Dojenje i vitamin K – Kakve su potrebe majke u periodu laktacije? Vitamin K je liposolubilni vitamin (rastvorljiv u mastima), ima važnu ulogu u procesu zgrušavanja krvi. Kakve su potrebe za ovim vitaminom u periodu dojenja?
Da li mame koje doje treba da suplementiraju vitamin K?
Gde se nalazi vitamin K u namirnicama?
Vitamin K, pored unosa putem namirnica (spanać, karfiol, kupus, žumance, puter…), sintetiše se u organizmu od strane bakterija prisutnih u gastrointestinalnom traktu.
Ne postoje preporuke da mame suplementiraju vitamin K
Ne postoje preporuke za suplementaciji vitaminom K kod žena koje doje jer se ni potrebe za vitaminom K ne povećavaju u periodu dojenja. Takođe, odojčad vitamin K intramuskularno dobija na rođenju i nakon toga oralno do navršenih tri meseca, ukoliko se beba hrani majčinim mlekom. Mame koje doje imaće povećane potrebe za brojnim vitaminima, ali kada je u pitanju vitamin K, ne moraju da brinu, jer se potrebe ne uvećavaju.
Novorođenče dobija suplementaciju vitamina K
Novorođenče ga dobija odmah po rođenju još u porodilištu, ali se primenjuje i naknadno ukoliko se beba hrani majčinim mlekom. Novorođenčad uglavnom ima nizak status vitamina K, kako zbog male rezerve u jetri zbog nedovoljnog prolaska vitamina K kroz placentu, tako i zbog nedovoljno razvijene gastriointestinalne mikrobiote neophodne za sintetizu vitamina K u dovoljnoj količini.
Regulativa u Srbiji za bebe
U Srbiji su od strane Republičke stručne komisije za zdravstvenu zaštitu žena, dece i omladine usvojene preporuke za produženu oralnu primenu vitamina K1 prihvaćene u cilju prevencije profilakse kasne hemoragijske bolesti. Preporuke se odnose pre svega na novorođenčad koja su na prirodnoj ishrani (za razliku kod humanog mleka mlečne formule obezbeđuju dnevne potrebe vitamina K od 25 mcg), kao i kod novorođenčadi posle teške i/ili kod produžene neonatalne žutice, u slučaju primene antibiotika, kao i uzimanja određenih lekova od strane majke (antibiotici; antipepileptici).
Posebno, i u kombinovanim vitaminskim preparatima
Kod nas je raspoloživ oblik vitamina K namenjen produženoj peroralnoj profilaksi. Postoji kombinovani vitaminski proizvod registrovan kao dijeteski proizvod za posebnu medicinsku namenu koji ujedno obezbeđuje i dnevne potrebe za vitaminom D od 400 IJ (10 µg). Primena navedenog preparata zahteva pravovremeno upozorenje od strane nadležnog lekara o neophodnosti nastavka profilakse rahitisa samo vitaminom D posle 3. meseca života kada prestaje potreba za vitaminom K.