Nega bebine kože – Koliko je nežna bebina koža?

nega bebine koze

Sadržaj

Nega bebine kože je specifična jer, bebina koža je izuzetno nežna i osetljiva. Postoje značajne razlike između kože odraslih i beba.  Bebe imaju veću površinu kože u odnosu na telesnu težinu.

Njihova koža je tanja. Veze između slojeva kože su manje stabilne. Smanjeno je  stvaranje znoja i loja, smanjena sposobnost neutralizacije baznih supstanci (visok pH), smanjena je UV zaštita, smanjena zaštita od hladnoće i mehanička otpornost.

Koliko je nežna bebina koža?

Koža novorođenčeta nije  spremna da u potunosti preuzme uloge koje joj je priroda odredila. U prvih nekoliko meseci bebina koža je osetljiva i sklona dehidrataciji; još nije razvila mehanizme odbrane od dejstva spoljašnjih uticaja, prodora bakterija, gljivica i iritirajućih supstanci.

Nega bebine kože
Preparati za čišćenje i negu kože beba trebalo bi da budu prilagođeni specifičnim potrebama bebine kože. Da budu klinički ispitani, da imaju odgovarajuću pH vrednost, da ne sadrže parabene. Takođe ni ftalate i alkohol ni druge antiseptike. Da ne sadrže nepotrebne supstance, boje , mirise i konzervanse, kao ni iritirajuće supstance.

Nega bebine kože je specifična?

Poznavanje svih ovih karakteristika kože bebe značajne su za sprovođenje svakodnevne nege, kupanje i izbor preparata za negu kože. Takođe treba imati u vidu da se, zbog tanje kože, preparati koji se primenjuju lokalno na kožu kod beba mogu resorbovati u njihov organizam u značajnoj količini. Zato dezinfekciona sredstva na bazi joda, rastvor borne kiseline i sl. ne treba primenjivati na veću površinu kože, a preporučuje se oprez i pri lokalnoj primeni kortikosteroidnih preparata.

KAKO IZABRATI NAJBOLJA SREDSTVA ZA HIGIJENU BEBE PROČITAJTE OVDE

Nega bebine kože
Vlažne maramice treba koristiti samo u situacijama u kojima nije moguće pelensku regiju oprati sapunom i vodom. Prednost dati maramicama koje su natopljene uljem ili losionom, a ne smešom vode i sredstava za čišćenje. Izbegavati vlažne maramice koje sadrže metilizotiazolinon i metilhloroizotiazolinon kao konzervanse (značajni iritansi i alergeni).

Kada na sunce sa bebom?

Bebina koža ima smanjenu zaštitu od UV zračenja. NIKADA nemojte bebu izlagati direktnom dejstvu sunca, pogotovu u letnjim mesecima i u periodu dana kada je UV indeks visok.

Indirektno izlaganje suncu dok beba boravi u hladu drveta ili suncobrana dovoljno je za sve blagodetne efekte sunčevih zraka. Često roditelji dobijaju preporuku da bebu “sunčaju” zbog žutice. Svetlost zaista deluje na smanjenje intenziteta žutice na koži, ali to ni izdaleka nije dovoljno za lečenje hiperbilirubinemije, ukoliko je to indikovano, a može da izloži nežnu i osetljivu kožu novorođenčeta štetnom dejstvu sunčevih zraka, čak i opekotinama.

 

nega bebine koze
Prevencija ojeda je važna. Bez obzira koliko je intenzivna nega kože, može doći do pojave ojeda u predelu ispod pelena.

KAKO IZABRATI NAJBOLJA SREDSTVA ZA HIGIJENU BEBE PROČITAJTE OVDE

Promene na bebinoj koži

Na koži novorođenčeta i odojčeta mogu se videti brojne bezazlene promene, koje spontano iščezavaju i ne zahtevaju nikakav tretman. Koža novorođenčeta je tanka, meka i baršunasta, neposredno po rođenju ružičasta. Zavisno od zrelosti deteta, može da bude delimično prekrivena belim, sirastim mazom, obično u pregibima . Može doći do blagog ljuštenja kože, koje je fiziološko, tj. normalno. Vremenom, koža i dalje nežna, biva otpornija nego u prvim danima.

Nega bebine kože i odnos prema garderobi bebe

Nega  bebine kože podrazumeva i adekvatnu garderobu i pravilno utopljavalje bebe. Roditelji se često plaše da im se dete ne prehladi, pa ga najčešće pretoplo obuku ili previše zagrevaju prostoriju gde beba boravi. Detetu oblačite odeću od prirodnih materijala, tj. pamuka, i to više tanjih slojeva, da se mogu po potrebi skidati ili oblačiti. Optimalna temperatura vazduha u prostoriji u kojoj beba boravi treba da je 22 Cᵒ, osim kada je kupate. Osip od vrućine se manifestuje pojavom crvenila i crvenih tačkica na koži vrata, grudi, stomaka. Takođe leđa, u predelu kože ispod pelena i u prevojima kože. Do osipa kod bebe  dolazi kada se zatvaraju izvodni kanali znojnih žlezda usled pojačanog znojenja i dejstva toplote.

Obično je dovoljno dete raskomotiti i u  toku dana bebu više puta osvežiti kupanjem u mlakoj vodi. Ukoliko se nastale promene ne povuku za tri dana, ili ako vaše dete ima povišenu temperaturu, konsultujte pedijatra.

avatar
Dugogodišnji šef Neonatološkog odeljenja u Bolnici za ginekologiju i akušerstvo KBC „Zvezdara“. Član je Republičke komisije za podršku dojenja, porodične i razvojne nege novorođenčeta.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Gasimenti
Esensa DevitinD3k1
Esensa Propomint
Femibion 1 i 2
Femibion
Femibion 2
Femibion 1 i 2
Femibion
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta prethodi govoru deteta – 2 ključne sposobnosti

Gasimetin kapi – Za grčeve i gasove kod beba i dece

Strahovi trudnica kojih se treba osloboditi (1. deo)

3 pitanja trudnica pre porođaja i odgovori ginekologa akušera

Preporučujemo vam...

Česta briga roditelja je kako se izboriti sa grčevima i gasovima kod beba i dece. Sa ovim problemom sreću se i sami roditelji. Problem nadimanja stomaka kod odraslih sa grčevima...

Mnoge roditelje brine sisanje palca ali i duža upotreba cucle varalice. Međutim,  sisanje cucle, kao i sisanje palca su deo razvoja i neizbežna stavka kod mnogih mališana. Kako da razumemo...

Uvođenje knjiga u bebin život je jedna od aktivnosti koja bogati detetovo iskustvo. Istovremeno podstiče njen govorno-jezički razvoj. Dok naše bebe rastu, mi primećujemo kako njihovu pažnju privlače različita dešavanja...

Zapušeni mlečni kanali su najčešći problem majki koje doje. Izazivaju bol i nelagodnost i mogu dovesti ido pojave mastitisa. Ovaj problem treba što pre rešavati. Koji su simptomi zapušenih mlečnih...