Intimni Odnosi u Trudnoći

Intimni Odnosi u Trudnoći

Sadržaj

Intimni odnosi u trudnoći se smatraju normalnim u svim fazama trudnoće. Kada nisu preporučeni odnosi partnera? Plod je zaštićen?

Seks je u periodu trudnoće svakako poželjan. On je  sastavni deo odnosa partnera i ako nema zdravstvenih problema u trudnoći, nema razloga za apstinenciju. Izuzetno, u pojedinim patološkim stanjima vezanim za trudnoću, vaš lekar može vam savetovati apstinenciju. Ova su stanja retka i lako prepoznatljiva.

Kada nisu preporučeni intimni odnosi u trudnoći?

  • Pre svega, u kasnijim fazama trudnoće, ukoliko je posteljica nisko usađena (med. Placenta praevia) nakon odnosa može doći do krvarenja.  Ono u nekim situacijama može biti i obilno i dramatično, te zahtevati hitno bolničko lečenje, pa i prevremeni porođaj. U odmakloj trudnoći, u trećem trimestru, može doći do prsnuća plodovih ovojaka (oticanja plodove vode).  Nakon čega bi plod mogao biti izloženiji potencijalnoj infekciji te se treba uzdržati od intimnih odnosa.
  • Može se pojaviti i klinička situacija cervikalne inkompetencije (otvoren grlić), ili započeti prevremeni porođaj gde bi se takođe savetovala apstinencija.
  • U situacijama klinički prisutne vaginalne infekcije kod trudnice preporučuje se apstinencija do saniranja stanja.

Tokom seksualnog čina, posebno posle orgazma, može doći do bolnih kontrakcija materice koje se nazivaju Brakston-Hiksovim kontrakcijama.  Smatraju se normalnim, te ne zahtevaju poseban tretman.

Šta kada se pojave lažne kontrakcije nakon intimnih odnosa u trudnoći?

Ukoliko vam se dogodi slična situacija dovoljno je leći na bok, unositi tečnost, pre svega vodu, odmoriti i sačekati do smirivanja tegoba. Ukoliko se tegobe nastave i više sati nakon odnosa, ili budu praćene krvarenjem, potrebno je javiti se ginekologu. Tokom intimnog čina, a posebno orgazma, dolazi do oslobađanja prostaglandina koji podstiču ovakvu reakciju materice. Da ponovimo, to se smatra normalnom fiziološkom pojavom. Sperma takođe sadrži prostaglandine koji mogu podsticati slične reakcije.

Koje položaje u intimnom odnosu treba izbegavati u trudnoći?

  • U prvom trimestru trudnoće materica je još uvek u karlici i ne uočavaju se fizičke promene na trudnici. Tako da je izbor načina odnosa potpuno slobodan.
  • U drugom i trećem trimestru treba izbegavati položaje koji bi vršili fizički pritisak na uvećanu matericu sa plodom preko prednjeg trbušnog zida.

Intimni odnosi i trudnoća

Agresivan odnos nije poželjan

Naravno, agresivan seks nije poželjan ni pre trudnoće ni u toku trudnoće! Kod rizičnih trudnoća, konsultujte se sa svojim ginekologom. Često je to tema koju na žalost trudnice izbegavaju, a mi ginekolozi smo tu za sve vaše nedoumice i pitanja.

Da li je plod je zaštićen kod intimnih odnosa u trudnoći?

Tokom čitave trudnoće plod je veoma zaštićen u materici, Debljina zida materice, plodova voda, kao i sam položaj materice u odnosu na vaginu pružaju veoma dobru zaštitu plodu od fizičke traume. Mukozni čep u grliću materice koji postoji praktično do započinjanja porođaja, pravi barijeru između vagine i materice.  Time štiti plod od izlaganja infekciji. Plod je zaštićen i neće biti povređen od odnosa.

Ginekolog će znati?

Kod manjeg broja trudnica koje pokazuju određena patološka stanja vezana za trudnoću, vaš ginekolog će vas konkretno posavetovati šta i koliko smete činiti. Izuzetno, u pojedinim patološkim stanjima vezanim za trudnoću, vaš lekar može vam savetovati apstinenciju. Ova su stanja retka i lako prepoznatljiva.

Trudnice ne bi trebalo da se uzdržavaju od postavljanja konkretnog pitanja ovog tipa svom ginekologu. Ginekolozi su tu da odgovore na sva vaša pitanja i daju odgovarajuće savete, a seksualne aktivnosti partnera su deo normalnih odnosa.

Postoji strah od komplikacija trudnoće?

Generalno je prisutan strah da može doći do komplikacija trudnoće ili povređivanja ploda, što nije slučaj. Seksualna aktivnost u trudnoći se smatra normalnom i ne treba je izbegavati. Treba napomenuti da je apsolutna većina trudnoća fiziološko stanje, te da trudnice nisu bolesne žene, tako da je u većini situacija seks u trudnoći potpuno prihvatljiv, čak i poželjan.

avatar
Subspecijalistički staž iz Ginekološke onkologije u bolnici Royal Hospital for Women u Sidneju, Australija i u tri navrata na Univerzitetskoj klinici za ginekologiju i akušerstvo u Gracu, Austrija. Ekspert je za ginekološku hirurgiju, minimalno invazivnu-laparoskopsku ginekološku hirurgiju i ginekološko-onkološku hirurgiju i onkologiju.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Esensa DevitinD3k1
Esensa Propomint
Gasimenti
Femibion 1 i 2
Femibion 2
Femibion
Femibion 1 i 2
Femibion
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta prethodi govoru deteta – 2 ključne sposobnosti

Gasimetin kapi – Za grčeve i gasove kod beba i dece

Strahovi trudnica kojih se treba osloboditi (1. deo)

3 pitanja trudnica pre porođaja i odgovori ginekologa akušera

Preporučujemo vam...

Najčešći strahovi trudnica su obično strahovi koje svakako treba prevazići. Strepnje od novog stanja i očekivanog porođaja su u većini slučajeva samo strah od nepoznatog. Zato trudnice treba da se...

Strahovi trudnica u vezi sa trudnoćom su brojni. Ovo su najčešći strahovi kojih se treba što pre osloboditi. Prirodno je da se malo brinete tokom trudnoće. To je novo iskustvo...

Povećan holesterol u trudnoći je uobičajen i neophodan. Ali, koliko je previše? Poznato je da su komplikacije vezane za trudnoću povezane sa ukupnim nivoom holesterola. Takođe i nivoima triglicerida koji...

Snovi u trudnoći često su neobični, iako svi spavaju i sanjaju svake noći, snovi tokom trudnoće obično su prepuni emocija. To je odraz  dramatičnih životnih promena kojima ćete se podvrgnuti. Dakle, šta...