babinja, upražnjava se postnatalna joga radi jačanja trbušne muskulature i mišića karličnog dna. Time se omogućava brže vraćanje tela u stanje koje je bilo pre trudnoće.

Ko ne sme da radi yogu?

Važno je da li postoje neke kontraindikacije. Potrebno je  mišljenje lekara koji vodi trudnoću.  Problemi mogu nastati kod trudnica kod kojih postoji rizik od prevremenog porođaja. Takođe,  fizijatra, ukoliko je trudnica ranije imala problema s koštano-zglobnim sistemom, naročito kičmom ili ligamentima. Konsultovati i kardiologa u slučaju oboljenja srca. Nekada se u rizičnim situacijama mogu primenjivati samo vežbe disanja. U svakom slučaju, potrebno je pratiti osećaj koji vežbe izazivaju u telu.  Radite ih samo do granica prijatnosti, jer je svaki organizam drugačiji.

Može li yoga da pomogne u trudnoći, na porođaju i kako?

Yoga može da pomogne u trudnoći, prilikom porođaja i u periodu nakon porođaja. Ukoliko se sigurno primenjuje, može pobošljati zdravstveno stanje i majke i bebe. Joga koja se sprovodi pre porođaja naziva se prenatalna.

Sertifikovani instruktor hatha, kundalini i prenatal yoge. Vlasnik i joga učitelj u ADI SHAKTI yoga studio.
Preporučujemo vam...
Dete sve razume ali ne govori
Dete sve razume ali ne govori?
Dete sve razume ali ne govori, ne tako retko možemo čuti od roditelja. Može li ova tvrdnja da bude tačna? Dete sve razume ali ne govori – Kada će dete progovoriti prve reči? Prve reči javljaju se između jedanaestog i trinaestog meseca života deteta. Obično su dvosložne, kratke reči koje…
Kreativna mama Lea Lilić
Kreativna mama Lea Lilić autorka knjige Prvi bebin meni
Kreativna mama Lea Lilić je diplomirani menadžer bezbednosti. Majka je trogodišnje ćerke Maše i supruga gospodina Darka. Kreativna mama Lea Lilić Lea je autor knjige koja je nedavno izašla iz štampe – Prvi bebin meni. Ovu knjigu plasirala je u elektronskoj formi i od mladih mama je više nego prihvaćena.…