Oporavak posle porođaja – zdravlje mame posle porođaja

Oporavak posle porođaja

Sadržaj

Oporavak posle porođaja je potreban svakoj porodilji, bez obzira na to kako se porodila, prirodnim putem ili carskim rezom. Nakon srećnog trenutka kada je u vaš život došla bebica, potrebna vam  je pažnja i nega.

Šta raditi kako bi se očuvalo zdravlje mame posle porođaja?

Fizički i emotivni oporavak nakon porođaja za svaku ženu je indvididualan i ono što je najvažnije u ovom čarobnom ali izazovnom periodu:  praćenje svog ritma, osluškivanje svog tela i signala koje nam daje. Oporavak nakon porođaja zavisi od mnogo faktora, toka trudnoće, samog porođaja, podrške partnera i okoline, obaveza i briga koje svaka žena nosi na svoj način.

U ovom  tekstu bavićemo se fizičkim tokom opravka nakon rođenja, veličanstvenog podviga koji zahteva veliku snagu, mudrost i strpljenje i koje, kada se opustimo i pratimo osnovna uputstva lekara, uglavnom dolazi prirodno.

Oporavak posle porođaja

Skupljanje materice i hormon ljubavi

Ukoliko dojite bebu, sigurno ste primetili blage grčeve u materici. Hormon oksitocin koji je zadužen za dojenje, porođaj i orgazam kod žena u ovom trenutku ima dvostruku ulogu: stimuliše lučenje mleka istovremeno pomažući materici da se kontrahuje i time vrati na staru veličinu. Na emotivnom planu ovaj hormon podstiče osećaj povezanosti između mame i bebe tokom porođaja, tokom dojenja, a kada su partnerski odnosi u pitanju, lučenje ovog hormona jača  emotivnu povezanost sa partnerom. Materica će  postepeno vraćati svoj tonus i veličinu i ako ne dojite, i za to, kao i za sve promene, treba vremena. Skupljanje materice ćete najintenzivnije osetiti tokom prvih mesec dana i to u vidu blagih grčeva. Regenerativna moć našeg tela i materice je neverovatna! Tokom 9 čarobnih meseci materica se poveća oko 20 puta od svoje prvobitne veličine, a već u prvih mesec dana ona se vraća na stare dimenzije.

Hormonske promene posle porođaja

Za vreme 9 meseci hormoni su radili punom parom, čuvali, štitili, hranili i mamu i bebu. Sada je vreme za zasluženi odmor. Najintenzivnija promena koju ćete u ovom periodu osetiti svakako je nagli pad estrogena. Pad estrogena odgovoran je za čuveni baby blues i intenzivne promene raspoloženja koja su normalna. Ukoliko u nekom trenutku iz bilo kog razloga osetite da vas negativna i teška osećanja preplavljuju i prevazilaze razgovarajte sa terapeutom. Postporođajna depresija se uspešno prevazilazi  uz adekvatnu pomoć. Pad estrogena takođe se može odraziti i na opadanje kose, suvoću vagine (pogotovu ako dojite) i promene na koži.  Svi navedeni simptomi pada estrogena mogu i ne moraju se pojaviti i zavise od mnogo drugih faktora. Nakon 6 meseci od porođaja ponovo se uspostavlja hormonski balans.

Mleko i dojenje –  Za mame koje doje bitno je da vode računa o količini mleka i stanju dojki dok se ritam dojenja ne ustali, kako biste izbegli upalu dojki (mastitis). Stručno osoblje u porodilištu i patronažna sestra odgovoriće vam na sva pitanja vezana za negu dojki i dojenje, kao i za način prekida mleka.

Oporavak posle porođaja

Kako rešiti zatvor u posleporođajnom periodu? 

Problem koji muči većinu žena (pogotovu mame sa ranom od epiziotomije koje se zbog rane i boje da odu u toalet) rešava se dovoljnom količinom tečnosti (mlaka voda na prazan stomak je spas), kompotom od suvih šljiva, hranom bogatom vlaknima i –šetnjom. Naravno da ne mislim na duge šetnje-dovoljna je i šetnja po stanu ili bilo kakvo kretanje koje će pomoći crevima da „prorade.“ U svakom slučaju, potrudite se da hranom i tečnošću regulišete probavu da ne bi došlo do čestog i neprijatnog problema-hemoroida. Ukoliko se i to desi, rešićete, bez panike, hemoroidi nisu opasni, samo su  neprijatni i bolni i bilo bi dobro, ukoliko ikako možete, da ih izbegnete.

Koliko dugo ću krvariti posle porođaja?

Iscedak – lohije, koji se pojavljuje odmah nakon porođaja, iz vašeg intimnog dela,  i koji po izgledu podseća na bledu menstruaciju može trajati i do 40 dana nakon porođaja. Najintenzivnije su prvih 5 dana, a zatim se količina i intenzitet smanjuje.

Kada na ginekološki pregled posle porođaja?

Ukoliko nema tegoba, prvi pregled možete zakazati nakon 6 nedelja. Na ovom pregledu vaš ginekolog će utvrditi stanje grlića materice, perineuma (međice),  i ukoliko više ne krvarite, uzeti briseve i uraditi ultrazvučni pregled.

Oporavak posle porođaja

Kada je vreme za intimne odnose posle porođaja?

Zvaničan odgovor je: kada se završe lohije (postporođajno krvarenje slično menstrualnom koje ima svrhu da očisti matericu). Još jedan legitiman  odgovor koji odmah sledi nakon ovog je: onda kada vi želite i kada se za to osećate spremnom. Ukoliko dojite bebu, menstruacija će vam biti odložena ali to i dalje ne znači da u ovom periodu nećete ostati u drugom stanju. Takođe nakon porođaja usled pada estrogena može doći do suvoće intimnog dela  i bolnih i neprijatnih odnosa što se može izbeći korišćenjem lubrikanta.

Kada je vreme za plivanje i vežbanje?

Šest nedelja nakon porođaja možete početi sa vežbama laganijeg intenziteta. Pre ovog perioda, čak iako osećate nalet energije i želju za vežbanjem, valjalo bi se strpeti jer podizanje teških predmeta i intenzivnije fizičke vežbe mogu izazvati spad zidova vagine. Bilo bi dobro konsultovati se sa ginekologom, ukoliko trenirate i sa osobom koja je zadužena za vežbe i naravno, da pratite svoje telo i u formu se vraćate postepeno. Vežbanje u ovom periodu itekako će vam se isplatiti: pomoći će vam da povratite liniju i na prirodan način popravite raspoloženje. Dva meseca je takođe zlatni standard za period za plivanje, potapanje u kadu (kupke) i đakuzi- voda može doprineti širenju mikroorganizama iz vagine u matericu, a ukoliko imate ožiljak od epiziotomije koji nije zarastao, prvo treba sačekati da rana zaraste i osuši se.

Oporavak posle porođaja

Prva menstruacija posle porođaja

–  Hormon prolaktin koji se luči tokom dojenja blokira pojavu menstruacije, pa će se prva menstruacija pojaviti kada prestanete da dojite bebu, ali ovo nije pravilo, neke žene dobijaju cikluse i dok doje, ali nisu redovni, a neke ih mogu dobijati i redovno.  Ukoliko ne dojite, prva mestruacija će se pojaviti u roku od 40 dana. Moguće je da prvi (neovulatorni ciklus) bude obilniji nego inače. Da biste ublažili krvarenje dobro je da se ne utopljavate i stavite na stomak nešto hladno. Takođe, menstrualnom ciklusu nakon porođaja može biti potrebno vreme da se uskladi i dođe u normalu. Menstuacije vam mogu biti ranije ili kasnije od ritma na koji ste navikli, ali sve u okviru od 25 do 35 dana je sasvim u redu.

Kada je vreme za sledeću trudnoću?

Kada je prirodni porođaj u pitanju, kada god želite. Ipak, zbog psihofizičkog oporavka organizma nakon porođaja ginekolozi uvek preporučuju bar 6 meseci pauze. Opet, odgovor na ovo pitanje je individualan.

Elastičnost vašeg intimnog dela

Elastičnost će zavisiti od broja porođaja, veličine bebe, godina i genetike. Kegelove vežbe su sjajan način da povratite tonus mišića. Rade se tako što se vaš intimni deo stisne kao kad želite da zadržite mlaz mokraće 5 do 10 sekundi. Vežbu možete ponoviti u seriji od 10 puta.

Oporavak posle porođaja

Kako postupati sa ožiljkom od epiziotomije?

Epiziotomija je manji hiruški zahvat u kom se rezom isprečava eventualno pucanje međice tokom porođaja. Deset dana nakon epiziotomije (nekad i ranije) ginekolog će vam zakazati skidanje konaca. U početku je samo bitna higijena, pogotivu nakon korišćenja toaleta. Vodite računa da vam je rana čista i suva i potrudite se da u tom periodu nosite mrežasti medicinski veš i da ostavite ranu koliko možete „da diše“.

avatar
U ordinaciji Merida spojila je ginekologiju i akupunkturu. Medicina svakodnevno napreduje i nudi nova rešenja, ali mudrost akupunkture traje zauvek.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Vaspitanje dece i disciplina – Granica između strogosti i podrške

Sve o carskom rezu – Priprema, operacija i oporavak

Neredovne menstruacije posle porođaja – Kada otići kod lekara

Kako roditelji dece urednog razvoja mogu da podrže roditelje dece sa posebnim potrebama

Preporučujemo vam...

Bez obzira da li je planiran ili neočekivan, evo šta treba znati sve o carsom rezu. Takođe i o oporavku posle porođaja. Znanje o tome kako da se pripremite carski...

Ako imate neredovne menstruacije posle porođaja, niste sami. Pročitajte o uzrocima i saznajte kada bi se Vaš menstrualni ciklus trebao vratiti u normalu. Neredovne menstruacije posle porođaja Veoma je uobičajeno...

Aktivnosti prvih 40 dana posle porođaja moraju biti ograničene. Pitate se šta ćete moći da radite prvih 6 nedelja posle porođaja a da ne naštetite svom zdravlju. Iako je svačije...

Ako se pitate kako možete osetiti u kom je položaju beba, postoje znaci koji vam mogu pomoći u tome. Vaša beba se intenzivno kreće u materici, ali će se smestiti...