Kako da negujemo prolećnu bebu?

Kako da negujemo prolećnu bebu

Kako da negujemo prolećnu bebu? Da li je nega prolećne bebe specifična? Sada je dobro vreme za šetnje i lepo raspoloženje.

Kako da negujemo prolećnu bebu?

Kada bi se svaka trudnoća mogla planirati, teško je reći koje je godišnje doba najpogodnije i najprijatnije za trudnoću i porođaj, jer ustvari, svako vreme je sjajno za dolazak bebice. Iz raznih izvora mogu se naći različiti zanimljivi, ali često protivrečni, podaci o karakteristikama prolećnih beba, o njihovim posebnim sklonostima i predispozicijama.

Kako da negujemo prolećnu bebu

Oscilacije temperature, kako da bebi ugodimo?

Proleće je period obnove: buđenje prirode, obećanje lepog vremena, svežeg vazduha i sunčanih dana čini da se svi bolje osećamo, ispunjeni novom energijom. Pozitivna prolećna atmosfera pomaže mamama da prevaziđu eventualne promene raspoloženja, česte u prvim nedeljama posle porođaja. Prolećni period karakterišu  oscilacije u dnevnoj temperaturi i kraj  grejne sezone. Kako da bebi ugodimo, da joj ne bude ni previše hladno ni pretoplo? Preporučena temperatura u sobi u kojoj beba boravi je 20-22°C. Izuzetak je jedino za vreme kupanja, kada se preporučuje temperatura do 25°C.

Kako da negujemo prolećnu bebu

Kada i koliko voditi bebu u šetnju?

Bebama prija svež vazduh i treba ih redovno izvoditi u šetnju. Dve nedelje posle porođaja, kada se i mama već oporavila, kreću redovne šetnje, prvih dana 15-30 minuta, a kasnije duže, zavisno od vremenskih uslova. Iskoristite svaki dan za izlazak napolje, osim kada duva jak vetar ili pada kiša. Bebu obucite prema spoljnoj temperaturi, najbolje slojevito, da možete da skinete višak garderobe kad sunce ogreje.  Pred vama je dugi period lepog vremena, za šetnju, igru u prirodi i zajedničko istraživanje ovog našeg predivnog i čudesnog sveta.

Zdravlje bebe

Tokom proleća i leta učestalost infekcija, pre svega onih koje se prenose preko vazduha, je najmanja. Beba se nekada mora i razboleti, ali je dobro kada se infekcije izbegnu u prvim mesecima života. Ovo je još jedna prednost beba rođenih u proleće!

Vitamin D

Ne zaboravite, u periodu zime niste imali dovoljno sunca i vitamina D, ukoliko  ga niste suplementirali u trudnoći. Kod odojčadi koje su na ishrani majčinim mlekom zbog slabog prelaska vitamina D iz majčinih rezervi u mleko, a u cilju prevencije rahitisa, preporučuje se suplementacija odojčadi vitaminom D u dozi od 10 mikrograma i to od 15. dana života pa sve do navršenih godinu dana.

Dnevni ritam bebe do prve godine za bolji razvoj PROČITAJTE OVDE 

Uživajte u materinstvu!

Dugogodišnji šef Neonatološkog odeljenja u Bolnici za ginekologiju i akušerstvo KBC „Zvezdara“. Član je Republičke komisije za podršku dojenja, porodične i razvojne nege novorođenčeta.
Preporučujemo vam...