Postoje li i kakve su razlike u adaptaciji na jaslice i vrtić po uzrastu? Polazak u vrtić je nakon rođenja jedan od ključnih SEPARACIJA odnosno odvajanja od roditelja. Većina dece pogotovo ako se uključuju u proces adaptacije na vrtić sa navršenih godinu dana nije imala ranija odvajanja. To samim tim vodi izazivanju burnih reakcija. Svaki uzrast ima svoje specifičnosti prilikom adaptacije.
Razlike u adaptaciji na jaslice i vrtić
Pre nego što uvidimo razlike u privikavanju u različitim uzrastima potrebno je razumeti pojmove koji prethode razumevanju čitavog procesa.
Separacija ili odvajanje
Prvi proces odvajanja deteta nastupa odmah po rođenju. Kasnije to odvajanje može biti kroz kraći boravak sa bližom rodbinom ili prijateljima. A onda slede zaista one ključne separacija polaska u vrtić, školu i druge primere koji idu sa odrastanjem.
Adaptacija ili privikavanje
Predstavlja zapravo proces prilagođavanja deteta na novu sredinu, prostor u kome dete boravi. Na nove osobe kojima je poverena briga njega samog kao i druge dece i pomoćnog osoblja. Proces adaptacije nikako ne može biti isti za decu koja kreću u JASLENE grupe uzrasta od 1 do 3 godine, VRTIĆKE grupe od 3 do 5 godina i PREDŠKOLSKE grupe od 5 do polaska u školu. Svaka od grupa tačnije uzrast ima svoje specifičnosti prilikom adaptacije.
Kako izgleda adaptacija dece jaslenog uzrasta
Kada govorimo o deci do treće godine čiji govorni aparat nije u potpunosti spreman za veštu komunikaciju jedini način za izražavanje svog nezadovoljstva jeste PLAČ. Kada dovodite dete od godinu dana na privikavanje obično uz sebe ima dudu, nosi pelene i ima neki predmet za koji je posebno vezan. Tada vam upravo za početno neprihvatanje nove sredine može pomoći upravo taj predmet za koji je dete vezano.
Pretpostavka je da u prve dve nedelje dete polako na ovom uzrastu umiruje jutarnje negodovanje uz podršku svoje omiljene igračke koja mu je prvih dana jedino što dete ima svoje i prepoznaje od ranije. Dakle tokom perioda adaptacije ovog uzrasta bitno je ne uvoditi novine u rutinama detetu kod kuće kako ga dodatno iste ne bi zbunjivale. Primeri za to mogu biti sledeći, ne pokušavati odvikavanje od pelena niti sakrivanje dude, jer dete je već fokusirano na prihvatanje brojnih novina polaskom u vrtić.
Adaptacija dece vrtićkog uzrasta
Ono što se kroz praksu može primetiti da upravo najraznovrsnije reakcije dece u toku adaptacije se beleže upravo na ovim uzrastima. Sada su deca već dovoljno vešta da vam kažu i objasne kada je neka situacija njima neprijatna i žele da se iz iste izbave. Međutim koliko god deca delovala da imaju zavidan nivo razumevanja roditelja to nije uvek slučaj. Roditelji predstavljaju vrtić kao mesto na kome će im biti prijatno podjednako kako kod kuće, deca vas razumeju, ali nemaju kapaciteta niti zrelosti da u potpunosti to prihvate.
Pa tako iako govorimo o detetu sa recimo 4 godine to neće značiti da dete nakon objašnjena i pripreme u prvim danima neće plakati i burno reagovati. Posebno na ovom uzrastu javlja se ljutnja i česte verbalne reakcije upućene roditeljima kroz rečenice – Ne volim te, ti si me ostavio i sl.
PRVIH MESEC DANA U VRTIĆU – ŠTA RODITELJI NE VIDE, PROČITAJTE OVDE
Ni privikavanje u predškolskom uzrastu nije bajka
Na ovom uzrastu možete računati na više razumevanja od strane dece u vezi ono što govorite tokom pripreme na odvajanje. Deca su sposobna da vam objasne kako i šta ih muči. Pa čak i da imenuju emocije koje mlađa deca čak ni ne prepoznaju kao što je strah od napuštanja, usamljenosti i drugi.
Međutim ni na ovom uzrastu adaptacija nije bajka. Niti se roditelji mogu opustiti da će sve proteći lako. Zato što su ova deca koja tek tada stupaju u kolektiv dosta dugo bila u zoni komfora i jako im je teško da prihvate novo okruženje. Reakcije koje možete primetiti kreću se na relaciji povlačenja deteta u sebe pa sve do pojave agresivnih epizoda i scena kakve ranije niste videli.
Dobra vest u vezi adaptacije
Sve reakcije koje se primete i ispolje kod deteta tokom adaptacije kako su naglo izazvane brojnim strahovima koje dete ne razume i ne prepoznaje prestaju nakon završenog procesa adaptacije. Međutim o detaljima kako se pripremiti i dalje se nositi sa čitavim procesom adaptacije obrađujem kroz radionicu „Kroz adaptaciju s manje stresa“, što je u interesu i dece i roditelja.
Ono što je na putu privikavanja dece o kom god uzrastu dece govorili potrebno jeste razumevanje, prihvatanje njihovih emocija koliko god one snažne bile i znati da je to proces koji je kratkotrajan ukoliko mu pristupite na pravi način.